Domů » Recenze » HTC Sensation: Rychlé dvoujádro s kvalitním displejem a pevnou konstrukcí

HTC Sensation: Rychlé dvoujádro s kvalitním displejem a pevnou konstrukcí

Velká recenze dvoujádrového telefonu od HTC s jemným qHD displejem a 8MPx fotoaparátem.

HTC Sensation je vůbec prvním telefonem od HTC s dvoujádrovým procesorem, který dorazil na evropský trh. Kromě rychlého procesoru nabízí jemný qHD displej s úhlopříčkou 4,3″, 8MPx fotoaparát, 768 MB RAM a Android ve verzi 2.3 obohacený o novou verzi prostředí Sense. Žádné zařízení ale není dokonalé a senzační Sensation rozhodně má své mouchy.

- - -

Za zapůjčení děkujeme společnosti Sunnysoft, u které si HTC Sensation můžete zakoupit. Telefon jsme testovali s operačním systémem Android 2.3.3 (software 1.28.401.1) s uživatelským prostředím HTC Sense 3.0. Veškeré poznatky v recenzi se vztahují k výše uvedené verzi systému a u novějších se mohou lišit.

Klady (+)
velký displej s qHD rozlišením
rychlý dual-core procesor s taktem 1,2 GHz
kvalitní dílenské zpracování
signalizační dioda
fullHD záznam videa (1080p)
optimalizace systému a prostředí Sense
 
Zápory (-)
výdrž baterie
průměrná kvalita fotografií
pouze 1 GB vnitřní paměti
cena
ztráta Wi-Fi signálu při nesprávném držení

- - -    

Obsah balení a dílenské zpracování

HTC Sensation: Obsah balení a dílenské zpracování

- - -

- - 

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 2.3.3 + HTC Sense 3.0
Procesor: Qualcomm Snapdragon MSM8260, dual-core, 1,2 GHz
Displej: kapacitní, 4,3″, qHD (540 × 960 px), 16 milionů barev, technologie Super LCD (S-LCD)
Paměť: 768 MB RAM, 1 GB vnitřní paměť, slot na microSDHC karty (až 32 GB)
Telefon: čtyřpásmový GSM modul (GPRS/EDGE třídy 12), 3G/HSDPA (900/2100 MHz)
Konektivita: Bluetooth 3.0 (EDR, A2DP, FTP, OPP, PBAP), Wi-Fi 802.11 b/g/n, USB 2.0/micro USB, DLNA
GPS: ano, 20 kanálů, podpora A-GPS, digitální kompas
Fotoaparát: 8 MPx, duální LED dioda, autofocus, záznam videa ve fullHD rozlišení (1080p) při 30 FPS, VGA kamerka pro videohovory na přední straně
Rozměry: 126,6 × 65,4 × 11,37 mm
Hmotnost: 148 gramů včetně baterie
Baterie: Li-Ion 1 520 mAh
Další informace: 3,5mm jack na sluchátka, FM rádio, gyroskop, pohybový senzor, proximity senzor, světelný senzor

- - -

- - -

- - -

Procesor, paměť a výkon
Sensation je vybavený dvoujádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon MSM8260, u kterého je každé jádro schopné pracovat na frekvenci 1,2 GHz. Stejný takt procesoru nabízí i nedávno testovaný Samsung Galaxy S II, ten ale používá čip Exynos 4210 (Cortex A9). Úplně první se v České republice začal prodávat dual-core telefon LG Optimus 2X, který je pro změnu vybavený čipem Tegra 2 (250) od NVidie, kde je každé jádro schopné pracovat na maximální frekvenci 1 GHz. Všechny tři typy čipů nabízejí nebývale vysoký výkon, i když subjektivně se mi jako úplně nejrychlejší telefon z tohoto tria jeví Galaxy S II. U HTC Sensation a LG Optimus 2X je výkon téměř srovnatelný. Pro upřesnění ještě přikládám hodnoty naměřené v benchmarkovacích programech, berte je ale pouze jako orientační.

  Linpack SmartBench 2011 (productivity/game) Quadrant Neocore CF-Bench
HTC Sensation 50,88 MFLOPS 2 582/1 652 2 248  59,8 FPS  5 431
Samsung Galaxy S II  49,22 MFLOPS  3 839/2 164 3 083  59,2 FPS  7 105
LG Optimus 2X 46,12 MFLOPS 2 819/2 623 2 436  74,8 FPS  5 541

Reakce v operačním systému a uživatelském prostředí Sense 3.0 jsou okamžité, pouze pokud instalujete nějakou aplikaci z Android Marketu nebo stahujete soubor na pozadí, dochází při používáníke zpomalení, takže prostor pro optimalizaci zde ještě určitě je. Celkově je ale HTC Sensation velmi svižné zařízení a dvoujádrový procesor odvádí dobrou práci. Potíže mu nedělají ani náročné hry nebo přehrávání videa ve fullHD rozlišení (1080p). Procesor se dvěma jádry oceníte ve webovém prohlížeči, kdy se jedno jádro stará o vykreslování webu a druhé může zároveň zpracovávat třeba Flash objekty a JavaScript. Je pravda, že plnou podporu dvoujádrových procesorů má přinést až Android ve verzi 2.4, takže zůstává otazníkem, jak moc se obě jádra při práci v systému skutečně využívají, ale minimálně v programech, které pracují s několika vlákny najednou (typicky právě webový prohlížeč) přítomnost druhého jádra poznáte. Uživatelé v našem diskuzním fóru už testují novou verzi ROM pro HTC Sensation, která by měla být brzy dostupná oficiální cestou přes OTA update, a podle prvních dojmů to vypadá, že tahle ROM ještě zvýší rychlost odezvy telefonu.

- - - - - 

HTC Sensation má k dispozici 768 MB operační paměti RAM, část si ale zabere samotný operační systém, takže pro vaše potřeby zůstane z alokovaného bloku 558 MB volných zhruba 160 MB. Vnitřní paměť má velikost pouze 1 GB a je škoda, že se v HTC nerozhodli sáhnout po vyšší kapacitě – 4 nebo 8 GB by telefonu slušelo mnohem více. Naštěstí v balení najdete alespoň 8 GB paměťovou kartu, která tento neduh částečně supluje.

- - - - - 

Displej
Velkým lákadlem je prostorný displej s úhlopříčkou 4,3″ a jemným qHD rozlišením (540 x 960 px, celkem 518 400 bodů). Zobrazovací panel je vyrobený technologií Super LCD, takže čitelnost na přímém sluníčku není úplně ideální, ale pozorovací úhly jsou dobré. Barevné zpracování je taktéž v pořádku; o automatickou regulaci jasu se stará světelné čidlo umístěné nad displejem, v nastavení jej ale můžete vypnout a zvolit si úroveň vlastní. Podsvícení je pěkně rovnoměrné a ani na okrajích displeje se neobjevují žádná více prosvětlená místa. Díky qHD rozlišení je displej skutečně jemný a skvěle se hodí pro sledování filmů, prohlížení fotografií nebo surfování na internetu. iPhone 4 má zatím stále vyšší PPI (pixels per inch) – 329, ale Sensation na tom s hustotou 256 PPI také není vůbec špatně. Pro srovnání, HTC HD2 má 216 PPI, Samsung Galaxy S II 233 PPI a LG Optimus 2X 218 PPI.

- - -

Při testování jsem narazil na několik aplikací, které měly se správným zobrazením na qHD displeji problém. Nepochodil jsem ani s navigací od Sygicu. Snad ale nebude dlouho trvat a autoři jednotlivých programů kompatibilitu rozšíří i na HTC Sensation.

- - - - -

Telefonování, datové přenosy a konektivita
Pojďme se podívat na telefonování a funkce spojené se správou kontaktů. Co se týče hovorů, tak zde mě HTC tentokrát trochu zklamalo. Při maximální hlasitosti se ve sluchátko ozývalo nepříjemné lupání a kvalita nebyla zcela ideální. Při snížení hlasitosti už byl výsledek lepší, ale pak jsem měl zase problém s tím, že jsem druhé straně pořádně nerozuměl. HTC je přitom pověstné dobrou kvalitou hovorů u svých zařízení, ale u Sensation to zřejmě podcenili nebo jsem měl smůlu na kus. Telefon je vybavený čtyřpásmovým GSM modulem s podporou GPRS/EDGE a také 3G modulem s podporou rychlých datových přenosů přes HSDPA/HSUPA. Telefonní aplikace je velmi přehledná a kontakty v ní můžete vybírat přímo ze seznamu nebo přes chytré vyhledávání, kdy na numerické klávesnici stačí mačkat ta tlačítka, jejichž znaky jsou obsaženy v hledaném jméně. Do výsledků se pak zpracovávají jak křestní jména, tak i příjmení, samozřejmě včetně diakritiky.

- - -

Aplikace Lidé vám nabídne přístup do telefonního adresáře včetně kontaktů uložených na SIM kartě, které rovnou doporučuji zkopírovat do vnitřní paměti, ať si u nich můžete vyplnit více detailů. Prostředí aplikace Lidé je rozděleno do několika nabídek. Kromě kompletního výpisu adresáře to jsou skupiny a historie hovorů. V nastavení systému lze telefon provázat s vašimi účty na Facebooku, Twitteru a Flickru a data z těchto služeb pak některé programy dokážou dále zpracovávat. V případě potřeby si můžete ke kontaktům stáhnout profilový obrázek z Facebooku, který se následně zobrazí při telefonování. Oblíbené kontakty si navíc můžete umístit do speciálního widgetu na hlavní obrazovce, takže budou neustále po ruce.

- - - -

S bezdrátovým modulem mohou nastat problémy
Vestavěný modul pro připojení do Wi-Fi sítí podporuje standardy 802.11 b/g/n. Přímo v prostředí Sense je dostupný přepínač pro aktivaci/vypnutí Wi-Fi a Bluetooth. Citlivost na signál je v pořádku v případě, že nesundáte zadní kryt nebo telefon nedržíte v „death gripu“. HTC Sensation má totiž anténu bezdrátového modulu vyvedenou do zadního krytu. Nerad bych z toho dělal aféru, protože při běžném používání jsem s připojováním neměl problémy a stěžovat si nemohu ani na ztrátu signálu, ale pokud telefon trochu nešikovně chytnete, můžete se s úbytkem intenzity signálu setkat. Pro lepší představu doporučuji shlédnout následující video. V případě, že zadní kryt odstraníte úplně, poklesne vám nejen signál Wi-Fi, ale i GSM/3G. Normálně však telefon bez krytu používat nebudete, takže to beru spíše jako výrobní vlastnost.

- - - -

V nabídce s programy naleznete utilitu, díky které můžete telefon proměnit v bezdrátový hotspot. Přes ten pak lze sdílet mobilní datové přenosy mezi další zařízení. HTC Sensation nabízí Bluetooth ve verzi 3.0, které jsem otestoval s bezdrátovými sluchátky s podporou A2DP a vše fungovalo bez problémů, stejně tak jsem neměl potíže s přenosem souborů na jiný telefon (HTC Icredible S a SE Xperia Play).

- - -

Softwarová klávesnice, textové zprávy a e-maily
Pro psaní je připravena softwarová klávesnice se standardním QWERTY rozložením, kterou můžete používat jak v portrait, tak i landscape režimu. K dispozici je také klasická telefonní klávesnice (režim psaní abc, def, ghi…) a kompaktní klávesnice, která mi ale příliš nevyhovovala. Ve výchozím stavu je aktivní slovník xT9 s českou databází slov. Bohužel umí napovídat pouze výrazy s diakritikou, což pro psaní SMS není příliš vhodné, ale naštěstí jej můžete naučit i vlastní slova. Na softwarové klávesnici se mi psalo velmi dobře, sekundární symboly a písmena s diakritikou můžete zadávat při delším přidržení daného tlačítka. Ještě pohodlněji se mi psalo po přetočení telefonu do režimu „naležato“, v tomto případě totiž máte podstatně více místa pro prsty. Komu automatické napovídání slov ze slovníku xT9 nebude vyhovovat, může jej v nastavení vypnout.

- -

Klient pro práci s textovými a multimediálními zprávami zobrazuje konverzace v režimu chatu. Na výchozí obrazovce vidíte kromě fotografie a názvu kontaktu také několik slov poslední zprávy. Posílat můžete i skupinové zprávy. V nastavení lze aktivovat doručenky, upravit notifikace nebo vyplnit podpis, který se bude ke zprávám automaticky vkládat. Při psaní vidíte, kolik znaků jste napsali a do kolika zpráv bude váš text rozdělen.

- - - 

Stejně jako jiné telefony s Androidem, i HTC Sensation zvládá propojení s Google účtem, kde se synchronizuje pošta, kontakty a kalendář. Gmail klient toho umí opravdu hodně a problémy mu nedělají ani štítky, kterými lze ve webové verzi Gmailu odlišovat e-maily. Je škoda, že komunikační program Talk (Gtalk) zvládá jen klasické textové konverzace, podpora videohovorů by mu slušela mnohem více. Kromě nativního Gmail klienta zde najdeme ještě aplikaci Pošta, která slouží jako správce klasických e-mailových účtů. Připojit můžete jakýkoli mail, nechybí ani podpora POP3 a IMAP účtů či synchronizace skrze Exchange. K tomu jsou v prostředí Sense dostupné i widgety na plochu.

- - -

GPS navigace
Každý chytrý telefon je dnes vybavený GPS modulem a ani Sensation není výjimkou. Při zaměřování pozice jsem nenarazil na žádné komplikace a díky technologii A-GPS byla fixace ve většině případů otázkou několika desítek vteřin. Pouze s programem RunKeeper, který používám na běhání, se vyskytly problémy při počáteční fixaci pozice. S telefony, které testuji, vždy vyjdu před dům a než dorazím k místu, ze kterého vybíhám, mám už pozici v RunKeeperu chycenou. V případě Sensation se mi ale několikrát stalo, že jsem ještě zhruba dvě minuty stál na místě a čekal, než program mou polohu zafixuje a já budu moci vyběhnout. Při používání Google Map a klasického navigačního programu se podobné komplikace neobjevily, takže jde zřejmě o nějaký neduh v souvislosti s RunKeeperem.

- - - -

Chtěl jsem ještě vyzkoušet trial verzi programu Sygic, nicméně v době psaní recenze nebyla aplikace kompatibilní s qHD rozlišením HTC Sensation, což mělo za následek okamžitý pád aplikace po spuštění. Lze očekávat, že autoři Sygic během několika týdnů pro qHD displeje optimalizují, ale zatím s ním příliš nepochodíte. Při nepřetržitém používání GPS navigace s maximální úrovní jasu se HTC Sensation vybil za necelých pět hodin, na delší cesty autem tedy doporučuji nezapomenout na nabíječku. 

FM rádio
Vestavěný rádiový přijímač funguje pouze v případě, že máte připojená sluchátka, která slouží jako anténa. V opačném případě vám telefon zobrazí zprávu, že nejsou sluchátka připojena a rádio není možné používat. Při prvním spuštění dojde k vyhledání dostupných stanic. Zvuk lze ze sluchátek přesměrovat do systémového reproduktoru a oblíbené stanice si můžete uložit do seznamu. Kvalita příjmu byla spíše průměrná a dost často se mi stávalo, že telefon nedokázal naladit žádné stanice, ale tohle je vždy do velké míry ovlivněno tím, kde se právě nacházíte.

Baterie a výdrž
Nejvíce záporných bodů si HTC Sensation zaslouží za celkovou výdrž. Jelikož už mi mezi prsty prošly dvoujádrové telefony LG Optimus 2X a Samsung Galaxy S II, mám s čím srovnávat a HTC Sensation mi při běžném používání vydržel ze všech tří zařízení nejméně. I při nižší zátěži jsem se nevyhnul každodennímu nabíjení. Dvoujádrový procesor je zkrátka slušný žrout energie a velký displej baterii také příliš neuleví, takže doporučuji mít nabíječku neustále po ruce.

- - - - -

V nabídce Nastavení/Napájení je možné aktivovat Úsporný režim. Ten se spustí v případě, že kapacita baterie dojde na určitou hodnotu. Má poměrně široké možnosti konfigurace a například si zde můžete vybrat, na jakou úroveň se má automaticky snížit jas, jaké moduly se mají vypnout (GPS, Wi-Fi, Bluetooth, data), což přijde vhod zejména když víte, že s telefonem ještě potřebujete několik hodin vydržet a žádný zdroj energie není v dosahu. Je možné, že až se objeví Android 2.4 s optimalizací pro dual-core procesory, výdrž se nepatrně zvýší, ale aktuálně se připravte na to, že akumulátor s kapacitou 1 520 mAh budete ve většině případů dobíjet každý den. 

Uživatelské prostředí HTC Sense a webový prohlížeč

HTC Sensation: Uživatelské prostředí Sense 3.0 a webový prohlížeč

Fotoaparát a záznam videa
Výrobce láká na 8MPx fotoaparát, který zvládne pořizovat snímky v maximálním rozlišením 3264 x 1840 px při poměru stran 16:9. Nastavit lze rovněž poměr 4:3, pak je maximální velikost fotografie 3264 x 2448 px. Ač může 8MPx fotoaparát papírově působit zajímavě, ve výsledku je kvalita snímků spíše průměrná. Za dobrých světelných podmínek lze pořizovat dostatečné ostré fotografie s minimem šumu a věrnými barvami, ale stačí, aby bylo světla jen o trochu méně a telefon začne mít rázem problémy. Snímky pak jsou zbytečně tmavé a objevuje se výrazný šum.

- - -

- - -

Při fotografování v noci oceníte přítomnost dvojice LED diod, jejichž výkon je velmi dobrý a spolehlivě prosvítí středně velkou místnost; jejich nejsilnější účinek je zhruba do vzdálenosti 3 metrů. Pro pořizování snímků můžete využít automatického ostření nebo lze dotykem na displej zaostřit na konkrétní bod (touch focus). 

- - -

V nastavení oceníte možnost změny rozlišení, ISO citlivosti, vyvážení bílé barvy. K dispozici je celá řada efektů, kterými můžete výsledné snímky vyšperkovat.  HTC Sensation umí při pořizování ukládat aktuální GPS pozici, ale asi není třeba říkat, že aktivace této funkce se také negativně podepíše na celkové výdrži.

- - -

Video můžete nahrávat maximálně ve fullHD rozlišení (1920 x 1080 px) s průměrným bitrate 10,6 MBps. Záznam se ukládá do formátu 3gp a co se týče délky, jste omezeni pouze kapacitou paměti telefonu (a paměťové karty). Kvalita je opět pouze průměrná a Samsung Galaxy S II rozhodně umí pořizovat kvalitnější video. Pro úplnost přikládám několik videoukázek pořízených ve fullHD a HD rozlišení, abyste si o možnostech kamery v HTC Sensation mohli udělat lepší obrázek. 

Záznam videa ve fullHD rozlišení (1080p)

HTC Sensation: Ukázka záznamu videa ve fullHD rozlišení (1080p)

Podobná scéna nahraná v HD rozlišení (720p)

HTC Sensation: Ukázka záznamu videa v HD rozlišení (720p)

Start závodu (1080p)

HTC Sensation: Ukázka záznamu videa ve fullHD rozlišení - sport (1080p)

Záznam v interiéru (720p)

HTC Sensation: Ukázka záznamu videa v HD rozlišení 2 (720p)

Bonus: skok herce Jana Čenského do bazénu :-) (1080p)

HTC Sensation: Ukázka záznamu videa ve fullHD rozlišení - bonus (1080p)

Závěrečné hodnocení
HTC Sensation to mezi konkurencí nebude mít vůbec jednoduché. Aktuální trio dvoujádrových telefonů na našem trhu (Sensation, Galaxy S II a Optimus 2X) je na tom co se výkonu týče velmi vyrovnaně a při rozhodování budou hrát velkou roli detaily, odladěnost a také cena. Sensation má rozhodně co nabídnout, velkým lákadlem může být jemný qHD displej s úhlopříčkou 4,3″ a propracované uživatelské prostředí HTC Sense, které toho umí už opravdu hodně a navíc uživateli vše servíruje ve velmi pěkném grafickém kabátku. Velmi dobře si telefon poradí při prací s multimédii, dual-core procesor bez problémů zvládne přehrávat video ve fullHD rozlišení se slušným datovým tokem. Pochválit si zaslouží i za pevné dílenské zpracování – zadní vanička telefonu funguje jako pevný štít a měla by telefon chránit při nechtěných pádech.

Graf ceny produktu HTC Sensation poskytuje server Heureka.cz

Největší slabinou telefonu je výdrž, velký displej a rychlý procesor zkrátka spotřebují více energie, a je nutné počítat s častějším dobíjením. Jak jsem již avizoval v textu, výdrž by se měla zlepšit s příchodem Androidu 2.4, který slibuje lepší optimalizaci pro dual-core CPU. Před koupí dvoujádrového telefonu byste si měli položit otázku, zda tak vysoký výkon opravdu využijete a nestačil by vám dobře odladěný telefon se single-core CPU? Ale tohle rozhodnutí už nechám na každém z vás.

Pokud máte k HTC Sensation dotazy, využijte prostoru v komentářích. Technické dotazy doporučuji směřovat přímo do našeho fóra, kde má Sensation vlastní sekci.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

48 komentářů

 1. Od kdy operacni pamet ram pouziva system?. 768 -558 ? Zbytek je urcen pro grafiku. Jinak htc bych ji jednoznacne ted nekoupil….sgs2 nebo lg2x

 2. Jednoznačně nejpomalejší z trojice.Je to hold HTC.

 3. Přešel jsem od HTC k Samsungu a jsem vele spokojen :) Z Diamonda 2 na Galaxy S 2. Už mě neotravuje to děsné přetáčení hodin na Senes obtazovce, na Galaxy mám pěkně Meteoservis, pod tím ikonky nejpoužívanějších programů a chrochtám si blahem :)

  • Jenže ty teď spíše srovnáváš WM vs. Android, možná dokonce Sense vs. TouchWiz, než HTC vs. Samsung.

 4. No dost jsem uvažoval o výměně svého DHD za Sensation ,ale pak jsem to vzdal. Prakticky nenabídne nic lepšího. Do DHD stačí na fleshovat neofiko ROM se Sense 3.0 a udělat OC CPU na 1,5GHz a je rázem vymalováno. Videohovory a FullHD nepotřebuji. Ale konkrétně k videu v Sensation mi přijde slušná i samotná kvalita fotografií. Je fakt že na N8 to nemá ,ale má zase pohodový OS a co hlavní Sense 3.0 které je snad nejhezčí rozhraní co jsem vyděl. Proto bych nekoupil ani LG ani konkurenční Samsung. Kvalita konstrukce mi přijde pevná a taková jak by měla být. Vše je přitom dostupné až do výměny akumulátoru. Jsem dost rád že se i HTC neopičí o Apple a nezabudovává akumulátor na pevno tak jako N8, N9 ,atd. Pro mě je prostě teď HTC nejlepší značka. Jinak to že v benchmark testu prohrává nad Samsungem či LG je dan za větší rozlišení display co HTC má a proto benchmark test musí vykreslovat více pixelů než konkurence. A u mě především hraje se na kvalitu né na čísla :-)

 5. Souhlas s predeslym prispevkem(hlavne Sense z toho jsem nadsen).Co se tyce rychlosti myslim ze to jde poznat i v prohlizeci,kde S2 je o neco rychlejsi.Nicmene,pokud bych se rozhodoval ke koupi ,tak u me vitezi zpracovani a prostredi Sensation :)

 6. Vlastimil: Proto je Xoom na stejným taktu o 100b v Smartbenchy rychlejší, že?

 7. Vymalovano je jen do te doby, mez se podobna, neoficialni uprava provede na SGS 2, pak je opat HTC druhy :-) To, ze prohrava kvuli vice bodum na displeji, je blud. Bud to vyjadrete ciselne nebo jsou podobne argumenty pouze hospodskym placnutim na urovni, jak ten turbochrocht je lepsi nez benzin, ma preci vetsi kroutak ne? :-) Co se tyce vydrze ma tusim HTC o cca 20% mensi kapacitu baterie. Ze za to muze dvoujadro, je opet blud. Spotreba energie je zavisla na odebiranem vykonu (praci) a ten procesor nikdo nezatizi ani na 50%. Odber toho procesoru neni totiz konstantni. Da se to prirovnat k autu a dojmu, ze obsahove maly motor ma take nizkou spotrebu, paradoxne je to naopak, 1.2 TSI klidne hlta 18 litru, coz si nevezme ani 6.0, V8,

 8. Bylo to ve vícero testech je HTC má jemnější display tak proto dostává méně bodů jako SG 2. Je to klasika je to to samé jak na PC. Tam ti také projedu 3D Markem na rozlišení 1080p pak na 1280p a kde budu mít víc? No přeci v 1280p. A další věc koho zajímají čísla. Důležité je že je telefon rychlí. Zapnutí HTC trvá cca 4s SG 2 34s a to je rozdíl. I DHD ho v zapnutí předbíhá. A předhánět se v testech jestli jsem udělal 3000b nebo 3500b není to jedno? Mě teda jo a jde mi spíše o kvalitu. Jestli internetoví prohlížeč načte stránku za 19s nebo za 21s to už mi neublíží. Takovíto test byl na engadget.com a přetaktovaný DHD na 1,6GHz byl na načtení stránky úplně stejně vyrovnaný. HTC je s kovu ostatní dva s plastu. Ale věc názoru každý at si koupí co se mu páčí víc :)

 9. To s tím startem je ale jen tím ,ze HTC pouziva jakysi svuj stand-by mod pri vypnutí. Jinak na reci o benchmarcich jsem uz alergickej, k cemu vam ty body jsou :)

 10. A no je to tou vychytávkou ,ale je to praktické :)
  Přesně moje řeč k čemu mi jsou ty body. Ted se těším na HTC EVO 3D jsem zvědav jakou akci HTC nachystá. Možná bych si i pro něj šel či ho případně koupil :)

 11. Pěkná recenze. Stejně si myslím, že SGS2 je z tria 2 jádrových telefonů nejlepší (je to můj názor). Sensation nenabízí oproti SGS2 nic lepšího, snad jen design (pro někoho) a hezčí vzhled uživatelského prostředí (HTC Sense).
  Teď už se jen rozhodnout jestli koupit SGS2 nebo počkat na iPhone 5 (4s) :)

 12. Mezi „Zápory“ bych přidal chyby a ztráty signálu :)) celkem mi to tam chybí. Navíc se to moc neslučuje s tím „kvalitním“ dílenským zpracováním .. na co je mi oplechovaný telefon .. jak to nemá signál a nejde s tím pořádně volat kdykoliv a kdekoliv a 2 prsty jak blondýna bych to nerad držel ;-) článek mi přijde trošku subjektivní :)

 13. Grom51: Ztráta signálu v záporech byla, ale při kopírování z Wordu se poslední řádek tabulky nezkopíroval a ani jsem si toho nevšiml, takže díky za upozornění – hned to tam jdu doplnit :)

 14. A ježiš. Vy stím signálem zase naděláte. Jestli mi spadne čárka dvě tak to nic neřeší dit si pořád zavolám. A já takovou chybu teda nezaznamenal. To samé to bylo i u iPhone i když Apple nemám rád tak musím říct když jsem měl iPhone 4 pučený tak signál padal cca o 2.čárky a to se dá pěkně volat ne. Nestalo se mi že by signál vypadl úplně a to nedělá ani Sensation. S komára děláte velblouda :)

 15. Vlastimil: Tím jsem chtěl říct že Tegra 2 při 1.2ghz při rozlišení 1280×800 má o 100b víc jak Sensation při qHD-Smartbench je opravdu kvalitní benchmark ;).Jinak HTC se také zapne za 30s, to že umí fastboot je věc druhá.A jinak se zpracováním HTC a LG jsem spokojen-Samsung jsem si z důvodu zpracování nekoupil.

 16. Třeba to bude tím že Tegra 2 je výkonnější než Qualcomm. A nebo má lepší optimalizaci.
  Jinak stím pádem Wi-Fi signálu to dělá i na mém DHD když zakryji prostor kolem čočky fotoaparátu. :) Nic s čím by se nedalo žít ,ale je to škoda no.

 17. Tady si zas nekdo vyonanoval mozek nad benchmarkama. :/

 18. Prostě jak se říká čísla prodávají :)

 19. Já jaksi vůbec nechápu ty věčné „cestovatele“, podle toho, co je momentálně zrovna „nejlepší“. Takové ty s prominutím kydy typu – jedině SGS2, apod. Měl jsem HTC, nyní mám Sensation, a pokud co cca 2 roky vydají dobrý mobil s dobrými vlastnostmi, tak budu mít HTC i nadále. Jak jednoduché :-)

  K té výdrži – je to opravdu celkem katastrofa. Trochu to nechápu, protože jsem v nějaké recenzi na webu četl, že na dvoujádro je výdrž dobrá. Líbí se mi widget hodin s počasím. Obecně lze nastavit, aby se počasí tahalo jen třeba co hodinu, nebo více hodin, ale to asi platí pouze pro samostatný widget. Když jsem jel z Prahy vlakem na Moravu, tak jsem koukal, že se neustále měnila poloha (název města), a k tomu se beztak rovnou tahá počasí. Přemýšlím, co zkusit v systému zakázat, aby se výdrž zvedla. Možná je to jen tím, že zatím si pořád s tímto fajn telefonem hraju.

 20. Ja zase nechapu ty vecne zastance jedne znacky. Ja kupuju vzdy to, co je v tu chvili vyhodne koupit. Shodou okolnosti jsem vzdy presel k jine znacce a to jsem to treba ani puvodne nezamyslel. S HTC jsem byl spokojenej ale po dvou letech nevydali telefon, jakej bych ja chtel, tak jsem se zase posunul dal. Kupovat telefon porad od stejne znacky ze zvyku mi prijde jako mnohem vetsi blbost. Kdyz zrovna LG udelalo dobrej telefon za dobry penize, tak proc bych mel brat slabsi a drazsi HTC ? Kazdy sveho stesti strujcem ale odsuzovat za tohle je podle me pekna blbost.

 21. Skejpa: používej si co chceš. Mě prostě sedlo HTC, a hotovo. Proč si myslíš, že jsem u té značky? Protože mi nevyhovuje? Přes 10 let jsem byl na Nokiích, vybíral jsem, vybíral, skončil u TP2, líbilo se mi Sense. Tady nejde o žádnou provozní slepotu, možná trochu lenost si zvykat na něco nového. Proto také trochu nechápu, když si někdo koupí Sensation, aby si tam narval Spbshell :-) Hele – jsem bývalý Amigista – fanatismu (i svého), jsem si užil až až. No a prostě možná je to můj handicap, že se vždy osypu u takových těch věčných diskusí – teďka je 2 měsíce nejlepší tento mobil, rychle k němu, za další 2 měsíce zase jinam, apod. Podobně jsem si to užil se zrcadlovkama – mám Canon, a že třeba zrovna Nikon půl roku bude mít silnější model, tak nezměním hned značku, ne? :-)

 22. Používejte prosím správné jednotky. U technicky zaměřeného serveru se to přímo očekává. Mbit/vteřinu je totální nesmysl. Vteřina je úhlová jednotka, navíc vedlejší.

  edit by admin: děkuji za komentář – upraveno.

 23. Byl to jeden z dvou favoritu, mezi kterymi jsem volil, budto Sensation nebo SGS2, nakonec nosim v kapse SGS2, a to proto, ze jsem pred nakupem hodne rozvazoval plusy a minusy, po HTC Sense se mi stejska, a TouchWiz ho nedokaze uplne nahradit, ackoliv vylozene stezovat si na nej taky nemuzu… skoda ze HTC Sensation provazej takovy porodni bolesti, jako prach na displayi pod sklem, slaba vydrz baterky, neoptimalizovanost programu pro qHD display(vim, toto neni chyba HTC) atd… Navic HTC podava nizsi vykon a ma min RAM pameti, bohuzel SGS2 pro me vedlo, a nakonec kdyz jsem v obchode videl oba dva telefony vedle sebe a porovnaval barvy a display jako takovej, tak proste Samoled+ nema konkurenci, a to ani kdyz ma nizsi rozliseni..

 24. To Vlastimil Bartosak: k cemu ti je ta fastboot vychytavka? Mozna k machrovani, jak se rychle zapne, pred lidma co tomu nerozumi. Kazdopadne pokud se ti v ram kousne nejaka aplikace co ti bude zrat baterku treba a neuvidis ji v procesech, tak naopak ti je tenhle restart k prdu a kvuli tomu budes muset vyndavat baterku. Naopak myslim si, ze rychlost browseru je vice cenenym artiklem nez bootovani systemu, uz jen z pohledu cetnosti pouziva obou aktivit :)

  benchmarky bych vubec neresil, jsou to synteticke testy a jejich vypovidajici hodnota je temer 0. Jeste castecne verim takovym tem webovym, ktery dokazi vybodovat webovy prohlizec.
  Kazdopadne v praxi bylo vzdy reseni od Samsungu o krok napred narozdil od HTC s Qualcommem.
  HTC jsem pouzival zhruba 7 let x modelu.. vzdy spokojenost optimalizace systemu atd. Ale je fakt, ze HTC vzdy pokulhavalo v multimedialnich funkcich a tenhle stroj neni vyjimka.

 25. umí HTC, respektive sense 3.0, defaultně upravit počet obrazovek na méně, než 7? (5,3,1). nezajímá mně, že to umí kdejaký launcher… mám rád jen jednu today

 26. myslim ze ne, tohle ma Sense pevne dano. Jedine si nahrat jiny, ale pak clovek ztrati cele Sense

 27. No s tím signálem, v landscape módu je to úplně na h**, jelikož při používání browseru budete hlavně na wifi a na internetu, a předpokládám v landscape to bude používat většina lidí. BTW, ztráta není nijak malá, zkuste mimo městkou zástavbu nebo někam do přírody, nepoužitelné. Osobně jsem měl několik HTC, libí se mi design, kvalita materiálů, ale když jsem byl v budově wifi i GSM vypadávalo na všech zařízení a musel jsem jít volat k oknu jak nějaká trubka ;-). Takže až HTC vyřeší tyto neduhy, rád si jej koupím.

 28. Kvalita toho videa je opravdu příšerná – nic jiného však od HTC asi nemůžeme čekat. Jejich čočky stojí za starou bačkoru.

 29. no hlavni prusvih vidim v tom pruhledem plastiku na krytu telefonu, za A se porad spini, takze se to promita do kvality fotek a za B uz jen z principu, tenhle plastik kvalite fotek opravdu neprida. Vetsina fotek ma pak takovy zvlastni mlecny nadech :( pri dnesnich moznostech foto v tel. se divim, ze tohle jeste u HTC preziva. Ostatni vyrobci si uz takhle cocku neprekryvaji.

 30. -pekr-: Píšete „Proto také trochu nechápu, když si někdo koupí Sensation, aby si tam narval Spbshell :-) „

  Já třeba mám HTC Incredible S a Sense jsem nahradil nejdřív Launcherem Pro, teď zkouším Go Launcher. Ale služby Sense pořád běží, pořád mám např. možnost synchronizace s Outlookem přes HTC sync, hledání polohy teleofnu na webu atd. Prostředí Sense bych bral, ale neumí pár věcí, např. matici 5×5 a dole plýtvá místem – proč mám mít natvrdo ikonu pro změnu barev? :)

 31. Jen drobný dotaz na recenzenta, jak může mít SGS 2 a 2X stejnou hustotu displeje 233PPI, když celkové rozměry displeje SGS2 jsou větší a rozlišení stejné? Prosím o opravu.

  edit by admin: Máte pravdu, chybička se vloudila – už je to správně. Díky.

 32. HTC Sensation je dobrý. Ale ošidit ho o hardwearové tlačítko byla chyba. Když ho srovnám s mým Samsung Omnia 7 16GB, který má Amoled a taky kovový střed zadního víka a hardwearovou spoušť foťáku a stojí jen 1/3 ceny HTC Sensation, neměnil bych.

 33. Pozor na death grip. HTC sa odvolava ze death grip ma kazde zariadenie. Rozhodne nekupovat!

 34. Jirko, jeden rychlý dotaz…Jak je na tom systémový reproduktor? Stejně bídně jako HD2? A v porovnání s SGSII…Děkuji
  Vítek

 35. vikino: Kvalita zvuku není u HTC Sensation vůbec špatná. U Galaxy S II přišla o něco lepší, ale celkově Sensation „nehraje“ špatně. S HD2 už bohužel nemám možnost srovnávat, ten telefon jsem měl na test hodně dávno.

 36. Jirko děkuju moc za informaci :)

 37. Prosím o radu: Moc mě tento telefon láká ale nevím jestli si počkat na EVO 3D nebo si nechat Touch HD2 (leo) s WM 6.5, které mám přizpůsobeno k obrazu svému (ano mohl by být rychlejší, mít větší RAM, interní paměť, při přehlcení paměti stabilnější, lepší fotografie a videa,..)…. Jaké možnosti individualizace Sensation nabízí?? např. obdobu Coukies home Tab editor? Lampičku na svícení? plná individualizace Sanse? Taktování procesoru? Možnost jiné ROM?…
  Díky za odpověď

 38. Zdravím, před pár dny jsem si pořídil novou hračku HTC Sensation ale potřebuji poradi.Jde nějakým způsobem uzamkout obrazovka pri sledování filmů tak abych mohl koukat a nebál se toho že se něčeho dotknu a vypnu si to?-vždy se mi zamkne celý HTC a film se vypne. Zatím tam mám jen orig.přehrávač od HTC.

 39. Jsem sice laik, ale tak mě tak napadlo, nevyřešila by death grip HTC Sesnsation koupě náhradního celoplastového krytu? Vzhledem k tomu, že v něm není zabudovaná kovová část, mohla by tato výměna příjem signálu zlepšit. O koupi HTC Sensation uvažuji a nad touto možností už jsem se několikrát zamyslel. Možná by neuškodilo, tuto variantu ozkoušet.

 40. Carlos (neregistrovaný)

  Měl bych dotaz jestli máte v plánu udělat porovnání s vylepšeným Sensation XE. Jestli se vyplatí připlatit. Děkuji

 41. RadaR (neregistrovaný)

  zdravim zvazuju nakup noveho telefonu a rozhoduju se mezi htc sensation nebo SE xperie arc s ? jaky mate nazor… poradte

 42. Marksuperb (neregistrovaný)

  Zrovna si HTC Sensation kupuji. Snad s ním budu spokojený …

 43. vrbeto (neregistrovaný)

  u XE se platí hlavně za sluchátka jinak je to to samý jako základní sensation :)

 44. Dasty (neregistrovaný)

  Ahoj,,mám od včerejška HTC Sensatinon,a první dojmy super,rychlí,skvělí displej,.Zatím málo času na nějaké hodnocení.Co se týče signálu Wifi,jel jsem s ním od včera do dneška na Wifi bez jakých koliv problémů,Ale ta baterka asi bude na prd,Chtěl bych se optat,zda se dá koupit silnější baterie a pokud ano,tak zda to má vůbec cenu,Koukal jsem že se dají koupit i 1700až 1900ma,,ale rád bych slyšel názor někoho kdo otom něco ví.Děkuji

 45. Martin G (neregistrovaný)

  Dobrý den, dá se u HTC sensation přehrát android 2.3 na 4.0 ? Děkuji

 46. Martin (neregistrovaný)

  Ahoj. Mám HTC Sensation a byl jsem s ním velice spokojený do doby, než jsem začal testovat VoIP operátory. Přes všechny programy na volání, jakými jsou Skype, ICQ, Bria, CSipSimple, Supervoip, Megavoip a další se mi objevuje strašné praskání, které velice znepříjemňuje hovor a dá se říci, že je občas až nesrozumitelný. Zkoušel jsem i změnu kodeků, což taky nepomohlo. Přítelkyni jsem koupil HTC Desire X a z něj je hovor srozumitelný. Prosím, pomožte mi, co s tím mám dělat? Případné rady pošílejte na martin.olszar(zavináč)gmail.com

  PS: Hlavně mi neříkejte, že mám dát systém do továr. nastavení!

  Děkuji za pomoc.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).