HTC balancuje nad propastí. Zachrání situaci nová vlajková loď?

HTC poslední dva roky bojuje s nízkými prodeji. Letos vše vsadilo na vlajkový model HTC One, vyhlídky bohužel nevypadají pozitivně.

Teď už je to oficiální, několik výkonných představitelů HTC potvrdilo, že společnost má nedostatek komponent na výrobu nového vlajkového modelu HTC One. Nedostatek se má konkrétně týkat několika částí fotoaparátu. Poprvé jsme se o zpoždění dozvěděli minulý týden, ale byla ještě malá šance, že se to netýká všech zemí. Teď je naděje pryč. 

Oficiální vyjádření  HTC: „Předobjednávky začneme plnit na konci března – na určitých trzích. Zbytek přijde v průběhu dubna.“

 

Pokažená reputace

Hlavní důvod problémů s dostatkem komponent je pokažená reputace HTC, za kterou může propad v loňském roce. Jak začaly prodeje rychle klesat, objednávky se musely snížit. Radikální snižování se opakovalo a tím firma přišla o pozici spolehlivého partnera u řady dodavatelů. Teď má HTC v ruce povedený telefon, ale nedokáže přesvědčit výrobce, aby uspokojili rostoucí poptávku. Někteří nemají dostatek volných kapacit pro HTC a preferují objednávky od důvěryhodnějších zákazníků.

 
HTC vs. Samsung, prodeje v milionech za poslední dva roky.

Nespokojenost zaměstnanců 

Dalším problémem je narůstající nespokojenost zaměstnanců. Společnost poprvé zrušila bonusy na konci roku a radikálně zredukovala vyplácení přesčasů pro zaměstnance ve vývojovém oddělení, tudíž velkou část svého času věnují zadarmo společnosti. Během Q3 a Q4 se HTC podařilo snížit výdaje ve výzkumu o 60%. Teď už tedy víme, jak se to podařilo bez propuštění. Konkrétně se mluví o 12hodinové pracovní směně bez kompenzace přesčasů. Nejde tady o 10 lidí, ale o 5 000 zaměstnanců.  Tato situace trvá již několik měsíců a není dlouhodobě udržitelná. S rivaly na pevninské Číně, jako Huawei, ZTE a Lenovo, kteří se chtějí stále více prosadit v oblasti chytrých telefonů, k tomu rostoucí ambice výrobců tabletů Acer a Asustek, je složité udržet si kvalitní inženýry bez odpovídající mzdy. 

---

Sázka na HTC One 

HTC opravdu vše vsadilo na jeden model. Po letech chyb, se konečně podařilo vytvořit produkt, který je lepší než většina rivalů. Teď možná celý osud společnosti závisí na tom, kolik telefonů se jim podaří protlačit, než přijde Samsung Galaxy S4. A pak, jak se jejich marketingu podaří obstát oproti miliardám dolarů Samsungu.

Situace z loňského roku se letos nesmí znovu opakovat, jelikož HTC nemá sílu na další neúspěšný rok. Sázku na HTC One potvrzuje i vyjádření Petera Chou, CEO společností, že odstoupí, pokud One nebude úspěch. Doufejme, že k tomu nedojde, ale trh je vysoce konkureční a série chyb v přechozích letech se může HTC silně vymstít. 

Autor článku
David Podzimek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku