Huawei se snaží všemi silami více prorazit na americkém trhu, ale nemá to vůbec jednoduché. Nejprve zkrachoval plán začít prodávat smartphony ve spolupráci s klíčovými operátory AT&T a Verizonem. Vše vypadalo nadějně, pak ale začal Kongres údajně vyvíjet velký tlak na oba zmiňované operátory a ti se tak nakonec rozhodli přerušit s čínským výrobcem veškeré obchodní styky.
Další ranou bylo společné doporučení bezpečnostních služeb americkým občanům, aby přestali využívat výrobky Huawei a ZTE, neboť existuje podezření, že je vláda Čínské lidové republiky zneužívá ke špionáži.
FBI, CIA a NSA varují americké zákazníky: nepoužívejte telefony Huawei a ZTE
Huawei se přesto nevzdal a povedlo se mu dostat své telefony alespoň do prodejní sítě velkého řetězce Best Buy, který je největším distributorem spotřební elektroniky v USA. Ani tato dohoda však nevydržela dlouho, neboť podle zdrojů zpravodajské agentury Reuters došlo z blíže nespecifikovaných důvodů k rozhodnutí po vyprodání současných zásob smartphonů Huawei nové zboží nedoplňovat. Toto rozhodnutí přišlo chvíli po tom, co Huawei v USA ve snaze zvýšit svou popularitu snížil cenu Mate 10 Pro a zavedl různé výhodné balíčky se sluchátky a dalším příslušenstvím.
Recenze Huawei Mate 10 Pro: útok na nejvyšší příčky
A americké tažení proti Huawei pokračuje podle všeho i nadále, objevují se zprávy, že diplomaté vyvíjejí tlak na spojence, aby také omezili prodeje výrobků této značky na svém území. To se týká zejména Kanady, Austrálie a Spojeného království, avšak tento požadavek údajně obdržela i vláda Šalamounových ostrovů.
Co přesně vede USA k tomuto postupu není jasné. Současná administrativa sice v souladu s předvolebními sliby začíná obecně postupovat vůči Číně v ekonomických otázkách poměrně tvrdě (prezident například nedávno podepsal dekret o uvalení cel na některé typy čínského zboží), avšak kroky vůči Huawei přesto vyčnívají, zejména svým zákulisním charakterem.
Kroky proti Huawei nevyčnivají oni prostě trčí a to i přesto, že nikdy nebylo tvrzení USA ničím podloženo a firma dodává na dalších cca 100 trhů své zboží naprosto bez problémů. Jsem přesvědčen, že se jedna jednoznačně o politické rozhodnutí, které v budoucnu může mít globální důsledky. Dovedu pochopit fanatický strach USA ze ztráty vedoucího postavení mocnosti, ale tomu nezabrání primitivismem v politických rozhodnutích. Možná jsou občané USA již dostatečně informovani vlastními médií v tom správném směru, tak jako jsme v minulosti byli správně informováni í my. Na kolika kauzách se podílí americké firmy a to je vždy v pořádku?
A) To, že USA dodává jinam je logicky příp. problém toho „jinam“, ne USA:) B) Mohou to být opatření za cílem prevence budoucích problémů, ne řešení aktuálních, něco na principu jako když jsi pojištěný:) C) To, že jsou v kauzách zatažené „min. opticky“ jak říkáš společnosti USA je dáno jejich významem. Ale Asie se nenechává zahanbit, např. viz Samsung že (korupce, dokonce opakovaně) nebo Sony (leaky registrací) :)
Hrozně se mi líbí Uni, jak musíš pořád dělat chytrého ze sebe. Kdyby jsi opravdu byl, věděl by jsi, že obchodní válka nikdy nemá vítěze a je vždy pro všechny nevýhodná, nakonec. A ne to není z mé hlavy. Tak to prostě je. Dovzdělej se, když už máš potřebu vše komentovat, aniž by jsi tomu rozuměl. Toto je prostě Trumpovina. Nic víc.
Trumpovina to je, na druhou stranu si myslim, ze by mel kazdy vyrobce telefonu jasne deklarovat, kam se po vybaleni z krabice bude telefon pripojovat a jake informace bude posilat (ne obecne cancy typu „anonymizovane udaje o vyuziti a stabilite zarizeni a aplikaci“) a to i pri kazdem updatu. A prislusne schvalovaci organizace by toto mely kontrolovat. Kdo mi zaruci, ze predinstalovana aplikace Facebook v Samsungu neposila anonymne informace o SMS a telefonatech, ikdyz ji nepouzivam? Pak staci se z pristroje prihlasit na webove rozhrani a vubec by me neprekvapilo, kdyby si to dokazal Facebook sparovat.
Huawei americká administrativa potírala dávno před Trumpem. Šlo o to, že firma Huawei přebírala vedoucí postavení v síťových prvcích Ciscu – jenže do svých zařízení odmítla vestavět zadní vrátka pro NSA. Takže ji obvinili z toho, že v jejích prvcích jsou zadní vrátka pro účely čínské špionáže v USA a zakázali je používat.