Domů » Bleskovky » Hyundai chce vyrábět levné exoskelety pro zdravotnictví a průmysl

Hyundai chce vyrábět levné exoskelety pro zdravotnictví a průmysl

Exoskelety již delší dobu nejsou pouze výdobytkem filmů z dílen Marvelu. Pomalu a jistě si začínají klestit cestu do reálného světa, kde mají pomoci v několika odvětvích. Mezi nejangažovanější subjekty ve vývoji speciálních postrojů patří tradičně asijské společnosti, které v nich vidí obrovský potenciál. S nejnovějšími úspěchy se pochlubila jihokorejská automobilka Hyundai, která na soukromé mediální akci v Las Vegas předváděla dva prototypy vlastních exoskeletů.

První z obleků nese označení H-Wex a je primárně určen pro průmyslové využití. Konkrétně má jít o pomocníka na pracovištích, kde často dochází k manipulaci s těžkými břemeny. Podle reakcí přítomných novinářů je úleva při zvedání těžkých předmětů skutečně markantní, maximální limity však nikdo ze zástupců společnosti neprozradil. O podobný typ speciálních obleků již několikrát vyslovila zájem americká armáda, která si velmi dobře uvědomuje, kde všude by mohla být tato technologie k užitku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAV Hyundai udělali velký kus práce, ještě před půl rokem měl tento typ exoskeletu podobu nakladače z filmu Vetřelec

Druhý typ exoskeletu H-Mex má najít uplatnění ve fyzioterapii. H-Mex byl od počátku vyvíjen pro pacienty, kteří nemohou chodit nebo trpí jinou formou omezené hybnosti. Podle reakcí není procházka s připevněným exoskeletem pro zdravého člověka nikterak intuitivní záležitostí. K udržení rovnováhy je nutné použít speciální berle s integrovaným ovladačem. Stisknutím příslušného tlačítka se dává postroji pokyn k pohybu či dalším sekvencím.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A nyní k tomu nejdůležitějšímu. Pro Hyundai jde o velmi zajímavou obchodní příležitost, které hodlá naplno využít. Díky zázemí v podobě dobře vybavených továren dokáže automobilka vyrábět nejrůznější druhy exoskeletů v dostatečném množství a za daleko nižší ceny než ostatní konkurenti.

Společnost aktuálně čeká na získání lékařských osvědčení v Koreji a Spojených státech pro H-Mex. Nejdéle v roce 2018 má dojít k implementaci prvních exoskeletů do zdravotnictví. V roce 2020 má už jít o zcela běžnou zdravotní pomůcku.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

5 komentářů

  1. Bych napsal spis EXOSKELETY nez EXOSKELETONY.

  2. Už se těšim až tomu přidělá Apple trysky na ruce a na nohy! To bude teprve revoluční! :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).