Huawei to v USA nemá lehké: tlak úřadů likviduje klíčové příležitosti

Huawei se snaží všemi silami více prorazit na americkém trhu, ale nemá to vůbec jednoduché. Nejprve zkrachoval plán začít prodávat smartphony ve spolupráci s klíčovými operátory AT&T a Verizonem. Vše vypadalo nadějně, pak ale začal Kongres údajně vyvíjet velký tlak na oba zmiňované operátory a ti se tak nakonec rozhodli přerušit s čínským výrobcem veškeré obchodní styky.

Další ranou bylo společné doporučení bezpečnostních služeb americkým občanům, aby přestali využívat výrobky Huawei a ZTE, neboť existuje podezření, že je vláda Čínské lidové republiky zneužívá ke špionáži.

FBI, CIA a NSA varují americké zákazníky: nepoužívejte telefony Huawei a ZTE

Huawei se přesto nevzdal a povedlo se mu dostat své telefony alespoň do prodejní sítě velkého řetězce Best Buy, který je největším distributorem spotřební elektroniky v USA. Ani tato dohoda však nevydržela dlouho, neboť podle zdrojů zpravodajské agentury Reuters došlo z blíže nespecifikovaných důvodů k rozhodnutí po vyprodání současných zásob smartphonů Huawei nové zboží nedoplňovat. Toto rozhodnutí přišlo chvíli po tom, co Huawei v USA ve snaze zvýšit svou popularitu snížil cenu Mate 10 Pro a zavedl různé výhodné balíčky se sluchátky a dalším příslušenstvím.

Recenze Huawei Mate 10 Pro: útok na nejvyšší příčky

A americké tažení proti Huawei pokračuje podle všeho i nadále, objevují se zprávy, že diplomaté vyvíjejí tlak na spojence, aby také omezili prodeje výrobků této značky na svém území. To se týká zejména Kanady, Austrálie a Spojeného království, avšak tento požadavek údajně obdržela i vláda Šalamounových ostrovů.

Co přesně vede USA k tomuto postupu není jasné. Současná administrativa sice v souladu s předvolebními sliby začíná obecně postupovat vůči Číně v ekonomických otázkách poměrně tvrdě (prezident například nedávno podepsal dekret o uvalení cel na některé typy čínského zboží), avšak kroky vůči Huawei přesto vyčnívají, zejména svým zákulisním charakterem.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

5 komentářů

 1. Janek (neregistrovaný)

  Kroky proti Huawei nevyčnivají oni prostě trčí a to i přesto, že nikdy nebylo tvrzení USA ničím podloženo a firma dodává na dalších cca 100 trhů své zboží naprosto bez problémů. Jsem přesvědčen, že se jedna jednoznačně o politické rozhodnutí, které v budoucnu může mít globální důsledky. Dovedu pochopit fanatický strach USA ze ztráty vedoucího postavení mocnosti, ale tomu nezabrání primitivismem v politických rozhodnutích. Možná jsou občané USA již dostatečně informovani vlastními médií v tom správném směru, tak jako jsme v minulosti byli správně informováni í my. Na kolika kauzách se podílí americké firmy a to je vždy v pořádku?

  • A) To, že USA dodává jinam je logicky příp. problém toho „jinam“, ne USA:) B) Mohou to být opatření za cílem prevence budoucích problémů, ne řešení aktuálních, něco na principu jako když jsi pojištěný:) C) To, že jsou v kauzách zatažené „min. opticky“ jak říkáš společnosti USA je dáno jejich významem. Ale Asie se nenechává zahanbit, např. viz Samsung že (korupce, dokonce opakovaně) nebo Sony (leaky registrací) :)

 2. Petr Todi (neregistrovaný)

  Hrozně se mi líbí Uni, jak musíš pořád dělat chytrého ze sebe. Kdyby jsi opravdu byl, věděl by jsi, že obchodní válka nikdy nemá vítěze a je vždy pro všechny nevýhodná, nakonec. A ne to není z mé hlavy. Tak to prostě je. Dovzdělej se, když už máš potřebu vše komentovat, aniž by jsi tomu rozuměl. Toto je prostě Trumpovina. Nic víc.

  • zipiik (neregistrovaný)

   Trumpovina to je, na druhou stranu si myslim, ze by mel kazdy vyrobce telefonu jasne deklarovat, kam se po vybaleni z krabice bude telefon pripojovat a jake informace bude posilat (ne obecne cancy typu „anonymizovane udaje o vyuziti a stabilite zarizeni a aplikaci“) a to i pri kazdem updatu. A prislusne schvalovaci organizace by toto mely kontrolovat. Kdo mi zaruci, ze predinstalovana aplikace Facebook v Samsungu neposila anonymne informace o SMS a telefonatech, ikdyz ji nepouzivam? Pak staci se z pristroje prihlasit na webove rozhrani a vubec by me neprekvapilo, kdyby si to dokazal Facebook sparovat.

  • Karel Endler (neregistrovaný)

   Huawei americká administrativa potírala dávno před Trumpem. Šlo o to, že firma Huawei přebírala vedoucí postavení v síťových prvcích Ciscu – jenže do svých zařízení odmítla vestavět zadní vrátka pro NSA. Takže ji obvinili z toho, že v jejích prvcích jsou zadní vrátka pro účely čínské špionáže v USA a zakázali je používat.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *