Huawei to v USA nemá lehké: tlak úřadů likviduje klíčové příležitosti

Huawei se snaží všemi silami více prorazit na americkém trhu, ale nemá to vůbec jednoduché. Nejprve zkrachoval plán začít prodávat smartphony ve spolupráci s klíčovými operátory AT&T a Verizonem. Vše vypadalo nadějně, pak ale začal Kongres údajně vyvíjet velký tlak na oba zmiňované operátory a ti se tak nakonec rozhodli přerušit s čínským výrobcem veškeré obchodní styky.

Další ranou bylo společné doporučení bezpečnostních služeb americkým občanům, aby přestali využívat výrobky Huawei a ZTE, neboť existuje podezření, že je vláda Čínské lidové republiky zneužívá ke špionáži.Nepřehlédněte

FBI, CIA a NSA varují americké zákazníky: nepoužívejte telefony Huawei a ZTE

Huawei se přesto nevzdal a povedlo se mu dostat své telefony alespoň do prodejní sítě velkého řetězce Best Buy, který je největším distributorem spotřební elektroniky v USA. Ani tato dohoda však nevydržela dlouho, neboť podle zdrojů zpravodajské agentury Reuters došlo z blíže nespecifikovaných důvodů k rozhodnutí po vyprodání současných zásob smartphonů Huawei nové zboží nedoplňovat. Toto rozhodnutí přišlo chvíli po tom, co Huawei v USA ve snaze zvýšit svou popularitu snížil cenu Mate 10 Pro a zavedl různé výhodné balíčky se sluchátky a dalším příslušenstvím.Nepřehlédněte

Recenze Huawei Mate 10 Pro: útok na nejvyšší příčky

A americké tažení proti Huawei pokračuje podle všeho i nadále, objevují se zprávy, že diplomaté vyvíjejí tlak na spojence, aby také omezili prodeje výrobků této značky na svém území. To se týká zejména Kanady, Austrálie a Spojeného království, avšak tento požadavek údajně obdržela i vláda Šalamounových ostrovů.

Co přesně vede USA k tomuto postupu není jasné. Současná administrativa sice v souladu s předvolebními sliby začíná obecně postupovat vůči Číně v ekonomických otázkách poměrně tvrdě (prezident například nedávno podepsal dekret o uvalení cel na některé typy čínského zboží), avšak kroky vůči Huawei přesto vyčnívají, zejména svým zákulisním charakterem.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku