Domů » Bleskovky » Huawei se obejde bez amerických firem. Smartphony dokáže vyrobit i bez nich

Huawei se obejde bez amerických firem. Smartphony dokáže vyrobit i bez nich

Se společností Huawei mohou v současnosti obchodovat pouze ty firmy, které získaly od amerického ministerstva obchodu dočasnou licenci. Jak ovšem čínský gigant dokazuje, dokáže si při návrhu smartphonů poradit i bez amerických technologií.

V Mate 30 nenajdeme jediný americký čip

Japonská technologická laboratoř USB and Fomalhaut Techno Solution rozebrala smartphone Huawei Mate 30 a zjistila, že neobsahuje jedinou součástku vyrobenou v USA. Namísto čipů od Qualcommu, Broadcomu, Micron Technology a dalších amerických firem využívá komponenty vesměs od čínských výrobců včetně vlastní dceřiné firmy HiSilicon.

Nepřehlédnětetest Huawei Mate 30 Pro: zakázané ovoce chutná nejlépe

Ta vyrábí nejen vlastní čipsety Kirin, ale také 5G modemy Balong. Nutno však podotknout, že i v čipech vyrobených mimo USA se mohou nacházet americké technologie.

Na této situaci pochopitelně nemohou americké firmy shledávat žádné benefity; zatímco v roce 2018 u nich společnost Huawei utratila 11 miliard dolarů (asi 253,5 miliard korun), letos to bude kvůli americkým sankcím výrazně méně.

Jedinou vážnou překážkou v byznyse se smartphony je tak pro Huawei zákaz obchodování s Google; Huawei totiž nemá přístup k Androidu s Google službami, ale pouze k jeho open-source verzi (AOSP) s vlastními službami. U čínského zákazníka se nejedná o žádný problém, avšak na globálním trhu jsou nové telefony Huawei prakticky neprodejné. Proto řada Mate 30 přichází na západní trhy s velkým zpožděním, někam dokonce vůbec.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments