- Systém Distributed Super-Sensing Module vylepšuje sledování zdravotních funkcí Huawei TruSense
- Umí měřit tělesné funkce například i z konečků prstů
- Novinka by se měla objevit už v chystaných hodinkách Huawei Watch 5
Systém Huawei TruSense, který v roce 2024 zaznamenal svůj debut, se nyní dočkal nového vylepšení. Společnost Huawei představila Distributed Super-Sensing Module, který dokáže měřit zdravotní data nejen na zápěstí, ale nově i z konečků prstů. Od toho si firma slibuje přesnější, rychlejší a komplexnější sledování tělesných signálů a nastavení nových standardů v oblasti moderní zdravotní péče.
Lidé po celém světě dnes dbají o své zdraví více než kdykoliv předtím. S tím roste i zájem o nositelná zařízení, která poskytují řadu zdravotních dat, se kterými mohou uživatelé následně dále pracovat. Huawei na tuto skutečnost reaguje vlastním systémem TruSense – technologií, která využívá poznatky v oblasti monitorování zdravotních funkcí pro komplexní správu zdraví nositele. Huawei TruSense měří více než 60 ukazatelů zdraví a kondice, které pokrývají šest hlavních tělesných systémů – oběhový, dýchací, nervový, endokrinní, reprodukční a svalový.
Distributed Super-Sensing Module posouvá TruSense na vyšší úroveň
Nejnovější aktualizace přináší takzvaný Distributed Super-Sensing Module, který kombinuje snímání ze zápěstí a z konečků prstů a poskytuje podle výrobce mnohem kvalitnější zdravotní data. Modul využívá optických, elektrických, akustických a mechanických signálů a výrazně tak zvyšuje přesnost, rychlost a komplexnost monitorování zdravotního stavu uživatele.
Tento systém navazuje na loňský Super-Sensing Module, který ocenila například SGS (Société Générale de Surveillance), jež patří mezi špičku v oblasti testování technologií. Ocenění Huawei získal zejména za přesnost při měření klíčových ukazatelů – hladiny kyslíku v krvi, srdeční frekvence či výše krevního tlaku.
Přesnější a rychlejší měření zdravotních dat v reálném čase
Huawei si od novinky slibuje posun možnosti chytrých hodinek, které už by v rámci jeho vize neměly být odkázány jen na senzory na zápěstí – nyní dokážou využít senzory, které snímají i další části těla, například na zmíněných konečcích prstů. Tím se zvyšuje přesnost měření, protože každá část těla poskytuje jiný typ zdravotních dat. Kombinací těchto údajů by poté měl vzniknout rychlejší, detailnější a spolehlivější přehled o zdravotním stavu uživatele.

Zajímavým vylepšením je také zrychlené měření hladiny kyslíku v krvi. Pomocí funkce Health Glance lze nyní možné během 60 sekund vyhodnotit přes deset zdravotních ukazatelů, přičemž mezi ně patří i variabilita srdečního tepu (HRV) či hodnocení funkce vaječníků.
Proč právě konečky prstů?
Konečky prstů jsou z hlediska snímání ideální – mají velmi hustou síť cév a zároveň tenčí kůži. Díky tomu je signál méně ovlivněn faktory jako melanin (pigment pokožky) nebo chlupy, které mohou měření z jiných částí těla zkreslovat.
To je zásadní zejména při sledování srdečně-cévních funkcí. Když se data z konečků prstů zkombinují s informacemi ze zápěstí, vzniká přesnější, rychlejší a komplexnější pohled na zdravotní stav uživatele v reálném čase.
Novým systémem TruSense by se měly pyšnit také chystané hodinky Huawei Watch 5, jejichž uvedení proběhne 15. května 2025 v Berlíně.