Domů » Bleskovky » Huawei jde do soudního boje s vládou USA. Nesouhlasí se zákazem prodejů

Huawei jde do soudního boje s vládou USA. Nesouhlasí se zákazem prodejů

Společnost Huawei nemá v posledních měsících na růžích ustláno, mnoho agentur (včetně českého Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost) ji považuje za bezpečnostní hrozbu a nedoporučuje používat její výrobky. To platí i pro americký trh, kde na produkty Huawei prakticky nenarazíte. Huawei si ale zákazy nechce nechat líbit a chystá se k protiútoku.

Nepřehlédněte – Huawei: s našimi zařízeními jsme nikdy neměli vážný bezpečnostní incident

Podle deníku New York Times připravuje čínská firma žalobu na vládu Spojených států za neopodstatněné nařízení zákazu používání jejich výrobků, což považuje za trestání bez důkazů a bez řádného soudního řízení. Žaloba bude podána ve státě Texas, kde se nachází americká centrála Huawei. Spor se má týkat nejen koncových zařízení, ale také technologií Huawei v budování sítí páté generace.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

25 komentářů

 1. Marek Studnicka

  Ne že bych Huawei musel,reakci považuji za správnou,nebot každý jen huláká,jak Nás špehuje,ale nikdo nepředložil jediný důkaz!!!

  • Víš co je zajímavý? Čína do své infrastruktury nikdy nepustí žádnou Evropskou, nebo Americkou firmu, s nikým se o tom ani nehodlá bavit, natož aby to vysvětlovala. Jak je možný, že tady není kvuli tomu žádný humbuk, jak je možný, že zrovna v ČR má ta komunistická svoloč zastánce? Proč Zeman nikdy nehájil Českou firmu, ale kvuli Huawei se ten dědek muže přetrhnout? Stejně tak Čína blokuje Google, to zase kvuli cenzuře. A dalo by se pokračovat. Čína je silně protekcionistická a není možné, aby firmy měly tak odlišné podmínky.

  • Karel Endler

   A proč by si měli do struktur pouštět cizí špiony?

  • V pořádku, ale proč by to měla dělat Česká Republika?

  • Michal (neregistrovaný): Ježíši, proč asi? Co kopírky Petrofu? Co kopírka našich buggyn? Co „znásilnění“ Krtečka? Atd atd.
   Si přiletěl z Marsu včera?

  • Lol Michale,ty tak kecas. Uz nebudu rikat jak je tam nasrano cisco,kolik applu,kolik americkych antiviru coz je nejchytrejsi spyware co muze byt. Ale vetsina statnich instituci fici na windowsech i s temi backdoory. Tak nevim co tady placas. A ze jsou protekcionisti? A co tady od revoluce delaji american,nemci atd? Tady microsoft obchazel a delal smlouvy primo s vladami, zbrojarske firmy atd atd. Intel vysoupl amd podvodem tim ze zavazoval podniky smluvne k pouzivani intelu. Co tady kecas? Pocitam ze tady nikdo v te cine nebyl. Leda prstem na mape. Informace od zhulence bartoce a bakalovy četky.

  • Vždycky když někdo neví kudy kam a je schopen do všeho zakomponovat Bakalu, je mi hned jasný, ze které líhně pochází. A názory takových mě nejen nezajímají, ale ještě jimi hluboce pohrdám.

  • Pohradat muzes svoji omezenosti, ze pises o necem, o cem nic nevis, a misto vlastnich nazoru na zaklade vlastnich zkusenosti, papouskujes nazory nekoho jineho, kterym slepe veris.

  • Tady jde o princip. V Číně se již dlouhodobě zvýhodňují domácí produkty a zahraniční konkurence je tamní vládou neustále udupávána do země. Přijde ti to v pořádku? Číňan pouze dostává ochutnat svoji vlastní medicínu.

 2. Marek Studnicka

  At je každý potrestán podle práva,o tom žádná!!!Ale at jsou předloženy důkazy!!!A možná žaloba podaná v Texasu uvede soudní proces,kde se můžeme leccos dovědět a jasně říkám,že nikoho nehájím!Taky si myslím,že Nás špehuje,ale to si jen mohu myslet,konkrétního nemám v ruce nic a to je vše.

  • Riziko se nedokazuje, riziko prostě je a když ho chtějí vyloučit, nic jiného, než tu technologii nepoužívat, to riziko nevyloučí. A tak jako se v Číně nesmí používat západní technologie a všichni to respektují, musí Čína respektovat toto reciproční opatření.

 3. Marek Studnicka

  Spousta věcí mi v pořádku nepřijde,ale nemohu si udělat pravdivý obraz,protože i tady funguje cenzura,která Ti předloží jen to,co s se jim hodí do krámu a to taky není v pořádku.třeba se to touto žalobou rozekne a ještě se budeme divit,co se dovíme.

 4. S tímhle neuspějí. Věřím, že karma opravdu existuje a zasáhne v pravou chvíli. Čína si z celého světa dělá už dlouho dobrý den a nějak stále jim to tolerujeme. Jednou to prasknout musí.

 5. Doufam, ze USA rozcupuje Huawei na kusy, coz uz si dovoluji, je do nebe volajicí. Od roku 2012 tato firma podvadi a hraje silne nefer vcetne spehovani.

  • Karel Endler

   Ty jsi fakt přírodní úkaz.

  • Je, ale má pravdu?

  • Huawei opravdu potrebuje dostat poradne pres prsty a to nejen v USA, ale i v Evrope.

  • Co od roku 2012. Ta firma smrdí už od založení.

  • Ale v roce 2012 se dopustila prvni a prokazane kradeze.

  • Tak ako aj apple kradol, samsung kradol, intel, amd Microsoft. Každý od každého kradne. A ze v cine nepouzivaju zapadnu technológiu? Oni tam nemajú android, ios Windows. S produktami na ktorých os spustis? Jasne, cina podporuje domáce produkty, ale takto by sa mala správať kazda krajina.

  • Tomas: takto by sa mala správať kazda krajina. No vidíš. Tudíž zabanovat pochybnou společnost je naprosto v pořádku. V Číně banují firmy, produkty i z mnohem banálnějších důvodů než špionáž.

  • Ukradli tenkrat kvuli certifikaci svych zarizeni elektronicke rameno (pro testovani telefonu) – fyzicky ho ukradli (jako kdyby jsi sel, nekomu ukradl auto pred barakem, nasedl do nej a odjel), ne technologicky, ze by ho obslehli , to opravdu Samsung, Apple, Microsoft neudelal.

 6. No co USA je svobodná země může ten zákaz učinit i bez důkazů. Prostě může říct mi tady Huawei, ZTE či Honor nechceme a je hotovo. Podobně tohle dělá Čína taky tak co. Vesměs hází klacky pod nohy ostatním například Google. Česko si to moc dovolit nemůže, protože tomu diktuje EU.

 7. Někdo tu psal, že tu všichni byli v Číně max. prstem po mapě… Já v Číně žiju už bez mála 10 let a za tu dobu už jsem to tu stačil trochu poznat. A z vlastních zkušeností v byznysu (import zboží směrem do Číny) můžu říct, že Čína se vůči zahraničním firmám chová stejně a v mnoha oblastech spíše hůř.

  Protekcionismus se dá najít všude, ale vždy jde o míru – a v případě Číny to je imho už docela přes čáru. Některá odvětví jsou pro zahraniční investice zcela uzavřená, jiná výrazně omezená. Do spousty tendrů (i mimo výše zmíněná odvětví) nemají zahraniční výrobky přístup – někde vůbec, někde pouze za podmínky, že v dané kategorii není k dispozici srovnatelný produkt domácí výroby (což je třeba prokázat a znamená to další zdlouhavé řízení a s ním spojené náklady).

  A nikdo se neptá po důvodech či důkazech – resp. ptát se může a občas nějaké hlasy skrz různé obchodní asociace a ekonomické sekce ambasád zaznějí, ale Čína si nakonec stejně udělá, co uzná za vhodné. Je tedy dobře, že soudruzi dostanou ochutnat vlastní medicíny, ať už s Huawei nebo jinak – bez podobného tlaku nelze doufat v žádné změny k lepšímu.

  (komentář raději anonymně, paranoia je reálná)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).