Domů » Bleskovky » Huawei odhalilo náhradu Androidu. Víme, které telefony se HarmonyOS 2.0 dočkají jako první

Huawei odhalilo náhradu Androidu. Víme, které telefony se HarmonyOS 2.0 dočkají jako první

Už příští rok začne společnost Huawei nasazovat na své smartphony vlastní operační systém HarmonyOS 2.0, kterým nahradí Android. Ten pro Huawei přestal být kvůli americkým sankcím relevantní, neboť jej čínská firma může využívat pouze bez aplikací a služeb Google. Z tohoto důvodu Huawei zkusí štěstí s vlastním systémem a vlastními aplikacemi a službami.

Huawei P40 Pro

HarmonyOS 2.0 lze testovat na prvních smartphonech

Dosud byl systém HarmonyOS 2.0 testován pouze interně, ovšem počínaje včerejším dnem je dostupný prvním čínským vývojářům. Ti mohou nový systém testovat na následujících zařízeních:

 • Huawei Mate 30 a 30 Pro
 • Huawei P40 a P40 Pro
 • Huawei MatePad Pro (Wi-Fi, LTE i 5G)

devices

Huawei počítá s nasazením HarmonyOS 2.0 i na současných smartphonech, u kterých bude možné přejít z Androidu prostou aktualizací. Uživatel přitom navenek příliš mnoho změn nepozná, neboť prostředí EMUI bude na HarmonyOS vypadat podobně jako na Androidu, a dokonce by na něm měly běžet i aplikace navržené pro Android. Jak bude prostředí vypadat odhaluje následující video Huawei P40 s testovací verzí HarmonyOS 2.0

Here's our first look at Huawei HarmonyOS 2.0 mobile beta

Huawei se nebude spoléhat pouze na Android aplikace, naopak pumpuje do vývojářů velké peníze, aby pro HarmonyOS vytvářeli aplikace vlastní. Platforma HarmonyOS nebude určena pouze do smartphonů nebo tabletů, ale i do spousty dalších zařízení s různými tvary včetně ohebných zařízení.

Zatím nevíme, zda má Huawei s HarmonyOS nějaké globální ambice. Je možné, že Huawei stáhne pouze do Číny a na globálním trhu se začne více prosazovat nedávno oddělená značka Honor.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. Tak z pohledu typografie a UI je to tragédie jak jsem očekával. Absolutní nepochopení jak funguje zarovnání písem. Co mohli, to obšlehli, co nemohli, to poťapali.

  • Vypadá to naprosto stejně jako EMUI na Androidu, žádný rozdíl v tom nevidím, ostatně je to v článku zmíněno. To by pro mnoho zájemců mohlo být plusem. Nemuseli by si zvykat na nové prostředí a ovládání. Každá konkurence oro současné duo se počítá. Hodnotím to tedy pozitivně!

  • ? „Co mohli, to obšlehli, co nemohli, to poťapali.“ Pozitivního na tom nevidím nic. Já body za „účast“ neuděluji.

  • ešteže na teba číňanci nie sú zvedaví ;)

  • Noční můra Drahoš

   Ty budeš dobrý jouda.

  • :D Díky za komentář, když si tady uděláš 10 jmen za den a napíšeš mi to ještě párkrát, třeba mi to vezme za srdíčko :D Zatím mi to ale spíš přijde jako docela zoufalost :D

 2. To toho tam moc neukazuje. Pořád otvírá pouze dvě aplikace nebo co a s toho má někdo něco vidět?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).