TOPlist

HTC Sensation: Rychlé dvoujádro s kvalitním displejem a pevnou konstrukcí

Velká recenze dvoujádrového telefonu od HTC s jemným qHD displejem a 8MPx fotoaparátem.

HTC Sensation je vůbec prvním telefonem od HTC s dvoujádrovým procesorem, který dorazil na evropský trh. Kromě rychlého procesoru nabízí jemný qHD displej s úhlopříčkou 4,3″, 8MPx fotoaparát, 768 MB RAM a Android ve verzi 2.3 obohacený o novou verzi prostředí Sense. Žádné zařízení ale není dokonalé a senzační Sensation rozhodně má své mouchy.

- - -

Telefon jsme testovali s operačním systémem Android 2.3.3 (software 1.28.401.1) s uživatelským prostředím HTC Sense 3.0. Veškeré poznatky v recenzi se vztahují k výše uvedené verzi systému a u novějších se mohou lišit.

Klady (+)
velký displej s qHD rozlišením
rychlý dual-core procesor s taktem 1,2 GHz
kvalitní dílenské zpracování
signalizační dioda
fullHD záznam videa (1080p)
optimalizace systému a prostředí Sense
Zápory (-)
výdrž baterie
průměrná kvalita fotografií
pouze 1 GB vnitřní paměti
cena
ztráta Wi-Fi signálu při nesprávném držení

- - -

Obsah balení a dílenské zpracování

- - -

- -

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 2.3.3 + HTC Sense 3.0
Procesor: Qualcomm Snapdragon MSM8260, dual-core, 1,2 GHz
Displej: kapacitní, 4,3″, qHD (540 × 960 px), 16 milionů barev, technologie Super LCD (S-LCD)
Paměť: 768 MB RAM, 1 GB vnitřní paměť, slot na microSDHC karty (až 32 GB)
Telefon: čtyřpásmový GSM modul (GPRS/EDGE třídy 12), 3G/HSDPA (900/2100 MHz)
Konektivita: Bluetooth 3.0 (EDR, A2DP, FTP, OPP, PBAP), Wi-Fi 802.11 b/g/n, USB 2.0/micro USB, DLNA
GPS: ano, 20 kanálů, podpora A-GPS, digitální kompas
Fotoaparát: 8 MPx, duální LED dioda, autofocus, záznam videa ve fullHD rozlišení (1080p) při 30 FPS, VGA kamerka pro videohovory na přední straně
Rozměry: 126,6 × 65,4 × 11,37 mm
Hmotnost: 148 gramů včetně baterie
Baterie: Li-Ion 1 520 mAh
Další informace: 3,5mm jack na sluchátka, FM rádio, gyroskop, pohybový senzor, proximity senzor, světelný senzor

- - -

- - -

- - -

Procesor, paměť a výkon
Sensation je vybavený dvoujádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon MSM8260, u kterého je každé jádro schopné pracovat na frekvenci 1,2 GHz. Stejný takt procesoru nabízí i nedávno testovaný Samsung Galaxy S II, ten ale používá čip Exynos 4210 (Cortex A9). Úplně první se v České republice začal prodávat dual-core telefon LG Optimus 2X, který je pro změnu vybavený čipem Tegra 2 (250) od NVidie, kde je každé jádro schopné pracovat na maximální frekvenci 1 GHz. Všechny tři typy čipů nabízejí nebývale vysoký výkon, i když subjektivně se mi jako úplně nejrychlejší telefon z tohoto tria jeví Galaxy S II. U HTC Sensation a LG Optimus 2X je výkon téměř srovnatelný. Pro upřesnění ještě přikládám hodnoty naměřené v benchmarkovacích programech, berte je ale pouze jako orientační.

Linpack SmartBench 2011 (productivity/game) Quadrant Neocore CF-Bench
HTC Sensation 50,88 MFLOPS 2 582/1 652 2 248 59,8 FPS 5 431
Samsung Galaxy S II  49,22 MFLOPS 3 839/2 164 3 083 59,2 FPS 7 105
LG Optimus 2X 46,12 MFLOPS 2 819/2 623 2 436 74,8 FPS 5 541

Reakce v operačním systému a uživatelském prostředí Sense 3.0 jsou okamžité, pouze pokud instalujete nějakou aplikaci z Android Marketu nebo stahujete soubor na pozadí, dochází při používáníke zpomalení, takže prostor pro optimalizaci zde ještě určitě je. Celkově je ale HTC Sensation velmi svižné zařízení a dvoujádrový procesor odvádí dobrou práci. Potíže mu nedělají ani náročné hry nebo přehrávání videa ve fullHD rozlišení (1080p). Procesor se dvěma jádry oceníte ve webovém prohlížeči, kdy se jedno jádro stará o vykreslování webu a druhé může zároveň zpracovávat třeba Flash objekty a JavaScript. Je pravda, že plnou podporu dvoujádrových procesorů má přinést až Android ve verzi 2.4, takže zůstává otazníkem, jak moc se obě jádra při práci v systému skutečně využívají, ale minimálně v programech, které pracují s několika vlákny najednou (typicky právě webový prohlížeč) přítomnost druhého jádra poznáte. Uživatelé v našem diskuzním fóru už testují novou verzi ROM pro HTC Sensation, která by měla být brzy dostupná oficiální cestou přes OTA update, a podle prvních dojmů to vypadá, že tahle ROM ještě zvýší rychlost odezvy telefonu.

- - - - -

HTC Sensation má k dispozici 768 MB operační paměti RAM, část si ale zabere samotný operační systém, takže pro vaše potřeby zůstane z alokovaného bloku 558 MB volných zhruba 160 MB. Vnitřní paměť má velikost pouze 1 GB a je škoda, že se v HTC nerozhodli sáhnout po vyšší kapacitě – 4 nebo 8 GB by telefonu slušelo mnohem více. Naštěstí v balení najdete alespoň 8 GB paměťovou kartu, která tento neduh částečně supluje.

- - - - -

Displej
Velkým lákadlem je prostorný displej s úhlopříčkou 4,3″ a jemným qHD rozlišením (540 x 960 px, celkem 518 400 bodů). Zobrazovací panel je vyrobený technologií Super LCD, takže čitelnost na přímém sluníčku není úplně ideální, ale pozorovací úhly jsou dobré. Barevné zpracování je taktéž v pořádku; o automatickou regulaci jasu se stará světelné čidlo umístěné nad displejem, v nastavení jej ale můžete vypnout a zvolit si úroveň vlastní. Podsvícení je pěkně rovnoměrné a ani na okrajích displeje se neobjevují žádná více prosvětlená místa. Díky qHD rozlišení je displej skutečně jemný a skvěle se hodí pro sledování filmů, prohlížení fotografií nebo surfování na internetu. iPhone 4 má zatím stále vyšší PPI (pixels per inch) – 329, ale Sensation na tom s hustotou 256 PPI také není vůbec špatně. Pro srovnání, HTC HD2 má 216 PPI, Samsung Galaxy S II 233 PPI a LG Optimus 2X 218 PPI.

- - -

Při testování jsem narazil na několik aplikací, které měly se správným zobrazením na qHD displeji problém. Nepochodil jsem ani s navigací od Sygicu. Snad ale nebude dlouho trvat a autoři jednotlivých programů kompatibilitu rozšíří i na HTC Sensation.

- - - - -

Telefonování, datové přenosy a konektivita
Pojďme se podívat na telefonování a funkce spojené se správou kontaktů. Co se týče hovorů, tak zde mě HTC tentokrát trochu zklamalo. Při maximální hlasitosti se ve sluchátko ozývalo nepříjemné lupání a kvalita nebyla zcela ideální. Při snížení hlasitosti už byl výsledek lepší, ale pak jsem měl zase problém s tím, že jsem druhé straně pořádně nerozuměl. HTC je přitom pověstné dobrou kvalitou hovorů u svých zařízení, ale u Sensation to zřejmě podcenili nebo jsem měl smůlu na kus. Telefon je vybavený čtyřpásmovým GSM modulem s podporou GPRS/EDGE a také 3G modulem s podporou rychlých datových přenosů přes HSDPA/HSUPA. Telefonní aplikace je velmi přehledná a kontakty v ní můžete vybírat přímo ze seznamu nebo přes chytré vyhledávání, kdy na numerické klávesnici stačí mačkat ta tlačítka, jejichž znaky jsou obsaženy v hledaném jméně. Do výsledků se pak zpracovávají jak křestní jména, tak i příjmení, samozřejmě včetně diakritiky.

- - -

Aplikace Lidé vám nabídne přístup do telefonního adresáře včetně kontaktů uložených na SIM kartě, které rovnou doporučuji zkopírovat do vnitřní paměti, ať si u nich můžete vyplnit více detailů. Prostředí aplikace Lidé je rozděleno do několika nabídek. Kromě kompletního výpisu adresáře to jsou skupiny a historie hovorů. V nastavení systému lze telefon provázat s vašimi účty na Facebooku, Twitteru a Flickru a data z těchto služeb pak některé programy dokážou dále zpracovávat. V případě potřeby si můžete ke kontaktům stáhnout profilový obrázek z Facebooku, který se následně zobrazí při telefonování. Oblíbené kontakty si navíc můžete umístit do speciálního widgetu na hlavní obrazovce, takže budou neustále po ruce.

- - - -

S bezdrátovým modulem mohou nastat problémy
Vestavěný modul pro připojení do Wi-Fi sítí podporuje standardy 802.11 b/g/n. Přímo v prostředí Sense je dostupný přepínač pro aktivaci/vypnutí Wi-Fi a Bluetooth. Citlivost na signál je v pořádku v případě, že nesundáte zadní kryt nebo telefon nedržíte v “death gripu”. HTC Sensation má totiž anténu bezdrátového modulu vyvedenou do zadního krytu. Nerad bych z toho dělal aféru, protože při běžném používání jsem s připojováním neměl problémy a stěžovat si nemohu ani na ztrátu signálu, ale pokud telefon trochu nešikovně chytnete, můžete se s úbytkem intenzity signálu setkat. Pro lepší představu doporučuji shlédnout následující video. V případě, že zadní kryt odstraníte úplně, poklesne vám nejen signál Wi-Fi, ale i GSM/3G. Normálně však telefon bez krytu používat nebudete, takže to beru spíše jako výrobní vlastnost.

- - - -

V nabídce s programy naleznete utilitu, díky které můžete telefon proměnit v bezdrátový hotspot. Přes ten pak lze sdílet mobilní datové přenosy mezi další zařízení. HTC Sensation nabízí Bluetooth ve verzi 3.0, které jsem otestoval s bezdrátovými sluchátky s podporou A2DP a vše fungovalo bez problémů, stejně tak jsem neměl potíže s přenosem souborů na jiný telefon (HTC Icredible S a SE Xperia Play).

- - -

Softwarová klávesnice, textové zprávy a e-maily
Pro psaní je připravena softwarová klávesnice se standardním QWERTY rozložením, kterou můžete používat jak v portrait, tak i landscape režimu. K dispozici je také klasická telefonní klávesnice (režim psaní abc, def, ghi…) a kompaktní klávesnice, která mi ale příliš nevyhovovala. Ve výchozím stavu je aktivní slovník xT9 s českou databází slov. Bohužel umí napovídat pouze výrazy s diakritikou, což pro psaní SMS není příliš vhodné, ale naštěstí jej můžete naučit i vlastní slova. Na softwarové klávesnici se mi psalo velmi dobře, sekundární symboly a písmena s diakritikou můžete zadávat při delším přidržení daného tlačítka. Ještě pohodlněji se mi psalo po přetočení telefonu do režimu “naležato”, v tomto případě totiž máte podstatně více místa pro prsty. Komu automatické napovídání slov ze slovníku xT9 nebude vyhovovat, může jej v nastavení vypnout.

- -

Klient pro práci s textovými a multimediálními zprávami zobrazuje konverzace v režimu chatu. Na výchozí obrazovce vidíte kromě fotografie a názvu kontaktu také několik slov poslední zprávy. Posílat můžete i skupinové zprávy. V nastavení lze aktivovat doručenky, upravit notifikace nebo vyplnit podpis, který se bude ke zprávám automaticky vkládat. Při psaní vidíte, kolik znaků jste napsali a do kolika zpráv bude váš text rozdělen.

- - -

Stejně jako jiné telefony s Androidem, i HTC Sensation zvládá propojení s Google účtem, kde se synchronizuje pošta, kontakty a kalendář. Gmail klient toho umí opravdu hodně a problémy mu nedělají ani štítky, kterými lze ve webové verzi Gmailu odlišovat e-maily. Je škoda, že komunikační program Talk (Gtalk) zvládá jen klasické textové konverzace, podpora videohovorů by mu slušela mnohem více. Kromě nativního Gmail klienta zde najdeme ještě aplikaci Pošta, která slouží jako správce klasických e-mailových účtů. Připojit můžete jakýkoli mail, nechybí ani podpora POP3 a IMAP účtů či synchronizace skrze Exchange. K tomu jsou v prostředí Sense dostupné i widgety na plochu.

- - -

GPS navigace
Každý chytrý telefon je dnes vybavený GPS modulem a ani Sensation není výjimkou. Při zaměřování pozice jsem nenarazil na žádné komplikace a díky technologii A-GPS byla fixace ve většině případů otázkou několika desítek vteřin. Pouze s programem RunKeeper, který používám na běhání, se vyskytly problémy při počáteční fixaci pozice. S telefony, které testuji, vždy vyjdu před dům a než dorazím k místu, ze kterého vybíhám, mám už pozici v RunKeeperu chycenou. V případě Sensation se mi ale několikrát stalo, že jsem ještě zhruba dvě minuty stál na místě a čekal, než program mou polohu zafixuje a já budu moci vyběhnout. Při používání Google Map a klasického navigačního programu se podobné komplikace neobjevily, takže jde zřejmě o nějaký neduh v souvislosti s RunKeeperem.

- - - -

Chtěl jsem ještě vyzkoušet trial verzi programu Sygic, nicméně v době psaní recenze nebyla aplikace kompatibilní s qHD rozlišením HTC Sensation, což mělo za následek okamžitý pád aplikace po spuštění. Lze očekávat, že autoři Sygic během několika týdnů pro qHD displeje optimalizují, ale zatím s ním příliš nepochodíte. Při nepřetržitém používání GPS navigace s maximální úrovní jasu se HTC Sensation vybil za necelých pět hodin, na delší cesty autem tedy doporučuji nezapomenout na nabíječku.

FM rádio
Vestavěný rádiový přijímač funguje pouze v případě, že máte připojená sluchátka, která slouží jako anténa. V opačném případě vám telefon zobrazí zprávu, že nejsou sluchátka připojena a rádio není možné používat. Při prvním spuštění dojde k vyhledání dostupných stanic. Zvuk lze ze sluchátek přesměrovat do systémového reproduktoru a oblíbené stanice si můžete uložit do seznamu. Kvalita příjmu byla spíše průměrná a dost často se mi stávalo, že telefon nedokázal naladit žádné stanice, ale tohle je vždy do velké míry ovlivněno tím, kde se právě nacházíte.

Baterie a výdrž
Nejvíce záporných bodů si HTC Sensation zaslouží za celkovou výdrž. Jelikož už mi mezi prsty prošly dvoujádrové telefony LG Optimus 2X a Samsung Galaxy S II, mám s čím srovnávat a HTC Sensation mi při běžném používání vydržel ze všech tří zařízení nejméně. I při nižší zátěži jsem se nevyhnul každodennímu nabíjení. Dvoujádrový procesor je zkrátka slušný žrout energie a velký displej baterii také příliš neuleví, takže doporučuji mít nabíječku neustále po ruce.

- - - - -

V nabídce Nastavení/Napájení je možné aktivovat Úsporný režim. Ten se spustí v případě, že kapacita baterie dojde na určitou hodnotu. Má poměrně široké možnosti konfigurace a například si zde můžete vybrat, na jakou úroveň se má automaticky snížit jas, jaké moduly se mají vypnout (GPS, Wi-Fi, Bluetooth, data), což přijde vhod zejména když víte, že s telefonem ještě potřebujete několik hodin vydržet a žádný zdroj energie není v dosahu. Je možné, že až se objeví Android 2.4 s optimalizací pro dual-core procesory, výdrž se nepatrně zvýší, ale aktuálně se připravte na to, že akumulátor s kapacitou 1 520 mAh budete ve většině případů dobíjet každý den.

Uživatelské prostředí HTC Sense a webový prohlížeč

Fotoaparát a záznam videa
Výrobce láká na 8MPx fotoaparát, který zvládne pořizovat snímky v maximálním rozlišením 3264 x 1840 px při poměru stran 16:9. Nastavit lze rovněž poměr 4:3, pak je maximální velikost fotografie 3264 x 2448 px. Ač může 8MPx fotoaparát papírově působit zajímavě, ve výsledku je kvalita snímků spíše průměrná. Za dobrých světelných podmínek lze pořizovat dostatečné ostré fotografie s minimem šumu a věrnými barvami, ale stačí, aby bylo světla jen o trochu méně a telefon začne mít rázem problémy. Snímky pak jsou zbytečně tmavé a objevuje se výrazný šum.

- - -

- - -

Při fotografování v noci oceníte přítomnost dvojice LED diod, jejichž výkon je velmi dobrý a spolehlivě prosvítí středně velkou místnost; jejich nejsilnější účinek je zhruba do vzdálenosti 3 metrů. Pro pořizování snímků můžete využít automatického ostření nebo lze dotykem na displej zaostřit na konkrétní bod (touch focus).

- - -

V nastavení oceníte možnost změny rozlišení, ISO citlivosti, vyvážení bílé barvy. K dispozici je celá řada efektů, kterými můžete výsledné snímky vyšperkovat.  HTC Sensation umí při pořizování ukládat aktuální GPS pozici, ale asi není třeba říkat, že aktivace této funkce se také negativně podepíše na celkové výdrži.

- - -

Video můžete nahrávat maximálně ve fullHD rozlišení (1920 x 1080 px) s průměrným bitrate 10,6 MBps. Záznam se ukládá do formátu 3gp a co se týče délky, jste omezeni pouze kapacitou paměti telefonu (a paměťové karty). Kvalita je opět pouze průměrná a Samsung Galaxy S II rozhodně umí pořizovat kvalitnější video. Pro úplnost přikládám několik videoukázek pořízených ve fullHD a HD rozlišení, abyste si o možnostech kamery v HTC Sensation mohli udělat lepší obrázek.

Záznam videa ve fullHD rozlišení (1080p)

Podobná scéna nahraná v HD rozlišení (720p)

Start závodu (1080p)

Záznam v interiéru (720p)

Bonus: skok herce Jana Čenského do bazénu :-) (1080p)

Závěrečné hodnocení
HTC Sensation to mezi konkurencí nebude mít vůbec jednoduché. Aktuální trio dvoujádrových telefonů na našem trhu (Sensation, Galaxy S II a Optimus 2X) je na tom co se výkonu týče velmi vyrovnaně a při rozhodování budou hrát velkou roli detaily, odladěnost a také cena. Sensation má rozhodně co nabídnout, velkým lákadlem může být jemný qHD displej s úhlopříčkou 4,3″ a propracované uživatelské prostředí HTC Sense, které toho umí už opravdu hodně a navíc uživateli vše servíruje ve velmi pěkném grafickém kabátku. Velmi dobře si telefon poradí při prací s multimédii, dual-core procesor bez problémů zvládne přehrávat video ve fullHD rozlišení se slušným datovým tokem. Pochválit si zaslouží i za pevné dílenské zpracování – zadní vanička telefonu funguje jako pevný štít a měla by telefon chránit při nechtěných pádech.

Největší slabinou telefonu je výdrž, velký displej a rychlý procesor zkrátka spotřebují více energie, a je nutné počítat s častějším dobíjením. Jak jsem již avizoval v textu, výdrž by se měla zlepšit s příchodem Androidu 2.4, který slibuje lepší optimalizaci pro dual-core CPU. Před koupí dvoujádrového telefonu byste si měli položit otázku, zda tak vysoký výkon opravdu využijete a nestačil by vám dobře odladěný telefon se single-core CPU? Ale tohle rozhodnutí už nechám na každém z vás.

Pokud máte k HTC Sensation dotazy, využijte prostoru v komentářích. Technické dotazy doporučuji směřovat přímo do našeho fóra, kde má Sensation vlastní sekci.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku