Huawei Ascend G300: Hodně muziky za málo peněz

Před několika týdny se na českém trhu začal prodávat levný smartphone Ascend G300 od Huawei, který nabízí velmi slušnou výbavu za necelé čtyři tisíce. Jak obstál v našem testu?

Společnost Huawei vstoupila na český trh s mobilními telefony pod vlastní značkou v srpnu loňského roku. Do té doby byla známa spíše jako dodavatel technologií pro výstavbu mobilních sítí a jako dodavatel brandovaných přístrojů pro mobilní operátory. Loni uvedené modely telefonů pokrývaly nižší a střední třídu a jejich společným jmenovatelem byla nižší cena oproti zavedené konkurenci. U modelů, které jsou dostupné v letošním roce, platí rovněž výše uvedené. Na telefony vyšší třídy, které výrobce představil v únoru na veletrhu MWC v Barceloně, si budeme muset ještě počkat.

blank blank blank

Dnes se blíže podíváme na nedávno představený smartphone Huawei Ascend G300, který je dostupný za částku kolem čtyř tisíc korun a zaujme některými parametry, které nejsou v této cenové kategorii obvyklé. Telefon na ně upozorňuje velkými nápisy už na svém balení. Konkrétně u něj najdeme 1GHz procesor, 4“ IPS displej, tloušťku 10,5 mm, 5MPx fotoaparát s autofocusem a krycí sklíčko Corning Gorilla Glass.

Klady (+)

– 4“ IPS displej
– 1GHz procesor
– slot pro microSD karty
– ochranné sklo Gorilla Glass
– nízká cena
– aktualizace na Android 4.0 (v červenci) 

Zápory (-)

– pouze vzestupné vyzvánění
– záznam a přehrávání videa
– zatím Android 2.3.6
– horší citlivost senzorových tlačítek

Videopohled

Obsah balení, design a zpracování

V úhledné krabičce najdete v horním patře uložený telefon a pod ním v další krabičce pecková sluchátka, USB kabel pro připojení k počítači a nabíječku. Žádné další příslušenství nehledejte.

- - -

Při první prohlídce se vás telefon bude snažit zmást tím, že se snaží vzbudit dojem „unibody“ konstrukce a že použité materiály jsou hodnotnější, než ty ve skutečnosti použité. V tom mu vydatně pomáhá hmotnost přístroje, která činí 140 gramů a to je na telefon vyrobený z plastů poměrně vysoká hodnota. Zkrátka prvních pár okamžiků budete zkoumat zda je to plast nebo to není plast. A ano, je to plast. Samotný design přístroje neohromí, ale také nikoho neurazí. Pokud jste teenager, zaujme Ascend G300 spíše vaše rodiče.

- - -

Přední straně telefonu dominuje 4“ displej, nad kterým je umístěna mřížka reproduktoru, notifikační LED dioda a čidla přiblížení a okolního jasu. Pod displejem najdete tři senzorová tlačítka (menu, domů a zpět). Na horní straně najdete tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu, resp. displeje a 3,5 mm konektor pro připojení sluchátek. Na levém boku se nachází kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti, na pravém najdete pouze výřez pro sundání zadního krytu.

- - -

- - -

Na spodní hraně je microUSB pro připojení k počítači a nabíjení, hned vedle je mikrofon. Zadní straně dominuje čočka fotoaparátu doplněná přisvětlovací LED diodou a druhým mikrofonem. Vlevo je potom hlasitý reproduktor. Pod zadním krytem najdete místo pro klasickou miniSIM a paměťovou microSD kartu. Tolik strohý popis telefonu, jasnou představu si uděláte z fotografií v recenzi.

- - -

- - -

Samotné zpracování telefonu s ohledem na jeho cenu hodnotím kladně. Po více než týdenním používání působí stále pevně, nikde se neozývají žádné pazvuky. Jedinou “výtku“ zaslouží zadní kryt. Pro jeho sundání je potřeba opravdu zabrat a nebát se. Pro něžnější polovinu lidstva s pěstěnými nehty, se může stát sundání zadního krytu noční můrou. Na druhou stranu to, že kryt pevně drží na svém místě, přispívá k dobrému dojmu ze zpracování.

- - -

Operační systém, hardware & displej, baterie a výdrž

Huawei Ascend G300 je prodáván se starší verzí operačního sytému Android, konkrétně 2.3.6. Je přislíben brzký update na Android 4.0 Ice Cream Sandwich (prý se dočkáme v průběhu července), proto by popisování systému bylo příslovečným nošením dříví do lesa. V době psaní recenze dostával update na Ice Cream Sandwich dražší bráška Huawei Honor, tak doufejme, že k Ascendu G300 také najde brzy cestu. První uživatelé si stěžovali na problémy se zvukem a nepřesnost senzorových tlačítek. Huawei uvolnil velmi rychle update, který většinu problémů odstranil.

blank blank blank

blank blank blank

K propojení systému s uživatelem, použilo Huawei svojí vlastní nástavbu, která je implementována citlivě a nezasahuje tolik do systému jako řešení některých konkurentů. Je v ní zahrnuta praktická obrazovka pro odemknutí displeje. Díky ní můžete telefon odemknout, nebo rovnou spustit fotoaparát, přesunout se do výpisu volání, popřípadě otevřít aplikaci Zprávy.

 blank blank blank

 blank blank blank

Jednotlivé zástupce nelze měnit. K dispozici máte pětici domácích obrazovek, jejichž počet není možné měnit. Můžete si pouze zvolit, která plocha bude domácí. V zápatí každé plochy zůstává čtveřice zástupců, konkrétně pro otevření nabídky aplikací, číselníku telefonu, zpráv a internetového prohlížeče. Ani tyto zástupce nemůžete změnit.

blank blank

Ve stahovací notifikační liště najdete panel se zástupci pro rychlé zapnutí/vypnutí datových funkcí. Neobvyklá je možnost vypnutí tohoto panelu v Nastavení.  Lepší představu si uděláte z přiložených screenshotů nebo z videopohledu. Pokud by se vám řešení výrobce nelíbilo nebo nevyhovovalo, můžete se porozhlédnout na Google Play, kde najdete celou řadu propracovaných launcherů.

blank blank blank

V úvodu jsme jmenovali některé hardwarové parametry, kterými se výrobce chlubí již na samotném balení. Na tyto položky výbavy se zaměříme podrobněji. Telefon pohání 1GHz procesor Qualcomm MSM7227A s grafickým akcelerátorem Adreno 200 a 512 MB operační paměti RAM. To je vzhledem k ceně telefonu dobrá výbava. Neumožní vám si zahrát některé nejnovější herní 3D pecky z Google Play, ale například velmi populární 3D hru Shadowgun si na Ascend G300 budete moci dopřát. Paměť ROM má velikost 4 GB, na uživatele však zbývá přibližně 2,4 GB. Vzhledem k přítomnosti slotu na microSD kartu ale není problém prostor pro svoje data rozšířit až o dalších 32 GB.

blank blank blank

Dalším parametrem z krabičky je 4“ TFT IPS displej s WVGA rozlišením 480 x 800 bodů. Samotný popis zní v této cenové kategorii velmi dobře a výsledek je opravdu nad očekávání. Obraz je díky solidnímu rozlišení jemný s věrným podáním barev. Čitelnost na slunečním světle je spíše průměrná. Výtku si zaslouží občasná horší citlivost na dotek a to se týká i senzorových tlačítek pod displejem. U tlačítek je to dáno nejspíš tím, že senzory jsou umístěny trochu výše než samotné piktogramy. Takže tuto nectnost po pár dnech používání eliminujete tím, že se naučíte mačkat senzorová tlačítka na “správném“ místě. I přes tyto výhrady patří displej jednoznačně k pozitivům tohoto modelu. A to jsme ještě nezmínili fakt, že displej je krytý odolným sklem Corning Gorilla Glass.

- - -

Tloušťka 10,5 mm je u low-endu také celkem neobvyklá. Pro úplnost, výška je 122,5 mm a šířka 63 mm. Telefon v ruce působí velmi kompaktně. O to více překvapí hmotnost 140 gramů, kterou překonává i současné hi-tech čtyřjádrová monstra Samsung Galaxy S III nebo HTC One X.

blank blank blank

Čím se výrobce na balení nechlubí, je kapacita baterie. Činí průměrných 1500 mAh resp. tento údaj platí pro přístroje z evropské distribuce a ty které prodává Vodafone. Jinde ve světě je Ascend G300 dostupný s kapacitou 1350 mAh. Výdrž telefonu je příjemným překvapením, při běžné zátěži není problém vydržet 2 dny. Rozhodně nemusíte mít obavu, že by vám telefon nevydržel alespoň jeden den. Samozřejmě v případě, že nejste náruživý hráči. Potom “vyšťavíte“ za pár hodin každý telefon.

Telefon, zprávy, organizace času a internet

Aplikace pro telefonování má pět záložek pro rychlé přepínání mezi číselníkem, výpisem volání, kontakty, oblíbenými položkami a skupinami. Ascend G300 bohužel preferuje vzestupné vyzvánění a nelze to nikde v nastavení změnit.

blank blank blank

 blank blank blank

Psaní zpráv je klasické jak je známe z Androida. Zprávy se tedy zobrazují v konverzacích a možnosti nastavení neobsahují nic navíc. K dispozici máte standardní systémovou klávesnici, nebo si můžete vybrat systém TouchPal , což je klávesnice kterou dodává Huawei. Jde o velmi propracovanou klávesnici, na kterou je potřeba si chvíli zvyknout. Rozhodně doporučujeme dát jí šanci, protože pokud si na ni zvyknete a naučíte se jí využívat, výrazně vám zrychlí psaní. Bližší představení najdete ve videopohledu.

blank blank blank

Kalendář je pouze jinak oskinovaný, nabízí standardní funkce jako pohled na agendu, denní, týdenní a měsíční náhled.
Internetový prohlížeč je také čistě systémový. Při načtení složitější stránky a zejména se zapnutými Flash prvky je pohyb na stránce trhaný a také její načítání je pomalejší. Pokud budete chtít z nějakého důvodu Flash používat, budete si muset z Google Play nainstalovat Adobe Flash Player. Po prvním spuštění v telefonu není nainstalován.

V nabídce aplikací najdete již nainstalovaný Facebook a Twitter. Samozřejmě nemůže chybět Google+ a chatovací Talk. Další sociální služby není problém doinstalovat z Google Play. A pokud by vás zajímalo, zda Ascend G300 zvládne Skype, vězte, že ano.

blank blank blank

Z aplikací od Google nechybí samozřejmě skvělé Mapy s online navigací. Pro sociální sítě, internet nebo navigaci, potřebujete datové připojení a s ním je spojena jedna nepříjemná vlastnost telefonu. Pokud máte zapnuty mobilní datové přenosy a WiFi a jste právě připojeni na WiFi, standardně se po jejím opuštění automaticky přepnete na mobilní data a telefon pokračuje dál v činnosti, jen vám užírá váš drahocenný FUP. Takto to u Huawei Ascend G300 nefunguje. Po opuštění WiFi se telefon zeptá, zda má pokračovat pomocí připojení přes mobilní síť a dokud nepotvrdíte, že ano, jste offline. Pokud tedy máte telefon v kapse, zjistíte že je něco v nepořádku zpravidla až po několika desítkách minut, kdy vám začne být divné, že nechodí žádné notifikace. Toto upozornění nejde bohužel nikde v systému vypnout.

Fotoaparát & hudba

Fotoaparát má rozlišení 5 MPx, disponuje Autofocusem i přisvětlovací diodou. Jeho prostředí je opět převzato z čistého androida a přehlednost není jeho silnou stránkou. Obsahuje ale všechny potřebné funkce, jako je nastavení expozice, scény, rozlišení a kvality fotografie, různých efektů, vyvážení bílé až po nastavení blesku. Nelze očekávat výsledky několikanásobně dražších přístrojů. Přesto Ascend G300 výslednou kvalitou snímků překvapil. Kladně hodnotíme věrné podání barev a ostrost v celé ploše. Na přímém slunci dochází někdy k přepalům světlých ploch.

- - -

Záznam videa je možný pouze v rozlišení 800×480 při 30 snímcích za sekundu. Od těchto parametrů se odvíjí i kvalita, která není nijak vysoká. Zkrátka pokud potřebujete zachytit nějakou situaci a není nic jiného po ruce, bude vám Ascend G300 pro záznam videa stačit. Ale pokud je to možné, dejte raději přednost fotografii. Krycí sklíčko fotoaparátu není moc zapuštěno pod úroveň zadního krytu, takže při používání telefonu bez ochranného pouzdra může dojít k jeho poškrábání.

- - -

- - -

Hudební přehrávač je jednoduchost sama. Zobrazí vám alba nebo seznam všech skladeb, další seznamy můžete vytvářet. Chybí nastavení zvuku, ekvalizér nehledejte, žádný není. Výsledný zvuk není špatný, ale trochu mu chybí basy. Pokud posloucháte hudbu z telefonu jen občas, asi vystačíte se systémovým přehrávačem. Pokud používáte telefon pro poslech hudby často, budete se muset poohlédnout po jiné aplikaci. O výměně sluchátek za kvalitnější nemá cenu psát, to je samozřejmost. Pro ověření rozdílu v přehrávání hudby jsme použili oblíbený Poweramp. V momentě, kdy můžete hudební výstup ovlivnit díky širším možnostem nastavení zvuku, je výsledek výrazně lepší.


Takhle Huawei Ascend G300 nahrává video

Bonusový software

Aplikaci pro přehrávání videa v telefonu nenajdete. Neznamená to, že telefon neumí video přehrát. Pokud si vyberete soubor k přehrání, telefon ho přehraje. Musí ovšem jít o video v malém rozlišení. Nejvyšší rozlišení, které nám dovolil nativní přehrávač přehrát, bylo 800 x 480 bodů. Při pokusu přehrát 720p video, se vždy objevila hláška, že soubor není podporován. Po instalaci alternativního přehrávače bylo možné 720p video spustit, ale pouze jeden testovací soubor byl přehrán plynule. Proto s možností sledovat video v rozlišení 720p a vyšší nepočítejte, na to slabší hardware telefonu nestačí. Instalací alternativního přehrávače, ale získáte možnost nastavení a použití titulků.

blank blank blank

Z bonusového softwaru stojí za zmínku jednoduchý, ale dobře použitelný Správce souborů. Již výše zmíněná a ve videopohledu přiblížená klávesnice TouchPal. Jednoduchá Kalkulačka a Poznámkový blok. Přítomna je i free verze aplikace Documents To Go, pro prohlížení dokumentů Office.

blank blank blank

Šikovným pomocníkem je Správce přenosu dat, ve kterém si nastavíte limit vašeho měsíčního FUP. V aplikaci potom můžete sledovat, kolik už jste vyčerpali dat a kolik vám ještě zbývá. Máte možnost zobrazit, kolika procenty se podílí na spotřebě dat deset nejvíce náročných aplikací. K dispozici jsou i měsíční grafy přenosu dat pro 2G/3G a Wi-Fi.

blank blank blank

Závěrečné hodnocení

Pomalu jsme dospěli k závěrečnému hodnocení. Jak na tom tedy Huawei Ascend G300 je? Určitě není bez chyb, i když většinu lze spíše označit za kompromisy. Nemůžeme čekat, že telefon s cenovkou z nižší třídy, parametry atakující třídu střední, zvládne vše, co několikrát dražší telefony třídy nejvyšší. Proto je na většinu “nedostatků“ potřeba dívat se v kontextu s cenou přístroje.

Srovnání s konkurencí je docela obtížné, ne že by se neprodávaly telefony v podobné cenové relaci, ale málokterý se přiblíží poměru cena/výkon Ascendu G300. Konkurence vždy buď zaostává některými hardwarovými parametry, nebo naopak výrazně vyšší cenou. Výjimkou nejsou oba případy. Strategii Huawei lze přirovnat k filosofii mladoboleslavské škodovky – “kousek auta navíc“. Z konkurence jmenujme Sony Ericsson Live with Walkman, loňské Xperie mini a mini pro, Samsung Galaxy Ace, Vodafone Smart II nebo ZTE Blade II. Z přístrojů s Windows Phone 7.5 je nejbližším konkurentem Nokia Lumia 610, ale i zde má Huawei Ascend G300 navrch agresivnější cenovou politikou i použitým hardwarem.

Pokud tedy právě hledáte vhodného kandidáta na nový telefon, který nezruinuje váš rozpočet, zkuste dát modelu Ascend G300 šanci. Poslouží vám dobře, jen je nutné počítat s několika kompromisy. Ale u kterého telefonu ne?

Autor článku blank
Roman Vitámvás
Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.

Kapitoly článku