Domů » Recenze » Huawei Ascend G630: Skvělá volba pro nenáročné

Huawei Ascend G630: Skvělá volba pro nenáročné

V nižší střední třídě smartphonů bylo vždy velmi těsno. Model Ascend G630 ale dokázal překvapit nejen povedeným displejem, ale i dobře odladěným systémem. A atraktivní je také cena. Jak obstál v našem testu?

Když se mi do ruky dostal první Huawei, pousmál jsem se. Model Ascend G300 působil už od pohledu levně. Jenže on také levný byl a ve své ceně nabízel do té doby málo viděný poměr výkonu k ceně. A k mému překvapení se stal velkým hitem nejenom v České republice. Později Huawei představil model Ascend G600, který sice přinesl navýšení výkonu a dalších parametrů, nicméně přijat byl spíše vlažně. Jak se tedy bude dařit modelu Ascend G630?

Papírové parametry G630 prozrazují mnohé. Použitý procesor Snapdragon 200 s grafickým akcelerátorem Adreno 302 po stránce výkonu díru do světa neudělá. Ve své cenové třídě nicméně Ascend G630 přináší rozměrný 5″ displej s HD rozlišením, IPS technologií a světelným čidlem. Tato kombinace je v dané cenové kategorii spíše vzácností, a tak se Ascend G630 uchází o nové majitele především velkým displejem. Ostatní parametry už tak oslnivé nejsou, ale přesto jsou systémové reakce velice svižné.

Klady (+)

 • HD rozlišení displeje
 • dobré dílenské zpracování
 • jistý a příjemný úchop
 • svižné prostředí s širokými možnostmi nastavení
 • možnost aktivace prostředí pro lidi s horším zrakem
 • slušná výdrž na jedno nabití
 • nízká cena

Zápory (-)

 • kvalita fotografií a videa
 • malá kapacita interní paměti
 • senzorová tlačítka pod displejem nejsou podsvícená
 • čitelnost displeje na sluníčku a odlesky

Mrkněte se, kde můžete Huawei Ascend G630 pořídit nejlevněji

Obsah balení: Jen nutný základ

Obsah balení je u Ascend G630 klasický. V krabičce nevelkých rozměrů najdete kromě samotného přístroje také nabíječku s odpojitelným USB kabelem. Ten můžete použít například na propojení s počítačem. Dále v balení najdete samozřejmě návod a nechybějí ani sluchátka.

 

Pokud by si výrobce sluchátka v balení odpustil, ušetřil by spousty plastů a byl více in. Protože ekologie. Sluchátka se hodí pouze na vyhození – v uších nesedí, tlačí a hrají opravdu špatně. Zcela zbytečná práce, zbytečné plýtvání materiálem.

Konstrukce a design

Z pohledu designu působí model G630 na první pohled jako šedá myška. Šedá matná záda, na pohled nevýrazné klávesy na pravém boku, žádné ozdobné prvky. Proto velmi potěší funkční řešení celé konstrukce. Pokud jste praváci, budete po prvním uchopení mobilu spokojeni. Povrchová úprava zad je velmi příjemná na omak, příliš neklouže a nerada sbírá otisky prstů. Zadní kryt jemně přechází v boky přístroje, úchop je tedy jistý a příjemný zároveň.

Rozměry přístroje jsou 143 mm na výšku a 71,7 mm na šířku. Tloušťka se zastavila na hodnotě 7,8 mm. To vše při váze 160 gramů. Rozměrově se tedy jedná, vzhledem k velikosti displeje, o klasický smartphone.

  

Pokud jste praváci, chvíli po uchopení Ascend G630 si uvědomíte, že váš palec je na pravém boku přesně na místě klávesy pro uspání. Kousek nad touto klávesou je kolébka hlasitosti, která je při hovoru velmi dobře přístupná. Levý bok neobsahuje nic, přesto mohou být spokojeni i leváci, klávesa pro zapínání jde totiž velmi dobře nahmátnout také třeba ukazováčkem.

  

Po předchozím odstavci jsem chtěl napsat, jak je ovládání u G630 vyřešeno na výbornou, ale bohužel má každá mince dvě strany. Hardwarové klávesy jsou sice umístěné perfektně, ale s těmi pod displejem jsem již příliš spokojený nebyl. Mají sice standardní rozvržení, stejně jako slušnou citlivost, nicméně nejsou nijak podsvícené. A ať se na mě inženýři v Huawei nezlobí, toto považuji jednoduše za chybu. 

 

Displej: Ve své třídě špička, ale…

Jednou z největších zbraní Huawei Ascend G630 oproti stejně drahé konkurenci je displej, respektive jeho rozlišení. V cenové kategorii kolem 4 tisíc korun nenajdete příliš mnoho přístrojů, které se mohou pochlubit zobrazovacím panelem s rozměry 5″ a rozlišením 720 × 1280 pixelů. Pokud si navíc přidáte IPS technologii, budete z něj nadšení. Jistě, není to panel s full HD rozlišením, ale to bychom se dostávali do zcela jiné kategorie. Naopak, stejně kvalitní displeje najdete v přístrojích o nějakou tu tisícikorunu výše.

Vaše nadšení z displeje ale může opadnout v momentě, kdy otevřete dveře a vyjdete ven. Čitelnost na přímém slunečním světle je spíše špatná než dobrá. K tomu si připočtěte vysokou odrazivost krycího sklíčka, a občas budete hledat úhel, kdy na displeji uvidíte text, a ne sami sebe. V ostatních světelných podmínkách si na displej stěžovat nelze. 

Hadware a zvuk

Snapdragon 200 nepatří mezi výkonné procesory a pro někoho se může jednat o slabinu tohoto přístroje. Procesor je sice čtyřjádrový, ale s nižším taktem o frekvenci 1,2 GHz. Jak jsem již psal v úvodu, grafickou akceleraci má na starosti GPU čip Adreno 302. Ten je na tom s výkonem stejně. Operační paměť dosahuje kapacity 1 GB RAM a vnitřní paměť pouhých 4 GB.

 

První, co jsem s G630 udělal, bylo označení mých oblíbených alb v rámci služby Google Hudba Naplno s tím, že si je stáhnu do mobilu. Jaké bylo moje překvapení, když mi aplikace suše oznámila, že mi žádnou hudbu nestáhne, protože není místo. Poté jsem zjistil, že pro aplikace je volno pouhých 430 MB. Bez paměťové karty (max. 32 GB), kterou lze nastavit jako primární úložiště, tedy zapomeňte na instalaci her či stahování hudby.

Výkon jsme změřili pomocí několika benchmarků s následujícími výsledky:

 • AnTuTu: 15 980 bodů
 • 3D Mark IceStorm: 4 132 bodů
 • 3D Mark IceStorm Extreme: 2 206 bodů

Z hlediska běžného použití je G630 zcela v pořádku a problémy vás budou čekat pouze při hraní velmi náročných 3D her. Jednodušší tituly zvládá G630 zcela bez problémů.

Zvukový výstup do sluchátek je spíše slabší. Pokud máte rádi hlasitou hudbu, zde jí neočekávejte. Pokud hudbu navíc rádi posílíte v ekvalizéru s výraznými basy, hlasitost ještě více klesne. Zvuk sám o sobě špatný není, nicméně v hlučném prostředí můžete mít s G630 problém. Zadní reproduktor příliš hlasitý také není, ale při běžném provozu s jeho slyšitelností problémy mít nebudete. 

Baterie a výdrž: Příjemné překvapení

Baterie v Huawei Ascend G630 má kapacitu 2 000 mAh, což na první pohled není příliš, nicméně použitý procesor Snapdragon 200 je v pohotovostním režimu velmi úsporný, a tak se můžete těšit bez problémů na 2,5 dny na jedno nabití. Samozřejmě pokud budete telefon vytěžovat, dostanete G630 do kolen během necelého dne. Pokud se vám to stane, jistě vás potěší poměrně rychlé dobití baterie. S dodávanou 1A nabíječkou nabijete G630 za 2 hodiny a 10 minut.

Při běžném používání vám tedy vydrží G630 poměrně dlouho, nicméně film v HD rozlišení vydrží přehrávat pouze 4 hodiny a 45 minut. Test jsem prováděl dle našich standardů – displej byl tedy nastaven na maximální jas, zvuk vyveden do sluchátek s nastavenou hlasitostí na polovinu. Mobilní telefon byl celou dobu připojen do sítí. Pro multimediální vyžití na cestách se tedy může hodit nabíječka či powerbanka.

  

Operační systém, prostředí a aplikace

Huawei Ascend G630 se prodává s operačním systémem Android ve verzi 4.3 a za celou dobu používání mi nenabídl žádnou aktualizaci. Tímto tedy výrobce nepotěší. Už u naší recenze na Huawei Mediapad X1 jsme poukázali na zastaralost operačního systému, zde musíme udělat to samé. V době, kdy konkurence nepřichází na trh s ničím jiným než verzí 4.4 KitKat, nepůsobí starší verze systému u Huawei příliš povzbudivě.

 

Jako nadstavbu vsadil výrobce na vlastní řešení EmotionUI 2.0 Lite. To se v různých obměnách objevuje u všech produktů Huawei a přináší vždy jednu nepřehlédnutelnou vlastnost – chybí vstup do menu aplikací. Všechny aplikace jsou rozházené na plochách, kterých můžete mít maximálně 9. Aby výrobce trochu zmírnil rozpaky nového uživatele, různé aplikace seskupil do několik složek pod názvy typu „Správa“ či „Nejlepší aplikace“. Osobně nejsem zastánce tohoto řešení, ale někomu to může vyhovovat. Celé prostředí telefonu je poměrně svižné a při běžném používání nebudete vnímat žádné problémy. Pouze při multitaskingu se vám může stát, že mobil bude chvíli váhat.

 

Jako velké plus vnímám možnost měnit vzhled nadstavby EmotionUI, a to nejenom z hlediska grafického kabátku, ale také funkčnosti. Kromě běžného vzhledu a rozvržení ikon totiž můžete G630 přepnout do režimu „jednoduchý“, který je zcela poplatný svému jménu. Jedná se o velmi minimalistické prostředí, jež potěší tím, že ho mohou používat nejenom technicky méně zdatní či hůře vidící uživatelé, ale lze ho používat zcela plnohodnotně. Dokonce v něm najdete seznam aplikací, který v běžném prostředí chybí.

 

Po přepnutí do režimu „jednoduchý“ se vám změní nejenom domovská obrazovka, ale také velikost písma v SMS zprávách, v telefonním seznamu apod. Není vám ale odepřená žádná funkce telefonu. Mód se tedy hodí i pro ty, kteří nevyužijí jeho zjevných výhod, ale pouze se jim líbí.

 

Potěší také povedená notifikační lišta, která kromě zobrazení událostí obsahuje též rychlé přepínače. Těch se do úzkého pásu na horní hraně vejde najednou 5, nicméně další 4 si zobrazíte jejich posunutím. Pátá volná pozice je určená pro vstup do menu nastavení zástupců. Zde si můžete určit pořadí rychlých přepínačů nebo měnit jejich počet. Mezi přepínači nechybí korekce jasu včetně přepnutí do automatiky, GPS či změna vyzváněcího profilu.

Profily jsou další funkce, která jistě potěší. Můžete si rychle vybírat mezi profilem Normální, Venku, Schůzka a Spánek. Například režim Spánek vám ztlumí jas displeje, vypne vyzvánění, bezdrátové sítě, ale nechá aktivní budík.  Přepínání je rychlé a lze tak měnit několik věcí jedním stiskem. Huawei taktéž do mobilu v rámci svého prostředí integroval mód Nerušit, který vám dovolí ztlumit všechny příchozí hovory kromě vámi vybraných kontaktů. Tento mód lze navíc aktivovat plánovaně a opakovaně.

 

Nastavení celého systému je rozdělené na dvě záložky, a jako zde dokáží jiní výrobci udělat pěkné zmatky, Huawei se s rozdělením popral na výbornou. V kartě „Obecné“ najdete opravdu pouze obecné věci typu nastavení tapety, velikosti písma, zámku obrazovky či aktivaci Wi-Fi a Bluetooth. Po vstupu na kartu „Vše“ máte k dispozici kompletní nastavení telefonu se vším všudy.

Výrobce musím pochválit také za režim Úspory energie. Telefon dokáže omezovat výkon procesoru, vypínat bezdrátové sítě při vypnutém displeji či ukončovat aplikace. Navíc si můžete určit, které aplikace budou v tzv. chráněném módu. Na takto označené aplikace se výše vypsaná opatření vztahovat nebudou.

 

Mimo klasickou sestavu aplikací, které najdeme na každém přístroji s Androidem, jistě potěší aplikace Svítilna pro aktivaci LED diody či Záloha, která se postará o kompletní zálohu vašeho přístroje na paměťovou kartu. Správce telefonu dokáže přehledně zobrazit rady pomáhající s energetickou zprávou telefonu či vymazat cache paměť. Hodit se jistě mohou i Poznámky, které jsou bohužel ukládány pouze do přístroje. S jeho případnou ztrátou či zničením tak přijdete i o poznámky, zde tedy vřele doporučuji spíše nějakou alternativu. 

Telefonování, zprávy, organizace

Telefonní aplikace je rozdělená na dvě karty. Jedna představuje klasický číselník se seznamem hovorů, druhá aplikaci přepne do seznamu kontaktů. Seznam je dále dělen na tři další záložky, představující skupiny, kontakty a oblíbené. Vše samozřejmě synchronizované s vaším Google účtem.

 

SMS zprávy jsou dělené tradičně do chatu dle odesílatele/příjemce. Lze v nich vyhledávat či hromadně odesílat SMS. Aplikace jako taková mnoho možností neposkytuje, nicméně na základní komunikaci, pokud se z jakéhokoli důvodu chcete vyhnout Hangoutům či Messengeru, postačuje.

 

Z hlediska organizace času samozřejmě nechybí klasický kalendář, nabízející roční, měsíční, týdenní a denní pohled. Ani tady nechybí synchronizace s Google účtem. K organizaci času můžeme ještě počítat aplikaci Hodiny, která nabízí možnost nastavení budíku, stopky, odpočet času a přehled světových časů. 

Konektivita & prohlížení internetu

U dat nemůže chybět podpora Wi-Fi, a to konkrétně standardy 802.11 b/g/n. Samozřejmostí je Bluetooth ve verzi 4.0 či podpora datových přenosů 3G sítí. Podporu rychlých datových přenosů LTE zde ale nehledejte. Naopak potěší přítomnost NFC. Jelikož se NFC anténa nachází v zadním krytu, zakoupením neoriginálního o tuto vymoženost přijdete. Co se týče přesnosti a citlivosti GPS, v automobilu jsem s G630 měl občas problémy při průjezdu úzkými ulicemi s vysokou zástavbou. Při navigaci v otevřeném prostoru jsem komplikace nepozoroval.

Webový prohlížeč je v mobilu předinstalován rovnou ve dvou provedeních – klasický „Androidí“ a Chrome. Nejenom kvůli větším možnostem a komfortu při zobrazování stránek, ale též díky zcela bezproblémové synchronizaci například s Chromem pro počítače, skončíte pravděpodobně u jeho mobilní verze.

Fotoaparát a video: Ale jo, fotí to…

Přední fotoaparát má rozlišení 1,2 Mpx a kvalitou příliš neoplývá. Má nicméně jednu velmi dobrou vlastnost, a to schopnost zaznamenat poměrně dobře prosvětlené snímky i ve špatných světelných podmínkách. To se hodí na videohovory v podvečer. Video zvládne přední kamerka natáčet v rozlišení HD (720p). Primární fotoaparát naproti tomu dosahuje rozlišení 8 Mpx, obsahuje samozřejmě autofokus a přisvětlovací diodu. Základní parametry tak odpovídají ceně.

-
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

Ovládání fotoaparátu je poměrně obsáhlé, a tak nejvíce zamrzí nutnost přepínat mezi videem a fotografií. V rámci nastavení snímku si můžete ručně zvolit ISO, vyvážení expozice, sytosti barev, vyvážení bílé či použít časovač. Ostřit lze dotykem na obrazovce či přes virtuální spoušť.

- - -

Kvalita fotografií příliš dobrá není. Fotky mají velké tendence k přepalům, pro šum snímky také nechodí daleko. Jako největší problém jsem ale vnímal špatné ostření za zhoršených světelných podmínek. Pokud se v takové situaci pokusíte zaostřit na cokoli, co se pohybuje, šance na ostrý snímek si v takovém případě tykají s nulou. Ve dne je situace sice podstatně lepší, na nic jiného než na sdílení na Facebooku se ale snímky příliš nehodí. Jako obrazový záznamník pro rychlé „opsání“ jízdního řádu je nicméně použitelný zcela bez problémů.

- -
K focení lze využít i režim HDR (vpravo), nicméně zázraky zde nečekejte

Videosekvence, které umí G630 natáčet, mohou být také v HD rozlišení. Video je plynulé, mnohem horší je to s ostrostí, a to zejména v horších světelných podmínkách. Zvuk je špatný, jako kdyby pronikal do mikrofonu přes vodu. V nouzi pravděpodobně použitelné, na běžné natáčení všedního života si nedovedu video z G630 příliš dobře představit. 

Konkurence: Tohle bude těžké

V cenové kategorii, kde se Ascend G630 pohybuje, je tradičně velmi těsno, a je tedy otázkou, jak si v dlouhodobém horizontu G630 povede a jestli se po něm vyplatí sáhnout. Jedním z konkurentů, byť cenově o něco výše, je model Ascend G6 (recenze) z vlastní stáje. Tento smartphone je sice dražší a nabídne identickou výbavu v menším těle, boduje ale špičkově zpracovaným tělem a luxusním vzhledem. I přes vyšší cenu tak může nejednoho potencionálního kupce zaujmout. Navíc je dostupný i ve variantě s podporou LTE sítí.

-
Huawei Ascend G6

Velký problém pro Ascend G630 se jmenuje LG L9 II. Rok starý mobilní telefon nabídne rychlejší procesor, novější (!) verzi operačního systému, vyšší rozlišení displeje a elegantnější vzhled. To vše za stejné peníze, jen u displeje počítejte s úhlopříčkou o 0,3″ menší.


LG L9 II

Dalším výrazným konkurentem může být taktéž skvěle odladěný a velmi populární Xiaomi Hongmi 1s/Red Rice (recenze), který má také o 0,3″ menší displej, ale opět s HD rozlišením, vyšším výkonem či podporou dvou SIM karet.

- - -
Xiaomi Red Rice

Pokud vám nejde tolik o hrubý výkon, skvělou alternativou je Vodafone Smart 4 Power (recenze), který sice nabídne slabší procesor, ale při stejně velkém displeji přidává navíc podporu sítí LTE.

Kdybychom měli ukázat na konkurenta za stáje Windows Phone, volil bych Nokii Lumii 635. Nabízí sice poloviční kapacitu operační paměti, slabší procesor či nižší rozlišení, ale displeje, může zaujmout pestrými barvami, povedeným designem či podporou LTE sítí. 

Závěrečné hodnocení

Jak tedy hodnotit Huawei Ascend G630? Z pohledu běžného používání nemám telefonu příliš co vytýkat. Bezproblémové prostředí s možností přepnout do jednoduššího módu jistě zaujme, stejně jako různé drobnosti, kterými se Huawei snaží zpříjemnit každodenní používání mobilu. Dobře umístěné klávesy na boku přístroje a velmi příjemný materiál na zádech přístroje podtrhují jeho zaměření na konkurencí nejvíce zaplněnou část trhu.


Mrkněte se, kde můžete Huawei Ascend G630 pořídit nejlevněji

Bohužel z tohoto pohledu ztrácí nepodsvícenými klávesami, malou vnitřní pamětí a ne zcela povedeným fotoaparátem. Z technického hlediska tak můžete koupit ve stejné cenové kategorii rozhodně lepší LG L9 II. Otázka ale je, jestli u mobilního telefonu za pár tisíc potřebujete papírově vyšší výkon, když při běžném použití nenajdete rozdíl. Pro hráče je zde tedy spíše LG L9 II a pro ty, kteří preferují rychlé surfování, můžeme zase doporučit Vodafone Smart 4 Power. Pokud pro vás ale nejsou tyto dvě oblasti klíčové a neřešíte příliš kvalitu fotografií, s klidným srdcem vám mohu Huawei Ascend G630 doporučit.

David Šantora

Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

3 komentářů

 1. Snad mi Mceza promine-už ani nevím jaký má zrovna teď nick :-D Ale budu se opakovat… Huawei jednou ten Samsung sesadí a právě čína bude Numero Uno :-)

  • HonzaBRR (neregistrovaný)

   O tom není pochyb. Chleba se už letos podle mě zlomil.

 2. Mirek (neregistrovaný)

  Par zkusenosti z Huawei Ascend G700, ktere (dle toho co jsem cetl v teto recenzi) mozna budou relevantni i pro G630:

  – u G700 byli take problem s hlasitosti (nic moc), resitelne jednoduse nastavenim v servisnim menu. Vypada to, ze u Huawei se rozhodli chranit zdravi svych uzivatelu, tak defaultni limity jsou pomerne nizko. Ovsem jak a zda se clovek dostane do servisniho menu u G630 nevim.

  – pametova karta je nutnosti (i kdyz u G700 byl dvojnasobek pameti – stejne to bylo malo). Na druhe strane moznost nastavit primarni uloziste na SD kartu je genialni (jen jsem mohl litoval majitele vlajkovych lodi Samsungu – prinejmensim v urcite dobe u nich instalace na SD kartu nesla – a kde Samsung zaplacnul velkou cast vnitrni pameti svymi programy).

  – fotoaparaty u Huawei nic super nebyvaji, ale v dobrych svetelnych podminkach jsou ok. G700 ma taky 8 MP, vetsinou ji pouzivam na ofocovani textu, funguje bez problemu.

  – verze systemu – Huawei rozhodne neni rychlik v aktualizacich (G700 je stale na 4.2.1), na druhe strane si rikam jestli to neni lepsi. Viz treba znamy problem s SD kartou v KitKatu a take vlastni zkusenosti jak Samsung pomrvil Galaxy S Advance pri updatu na 4.1.2… Existujici firmware u me na G700 funguje bez problemu, takze si rikam aby se to nepokazilo. A uprimne receno zatim ve vyssich verzich Androidu nevidim nic co by mi chybelo…

  Celkove zatim dle svych zkusenosti muzu Huawei doporucit a myslim, ze prechodem od Samsungu jsem si polepsil (nemluvim ted samozrejme o konfiguraci telefonu ktera se s casem samozrejme zlepsuje, ale o celkovem dojmu z telefonu – viz treba prepnuti primarniho uloziste na SD kartu, instalace na SD kartu, ci vestavena backup aplikace u Huawei – Samsung se neobtezoval ani s jednim z vyse zmineneho).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).