Domů » Bleskovky » Huawei chce zrušit řadu levných telefonů, zaměří se na vyšší třídu a budování značky

Huawei chce zrušit řadu levných telefonů, zaměří se na vyšší třídu a budování značky

Huawei plánuje v druhé polovině letošního roku vyřadit více než osmdesát procent telefonů nejnižší třídy a nechat na trhu pouze několik modelů. Prohlásil to CEO Huawei Consumer Business Group Richard Yu pro šanghajský server China Business News. V budoucnu se chce společnost více zaměřit na vlastní značku a generování zisku, zatímco doposud se soustředila spíše na zvyšování tržního podílu.  

Yu dále uvedl, že Huawei v poslední letech představilo desítky telefonů nejnižší třídy, aby vyhovělo podmínkám operátorů bez ohledu na potřeby zákazníků. Důvodem je především to, že společnost je při distribuci závislá na operátorech a nemá vybudovanou silnou vlastní síť. V roce 2011 šlo přes operátory 65 % prodaných telefonů a zbývajících 35 procent přes běžné prodejní řetězce.

 

Proto se společnost podle Yu před třemi lety rozhodla změnit strategii a prodávat více telefonů přes online distribuční kanály. Podobná cesta vedla k úspěchu ještě nedávno neznámé společnosti Xiaomi. V letošním červenci dokázalo Huawei takto prodat padesát procent telefonů a zbývající polovina zůstala operátorům a tradičním obchodům. Společnost se chce zaměřit převážně na střední a vyšší třídu, podobně, jako to dělá Samsung. Krok je to logický, vzhledem k tomu, že v nejnižším segmentu je minimální marže a ohromná konkurence neznačkových a malých výrobců. Zároveň zákazník koukající hlavně na cenu nebude ochotný připlácet za kvalitu, natož pak značku.

Huawei nedávno zveřejnilo výsledky za první pololetí, podle nichž se společnosti podařilo splnit více než polovinu plánovaného zisku pro letošní rok. Díky 34 milionům prodaných chytrých telefonů v první polovině letošního roku se společnost dostala na třetí místo mezi výrobci. O tuto pozici ovšem svádí tvrdý boj s Lenovem a velmi blízko je i LG, zároveň se rychlým tempem dotahuje Xiaomi.

David Podzimek

6 komentářů

 1. Pindulin (neregistrovaný)

  A proč by si ho pak někdo kupoval…jiný důvod než cenu neznám

  • Mirek (neregistrovaný)

   Podnetny nazor odpovidajici prezdivce…

   Tak nazor jednoho ex-uzivatele Samsungu a soucasneho uzivatele Huawei.

   Treba proto, ze se snazi vic nez treba Samsung. Priklad: v telefonu od Huawei muzu prehodit relativne male (v mem pripade je v telefonu 8 GB a neco si ukousne system) interni uloziste za pametovou kartu… A mam vic pameti na aplikace nez vic nez 2* drazsi vlajkove lode od Samsungu (nevim jak je to ted, ale pamatuju si, ze lide si treba stezovali, ze z 16 GB interni pameti sezere na Samsung Galaxy S4 hodne system a instalace aplikaci na pametovou kartu nebyla mozna – jestli to opravili, nevim – po uvedeni KitKatu jsem slysel podobne narky znovu).

   Osobne jsem i mel jeden nizsi model od Samsungu, co na tohle trpel (zadna instalace aplikaci na pametovou kartu) a navic interni pamet byla rozdelana na 2 casti (v 8 GB telefonu!).

   Huawei neni takova znacka, tak se musi vic snazit. Takovy Samsung uz trpi „apploitidou“ – jinak receno „my vime sami lip jak to delat a co uzivatele potrebuji“.

  • pedes (neregistrovaný)

   Pinduline, treba proto, že Huawei dělá kvalitní přístroje s citlivou GPS. Vvíjí na rozdíl od jiných výrobců vlastní procesory. Ale důvodů je samozřejmě mnohem víc včetně designu.

 2. asdf (neregistrovaný)

  A je to tady. První Čínští výrobci upouštějí od láce a jdou hlavně po zisku, tedy logicky low-endy přestanou vyrábět, protože se to nevyplatí.

 3. Kukolar (neregistrovaný)

  Preco si ti sikomockovia muylia ze maju trosku lepsie predaje lacnych mobilov tak hned budu ako Apple a nahodia ceny a vyabat budu len hi-endy? Myslia ze predaje ostanu lebo „hujaweej“ ?

  :-)

  • pedes (neregistrovaný)

   Pokud sledujete Huawei, tak vyrábí velmi širokou škálu smartphonů. Čili omezí tu nejnižší třídu na 1-2 modely, a bude vyrábět střední, vyšší a highend zařízení.

   Nějak nechápu, co je na tom špatně, pokud dokázali vývojem dojít na vysokou úroveň kvality.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).