HTC Touch Diamond: Praktické zkušenosti, dojmy a poznatky (2× video)

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

HTC Touch Diamond: Praktické zkušenosti, dojmy a poznatky (2× video)V průběhu minulého týdne jsem důkladně testoval nejnovější komunikátor z dílny tchajwanského giganta HTC, blyštivý Touch Diamond. Jedná se o zařízení, které určuje zcela nový směr v oblasti kapesních počítačů, pro která až donedávna platila synonyma jako velký, robustní nebo těžký. Takový ale Diamond není, HTC dokázalo vtěsnat funkce high-endového komunikátoru do opravdu malých rozměrů, a na první pohled je jasné, že ani designéři nelenili. Diamond je zkrátka revoluční telefon s obrovským množstvím funkcí, a my se na něj nyní pojďme podívat podrobněji.

Celý kryt telefonu se nese v lesklém duchu, což sice podtrhuje elegantní vzhled, ale musíte také počítat s tím, že si kryt dokonale zapamatuje každý váš otisk prstu; a s trochou nadsázky se dá říci, že po krátkém čase je téměř nemožné telefon vyleštit do takového stavu, v jakém jste si jej vybalili po koupi. Přední strana je osazena opravdu jemným VGA displejem s úhlopříčkou 2.8\”, displej je výborně čitelný i na přímém slunci a podsvícení je možné regulovat ručně nebo automaticky podle světelného senzoru. Pokud použijete první možnost a podsvícení si budete regulovat ručně, můžete při nastavení na nižší hodnoty výrazně zvýšit celkovou výdrž na jedno nabití (až 3 dny při běžném používání), pokud necháte hodnotu na světelném senzoru, můžete tím ztratit klidně i den výdrže navíc, jelikož senzor dost často svítivost nastavuje na maximální hodnoty, a to se na výdrži snadno podepíše.

- -

Dotykový displej se nachází v jedné rovině s tělem Diamondu, což je charakteristický znak pro všechny HTC Touch komunikátory. Veškeré nabídky v systému jsou díky tomu mnohem lépe přístupné a stylus tak není nutné téměř vytahovat. Diamond je také prvním komunikátorem, který je vybavený prostředím TouchFLO 3. generace, které je označováno přídomkem 3D. Zapomeňte na rotační krychli, která byla charakteristická pro starší verze, zde výrobce přichází se zcela novým řešením, které je skutečně použitelné a překvapí nejen vás, ale i vaše okolí, jelikož procházení jednotlivých nabídek v TouchFLO 3D vypadá neskutečně elegantně, o čemž se můžete přesvědčit z přiloženého videa. Zadní strana není úplně rovná, je tvořena několika trojúhelníky, které jsou různě vystouplé. Vypadá to sice velice efektně, nicméně pokud si telefon položíte na stůl a chcete s ním pracovat, bude se vám houpat. Stylus je opatřený malým magnetem, což s sebou přináší několik výhod, předně ani po delším používání se vám neošoupe a nebude samovolně vypadávat ze zdířky; pokud jej vytáhnete během telefonního hovoru, automaticky se spustí aplikace poznámky (Notes); pokud jej vytáhnete, když je displej vypnutý, automaticky dojde k jeho aktivaci. Jsou to sice jen detaily, ale při běžném používání potěší.

- -

TouchFLO 3D se skládá z několika prvků – pluginu na obrazovku Dnes, podpory gest v systému a integraci pohybového senzoru. Plugin TouchFLO 3D zabere celou plochu obrazovky Dnes, není jej tedy možné používat s dalšími pluginy. Celý motiv se nese v černém kabátku, což vypadá velice elegantně. Plugin je rozdělený do několika nabídek (Doma, Kontakty, SMS, E-maily, Internet, Obrázky a videa, Hudba, Počasí, Nastavení a Programy), mezi nimi se můžete snadno posouvat pomocí dolní lišty, použít k tomu ale lze i joystick. TouchFLO prostředí podporuje horizontální i vertikální pohybová gesta, tahy doprava a doleva se tak opět můžete přepínat mezi nabídkami, směrem nahoru a dolů pak listovat mezi případnými dalšími funkcemi (listování fotografií, výběr hudby, změna regionu u počasí…). Skrolování využijete i v samotných systémových nabídkách, kontaktech a dalších aplikacích. Je ale dobré vědět, že TouchFLO 3D plugin je velice náročný na operační paměť RAM, každý obrázek, fotografie nebo snímek z alba se musí načíst do paměti, což je prováděno automaticky, ale RAM kvůli tomu drasticky ubývá. Plugin také občas na chvíli zamrzne a vy jste nuceni několik vteřin počkat, než se vše opět aktivuje. Tyto problémy naštěstí opravuje nová verze ROM (1.37), my však v přístroji používáme starší 1.35, a bohužel ji nyní nemůžeme aktualizovat.


TouchFLO 3D na videu

Pohybový senzor nevyužijete v celém operačním systému (jako například u Samsungu Omnia), ale jen v některých aplikacích, jako je internetový prohlížeč (pouze Opera, Internet Explorer se do landscape módu nepřetočí), HTC Album (prohlížeč obrázků). Zajímavostí je také hra Teeter, která naplno využívá pohybového senzoru, vašim cílem je dopravit kuličku do správné díry a vyhnout se překážkám, její pohyb samozřejmě ovlivňujete natáčením telefonu; kdo si někdy hrál s iPhonem, bude mu jasné, kde se HTC při výrobě této hry inspirovalo.

- -

Uvnitř Diamondu najdeme poslední verzi systému Windows Mobile 6.1 Professional, která je poháněna rychlým 528 MHz procesorem od Qualcommu (benchmark). Součástí chipsetu je rovněž Bluetooth modul, Wi-Fi, GPS i 3.2MPx fotoaparát. Bluetooth ve verzi 2.0 funguje výborně a samozřejmě ji nechybí podpora standardů A2DP či EDR. Problémy jsem nezaznamenal ani při používání Wi-Fi, kde jsem zvyklý se připojovat s jinými telefony či notebookem, jsem se bez komplikací připojil i s Diamondem. GPS zastupuje 20ti kanálový čip od Qualcommu, který se podobně jako SiRF Star III vyznačuje špičkovou citlivostí a rychlostí pro zaměření, což mohu potvrdit i z praktického používání s navigačním software TomTom 6. Pro některé regiony HTC Diamonda vybavuje novou verzí navigačního software TomTom 7, Česká republika ani Slovensko do tohoto seznamu bohužel nepatří.

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional
Procesor: Qualcomm MSM7201A, 528 MHz
Displej: Dotykový TFT transreflexní, VGA rozlišení (640×480px), úhlopříčka 2,8 palce, 65 536 barev
Podporované sítě: GSM (900/1800/1900 MHz), UMTS/HSDPA/HSUPA (900/2100 Mhz, až 7.2Mbps), GPRS a EDGE třídy 10
Datové funkce: Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0 včetně A2DP, EDR, MiniUSB (USB 2.0 – až 480Mbps)
Paměť: 192 MB RAM, 256 MB ROM, 4 GB vnitřní paměti (Samsung MoviNAND)
Paměťové karty: ne
GPS: ano, Qualcomm, 20 kanálů, A-GPS
Fotoaparát: 3.2MPx, Autofocus, makro; přední VGA kamerka pro videohovory
Rozměry: 102 x 51 x 11.3 mm
Hmotnost: 110 gramů včetně baterie
Baterie: Li-Ion 900mAh
Hardwarová klávesnice: ne
Další informace: Pohybový senzor, TouchFLO 3D prostředí, FM rádio

- -

Telefon disponuje 192 MB RAM a 256 MB ROM, kdo by se ale těšil, že bude k dispozici celá kapacita operační paměti, ten bude zklamán, přístroj při prvním spuštění nabídne jen okolo 55 MB volné RAM a 60 MB ROM. Pro uživatelská data využijete 4 GB paměť (reálně je volných 3800 MB), tím ale možnosti rozšíření paměti končí, výrobce musel kvůli zachování kompaktních rozměrů (102 x 51 x 11.3 mm) zcela vypustit slot na microSD karty, což je veliká škoda. 4 GB nejsou málo, ale v dnešní době, kdy konkurenční výrobci nabízejí i osminásobné hodnoty vnitřní paměti, bychom čekali více, zvláště když ostatní technologie HTC u Diamondu „vybrousila” téměř k dokonalosti.


Videopohled na HTC Touch Diamond

Telefonní funkce jsou zastoupeny klasickým tribandovým GSM modulem (GPRS/EDGE třídy 10) a nezapomnělo se ani na podporu rychlé trojky UMTS/HSDPA/HSUPA (až 7.2Mbps). Prohlížení internetu v nové Opeře Mobile 9.5 je opravdu radost, o tom ale více až v podrobné recenzi. K počítači telefon připojíte přes miniUSB konektor (USB 2.0, respektive HTC ExtUSB), do kterého se připojují i dodávaná stereo sluchátka a nabíječka. Při každém připojení k PC se na displeji objeví nabídka, zda chcete použít spojení přes ActiveSync (synchronizace) nebo nasdílet 4 GB paměť jako Flash disk.

- -

Fotoaparát nabízí 3.2MPx optiku a funkce jako makro či autofocus, přisvětlovací dioda bohužel chybí. Za dobrých světelných podmínek lze pořídit velice pěkné a ostré snímky, s úbytkem světla se schopnosti senzoru znatelně zhoršují, ubývá věrohodnosti barev a objevují se různá slepá místa. Diamond nefotí špatně, ale mohlo by to být ještě lepší, ostatně obrázek si o tom můžete udělat sami pohledem do naší Galerie fotografií. Podobná definice platí i pro nahrávání videa, během dne je záznam plynulý, ve tmě ale počet snímků klesne hluboko pod úroveň sledovatelnosti. Z dalších multimediálních funkcí stojí za zmínku FM rádio, které si s příjmem stanic poradí celkem obstojně, aplikace pro ladění stanic je uzpůsobena pro snadné ovládání pomocí prstů, ani zde tedy nebude nutné stylus vytahovat.

-
Snímky pořížené HTC Touch Diamondem

V testování Diamondu budu i nadále pokračovat, a během příštího týdne vám naservírujeme podrobnou recenzi. Pokud máte k tomu telefonu jakékoliv dotazy, využijete komentářů pod článkem, bude-li v mých silách, pokusím se odpovědět.

Tip: Máte už Diamonda a chcete si jej vylepšit, natweakovat a zvýšit jeho rychlost? Mrkněte na SmartWiki.cz a experimentujte ;-)

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku