Huawei Nova 9: vyzkoušeli jsme, jak fotí v noci

Huawei Nova 9 10

Společnost Huawei byla vůbec první, která u softwaru fotoaparátu přišla s dedikovaným nočním režimem. Ten se objevil už dubnu roku 2018 u modelu P20 Pro a tehdy z něj všem novinářům a posléze i uživatelům doslova spadla brada.

Celé kouzlo spočívalo v tom, že software během delšího času (zpravidla 1 až 3 sekundy) pořídí několik snímků s různou expozicí, ze kterých se následně složí výsledná fotografie. Ta má oproti standardní fotce vždy lépe prokreslené detaily, ale samozřejmě se příliš nehodí na focení pohybujících se objektů.

Noční režim se posléze stal naprostým standardem u většiny výrobců smartphonů a samozřejmě nechybí ani u novinky Huawei Nova 9, která se právě začala prodávat na českém trhu. Rozhodli jsme možnosti nočního režimu otestovat, abyste si mohli udělat lepší představu o tom, jak si Nova 9 při focení za nedostatečného světla vede.

V hlavní roli 50Mpx snímač

Primární fotoaparát láká na 50Mpx RYYB fotočip od Sony (model IMX766) s clonou f/1.9, velikostí čipu 1/1.56“ a rychlým PDAF ostřením. Jen škoda, že nenabízí optickou stabilizaci obrazu, která by při focení v horším světle výrazně pomohla. Nova 9 nabízí ještě další tři fotoaparáty – širokáč, portrétový a makro, nicméně noční režim využijete pouze při focení s hlavním objektivem.

Huawei Nova 9 05
Fotomodul na zadní straně je poměrně výrazným designovým prvkem

Softwarové geny předurčují dobrý výsledek, nicméně mě překvapilo, že noční režim ve všech případech nastavoval zcela shodný čas. Ať jsem fotil v dobře osvětlené městské ulici, nebo měl v záběru scénu s minimem světla, software vždy nastavil čas jen na jednu sekundu. Tahle hodnota při dobře osvícené noční ulici zcela postačí, ale když je zdrojů světla méně, rozhodně by nebylo od věci mít možnost čas navýšit alespoň na tři sekundy, případně i více, pokud byste telefon používali se stativem.

IMG 20211106 174915
Na téhle scéně neměl fotoaparát k dispozici příliš mnoho světla, přesto si dokázal poradit. Dobře prokreslené jsou nejen detaily, ale chválím i za barevnou věrnost. Plné rozlišení najdete pod tímto odkazem.

Nic takového ale Huawei Nova 9 s verzí software 12.0.1.167 nenabízí – tady máte k dispozici jednu sekundu a šmitec. Už v recenzi novinky kolega upozorňoval, že software fotoaparátu ještě bude potřeba vylepšit, tak doufejme, že možnost změny času pro noční režim bude brzy na programu dne. Je ale zajímavé, že starší smartphony Huawei žádné takové omezení u nočního režimu neměly.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde

Pokud budete chtít při horším světle fotit objekty v pohybu, noční režim nepoužívejte a raději sáhněte po výchozím režimu snímání (automatice). Když ale máte statickou scénu, využití nočního režimu se přímo nabízí. S výslednými fotografiemi jsem byl spokojený – překvapilo mě množství detailů, které byl snímač schopný zachytit. Ve většině případů nebyl po zvětšení snímku problém přečíst menší text, například na značkách. Jen u fotografie vjezdu do automobilové myčky si software příliš dobře neporadil se svítícím nápisem.

Poslední fotografie s opadaným stromem byla pořízena za velmi špatných světelných podmínek a prokreslení detailů už zde není tak dobré jako u jiných snímků, stejně jako světelnost. Tohle je přesně ten případ, kdy by pomohl delší čas pro snímání.

Poslední tři snímky jsem pořídil v interiéru a opět za extrémně mizerného světla. Byl jsem zvědavý, jak se s tím Nova 9 popere, a ani v tomto případě není výsledek vůbec špatný, vezmeme-li v potaz, že se jedná o smartphone střední třídy. Pokud vás zajímá, jak telefon obstál v našem plnohodnotném redakčním testu, přečtěte si jeho recenzi.

Autor článku blank
Michal Javůrek

Kapitoly článku