Domů » Články » HTC balancuje nad propastí. Zachrání situaci nová vlajková loď?

HTC balancuje nad propastí. Zachrání situaci nová vlajková loď?

HTC poslední dva roky bojuje s nízkými prodeji. Letos vše vsadilo na vlajkový model HTC One, vyhlídky bohužel nevypadají pozitivně.

Teď už je to oficiální, několik výkonných představitelů HTC potvrdilo, že společnost má nedostatek komponent na výrobu nového vlajkového modelu HTC One. Nedostatek se má konkrétně týkat několika částí fotoaparátu. Poprvé jsme se o zpoždění dozvěděli minulý týden, ale byla ještě malá šance, že se to netýká všech zemí. Teď je naděje pryč. 


Oficiální vyjádření  HTC: „Předobjednávky začneme plnit na konci března – na určitých trzích. Zbytek přijde v průběhu dubna.“

 

Pokažená reputace

Hlavní důvod problémů s dostatkem komponent je pokažená reputace HTC, za kterou může propad v loňském roce. Jak začaly prodeje rychle klesat, objednávky se musely snížit. Radikální snižování se opakovalo a tím firma přišla o pozici spolehlivého partnera u řady dodavatelů. Teď má HTC v ruce povedený telefon, ale nedokáže přesvědčit výrobce, aby uspokojili rostoucí poptávku. Někteří nemají dostatek volných kapacit pro HTC a preferují objednávky od důvěryhodnějších zákazníků.

 
HTC vs. Samsung, prodeje v milionech za poslední dva roky.

Nespokojenost zaměstnanců 

Dalším problémem je narůstající nespokojenost zaměstnanců. Společnost poprvé zrušila bonusy na konci roku a radikálně zredukovala vyplácení přesčasů pro zaměstnance ve vývojovém oddělení, tudíž velkou část svého času věnují zadarmo společnosti. Během Q3 a Q4 se HTC podařilo snížit výdaje ve výzkumu o 60%. Teď už tedy víme, jak se to podařilo bez propuštění. Konkrétně se mluví o 12hodinové pracovní směně bez kompenzace přesčasů. Nejde tady o 10 lidí, ale o 5 000 zaměstnanců.  Tato situace trvá již několik měsíců a není dlouhodobě udržitelná. S rivaly na pevninské Číně, jako Huawei, ZTE a Lenovo, kteří se chtějí stále více prosadit v oblasti chytrých telefonů, k tomu rostoucí ambice výrobců tabletů Acer a Asustek, je složité udržet si kvalitní inženýry bez odpovídající mzdy. 

---

Sázka na HTC One 

HTC opravdu vše vsadilo na jeden model. Po letech chyb, se konečně podařilo vytvořit produkt, který je lepší než většina rivalů. Teď možná celý osud společnosti závisí na tom, kolik telefonů se jim podaří protlačit, než přijde Samsung Galaxy S4. A pak, jak se jejich marketingu podaří obstát oproti miliardám dolarů Samsungu.

Situace z loňského roku se letos nesmí znovu opakovat, jelikož HTC nemá sílu na další neúspěšný rok. Sázku na HTC One potvrzuje i vyjádření Petera Chou, CEO společností, že odstoupí, pokud One nebude úspěch. Doufejme, že k tomu nedojde, ale trh je vysoce konkureční a série chyb v přechozích letech se může HTC silně vymstít. 

David Podzimek

avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Lister0 (neregistrovaný)
Anonym
Lister0 (neregistrovaný)

HTC by byla celkem škoda. Snaží se poslední dobou protláčet jak designově (8X, 8S, One), tak i částečně inovacemi. HTC One se mi celkem líbí, přestože má Android, který nepreferuju, ale doufám, že firmu udrží nad hladinou.

cukork
Anonym
cukork

No to ma mrzi. S htc som zacinal na starom win a par telefonov som od nich mal. Ale posledny co bol fakt dobry bol htc hd2. Potom moja spokojnost klesala a galaxy s 2 ma presvedcilo o kupe inej znacky. Dnes mam s3ku a fakt spokojnost. Prestalo ma hlavne bavit to preplacane htc sense. No ved snad preziju.

Nerv_one
Anonym
Nerv_one

Uplne stejne jsem na tom ja. Preferoval jsem HTC uz od dob WM6.5 tim, ze jako jedno z mala umelo dobrou HW klavesnici – Vox, Kaiser II, TouchPro 2, Zetko, ale tim skoncilo. Ted jsem temer rok spokojenym majitelem Motoroly Razr Maxxx, ale musel jsem ozelit prave tu klavesnici :-(

Přemysl (neregistrovaný)
Anonym
Přemysl (neregistrovaný)

Co se diví, HTC si mě samo odehnalo. Koupil jsem před lety Diamond 2 a ten tak příšerně vrzal, že to nemělo obdoby, ze servisu HTC v ČR přišla jen arogantní odpověď, že je to OK. Může se někdo divit, že od té doby mám ze zařízení HTC kopřivku ? Nemůže a vo vo vo tom to je.