Domů » Bleskovky » Instagram konečně prozradil, jak funguje jeho algoritmus

Instagram konečně prozradil, jak funguje jeho algoritmus

Snad každý uživatel Instagramu už někdy přemýšlel nad tím, jakým způsobem funguje algoritmus této populární sociální sítě. Proč jsou některé fotky úspěšnější než jiné a které Reels budou mít nejvíce lajků nebo komentářů? Šéf Instagramu Adam Mosseri nečekaně prozradil, podle čeho se složité procesy uvnitř této populární sociální sítě řídí.

Jedním ze základních nepochopení spočívá v předpokladu, že celý Instagram řídí jeden algoritmus. Podle Mosseriho se jedná o množství různých algoritmů, procesů a klasifikátorů, které fungují jinak pro váš feed, funkci Prozkoumat i Reels.

instagram unsplash
Instagram

Každá z těchto oblastí Instagramu má jiná pravidla a lidé je sledují za jiným účelem, proto je nutné algoritmy upravit pro každou zvlášť.

Pokud budeme brát v potaz hlavní feed a příběhy, zobrazuje se vám pouze obsah lidí, které sledujete. U tohoto typu příspěvků existují čtyři hlavní typy signálů, podle kterých Instagram pracuje (pořadí dle důležitosti):

 • Informace o příspěvku: U tohoto bodu jde o to, jak populární je daný příspěvek a také o některé doplňující informace, jako je čas a datum přidání nebo lokalita.
 • Informace o autorovi: V tomto bodě jde o to, jak relevantní pro váš profil je osoba, která daný příspěvek sdílí. Důležitý je například počet interakcí s danou osobou v uplynulých týdnech.
 • Vaše aktivita: Tento signál ukazuje na vaše zájmy a ukazuje například to, kolik příspěvků jste „olajkovali“.
 • Historie interakcí: Ukazuje, jak moc vás zajímají příspěvky od dané osoby. Důraz je kladen například na komentáře pod příspěvky.
instagram 2020
Ilustrační obrázek

Adam Mosseri dále prozradil, že Instagram se záměrně vyhýbá zobrazování přílišného množství obsahu od jedné a té samé osoby, nebo znevýhodňuje přesdílené příspěvky do příběhů z feedů.

Na závěr pro vás máme pár tipů, jak si Instagram co nejlépe „ochočit“:

 • Pečlivě si vybírejte přátele do seznamu blízkých přátel.
 • Používejte možnost „Ztišit“ u účtů, které vás tolik nezajímají.
 • U příspěvků, které vás nezajímají, používejte volbu „Nemám zájem“.

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

2 komentářů

 1. Dragereker

  Skor mohol prezradiť ako funguje ich nadherna kompresia ktora z videi urobi kockaty humus :)

  • Na přehlídku nadržených psů a koček je kvalita dostatečná.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).