TOPlist

HyperX QuadCast: všestranný mikrofon pro hráče i tvůrce obsahu [recenze]

hyperX QuadCast recenze

Značka HyperX na konci března uvedla na český trh kondenzátorový mikrofon QuadCast, se kterým cílí nejen na náročné streamery, ale také na hráče a tvůrce obsahu/youtubery. Mikrofon disponuje celkem čtyřmi režimy pro snímání zvuku, má zabudovaný pop filtr a zaujme i po stránce designu, který podtrhuje výrazné červené LED podsvícení.

  • všestranný mikrofon nejen pro streamování na YouTube či tvorbu podcastů
  • široký frekvenční rozsah a skvělá kvalita záznamu zvuku v několika režimech
  • nápaditý design, kovový stojan a výrazné červené podsvícení

Právě díky designu mikrofon poutá pozornost už při prvním pohledu, nicméně vzhled je až druhořadý, mnohem důležitější je kvalita záznamu zvuku. K té se ale dostanu později. Mikrofon je usazen do kovového držáku, který je polohovatelný. Součástí držáku je tlumič vibrací, který funguje poměrně spolehlivě. V balení rovněž najdete adaptér, se kterým lze QuadCast umístit do libovolného stojanu či držáku s 3/8 a 5/8 závitem.

HyperX QuadCast 01
HyperX QuadCast je všestranný mikrofon pro hráče i tvůrce obsahu

Masivní tělo a nápaditý design

HyperX QuadCast rozhodně není žádný drobeček – na výšku (včetně stojanu) má 25 cm a s držákem váží 0,7 kg. Díky kombinaci černé barvy a červených prvků mikrofon vypadá hodně stylově, což ocení zejména hráči a streameři. V případě, že je mikrofon aktivní, svítí decentní červenou barvou. Pokud jej chcete vypnout (nebo dočasně ztlumit třeba v případě, kdy si během streamování potřebujete odkašlat), stačí prstem ťuknout do horní části.

Drobnou nevýhodu vidím v tom, že si mikrofon nepamatuje poslední stav; pokud jej máte permanentně připojení k PC, vypnete jej a uspíte PC, dojde při další probuzení počítače k automatické aktivaci mikrofonu (to poznáte tak, že se rozsvítí). Je to drobnost, ale pokud počítač probouzíte několikrát denně, je to celkem otravné.

hyperX QuadCast foto

Připojení k PC zajišťuje klasický USB konektor, do mikrofonu vede miniUSB. Kousek nad ním je 3,5mm audio výstup pro připojení sluchátek. Sympatické je, že na Windows ani macOS nemusíte instalovat žádné ovladače – jen připojíte a můžete se pustit do práce. Kompatibilní je také s konzolí PlayStation 4.

HyperX QuadCast 04
miniUSB konektor pro připojení k PC a 3,5mm výstup pro připojení sluchátek

Čtyři režimy snímání zvuku

Jak už název napovídá, mikrofon disponuje celkem čtyřmi režimy snímání zvuku: stereofonní, všesměrový, kardioidní a obousměrný. Každý z režimů má své specifické využití.

HyperX QuadCast 02
Přepínač režimů záznamu zvuku najdete na zadní straně

Stereofonní využijete pro nahrávání hlasu či hudebních nástrojů/muzikantů, i když v případě záznamu hraní na kytaru bych volil jiný mikrofon, jelikož HyperX QuadCast při zvýšení citlivosti bere celkem dost okolního ruchu (citlivost mikrofonu se reguluje pomocí otočného prvku ve spodní části v celkem pěti úrovních).

HyperX QuadCast 10
Regulace citlivosti mikrofonu

Specifikace mikrofonu

  • Frekvenční rozsah: 20Hz až 20kHz
  • Citlivost: -36dB (1V/Pa při 1kHz)
  • režimy snímání zvuku: stereofonní, všesměrový, kardioidní a obousměrný
  • délka USB kabelu: 3 metry
  • obsahuje tři 14mm kondenzátory

Všesměrovou charakteristiku doporučuji používat v případě, kdy se přenosu (podcast, konferenční hovor) účastní více lidí. Obousměrný režim pro změnu využijete například při interview, kdy proti sobě sedíte tváří v tvář.

Nejčastěji používaný pravděpodobně bude režim s kardioidní směrovou charakteristikou, kdy dochází k potlačování zvuků zezadu a snímá se výhradně z přední části. Pozor ale, u kardioidních mikrofonů se často objevuje tzv. “proximity efekt”, kdy není vhodné být úplně nalepený na mikrofonu, protože pak nepřirozeně narůstají basy, což se při mluvení úplně nehodí a posluchače to ruší. Na můj vkus také mikrofon na můj vkus trochu více zvýrazňuje sykavky, což se při poslechu může projevovat částečným šumem.

HyperX QuadCast si však se záznamem zvuku počíná opravdu dobře. Nad tímto odstavcem si můžete poslechnout vloženou ukázku, kde jsem využil všech čtyř charakteristik a otestoval i regulaci citlivosti. QuadCast jsem po dobu redakčního testování rovněž využíval při tvorbě voiceoveru k několika videorecenzím, například Samsungu Galaxy Fold.

Mikrofon QuadCast k tvorbě voiceoverů pro svá cestovatelská videa používá také můj kamarád Martin Klein a s jeho výsledky je velice spokojený. Ukázku si můžete prohlédnout, a především poslechnout v následujícícm videu.

Jelikož se také jedná o mikrofon pro hráče, rozhodl jsem se jeho kvality otestovat i v celé řadě online her a spoluhráči si vždy pochvalovali, že mě slyší naprosto čistě. Vždy ale bylo vhodné mít citlivost mikrofonu nastavenou na nejnižší úroveň, v opačném případě se do přenosu zvuku dostávala i celá řada nežádoucích zvuků a ruchů z okolí.

Závěrečné hodnocení

HyperX QuadCast se na českém trhu prodává za cenu 3 490 Kč. Tahle cena přímo odpovídá tomu, co všechno tenhle mikrofon umí. U tohohle typu příslušenství je nejdůležitější především to, jak dobře nahrává zvuk a jak si poradí s potlačením okolních ruchů, a tyhle disciplíny QuadCast zvládá na výbornou.

HyperX QuadCast 08

Během několikatýdenního redakčního testování jsem nenarazil na žádné výraznější neduhy, které by mě odrazovaly od jeho používání. Někomu může vadit nutnost připojování přes USB či červené podsvícení, ale jinak se jedná o velmi povedený mikrofon, se kterým si žádný streamer či youtuber neudělá ostudu.

HyperX QuadCast

quadcast
9.1

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

9.0/10

Kvalita zvuku

8.9/10

Režimy nahrávání

9.4/10

Klady

  • snadné používání
  • nápaditý design
  • kvalita záznamu zvuku
  • kvalitní dílenské zpracování
  • čtyři režimy záznamu zvuku

Zápory

  • připojení jen přes USB
  • červené podsvícení občas ruší
  • zbytečně zvýrazňuje sykavky
  • vyšší cena
Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku