TOPlist

Recenze smartphonu HP iPAQ 514

Uživatelská recenze smartphone telefonu s Windows Mobile 6, 200 MHz procesorem, Wi-Fi a lákavou cenou.

-Nový smartphone společnosti HP s označením iPaq 514 se může pochlubit velice nízkou cenou a ve své kategorii poměrně slušným hardwarovým vybavením. Potěší i nejnovější verze operačního systému Windows Mobile 6 Standard. Po stránce designu se ale téměř neliší od obyčejných mobilních telefonů. Zajímá vás, jak se s tímto telefonem pracuje a co vám může nabídnout? Přečtěte si naši recenzi.

Telefon byl zakoupen ještě v době, kdy u nás byl k sehnání pouze s anglickou lokalizací, nicméně nyní by již na našem trhu měl být dostupný včetně české lokalizace. Jedná se o uživatelskou recenzi našeho čtenáře Jana Zimy.

Klady (+)
cena
kompaktní rozměry
Wi-Fi
Windows Mobile 6 Standard
 
Zápory (-)
displej
odezva klávesnice
rychlost systému


Obsah balení

Telefon obdržíte v barevné krabičce, ve které dále najdete příručku rychlého použití, příručku pro použití iPAQ Choice, záruční list a CD se software.
Dále se v balení nachází baterie, cestovní dobíječ s výměnným konektorem a kabelem, dva konektory k dobíječi, miniUSB kabel sloužící k připojení k počítači a k nabíjení, a nechybí ani stereo handsfree s mikrofonem a ovladačem hlasitosti. Žádná paměťová karta se v základním balení nenachází, natož pouzdro nebo jiné rozšiřující příslušenství.

- - -

- - - 

Provedení a design
HP iPAQ 514 je klasický kvádřík se zaoblenými rohy bez žádných designových výstřelků. Jeho proporce jsou na smartphone příjemné a problémů se svou velikostí zapadne mezi klasické mobilní telefony; rozměry jsou 48,6×16,3×107 mm a hmotnost činí 106 gramů.

- -

- - - 

Telefon má plastový kryt zlato-hnědé barvy, jehož lesklá povrchová úprava je odolná vůči otiskům prstů a vypadá, že i proti oděrkám. Boky lemuje skoro po celé šířce matný černý plast, který je oproti zbytku krytu vystouplý. Na přední straně najdeme tradičně logo výrobce a potom efektní linkou ohraničený reproduktor pro hovory a displej s klávesnicí. Krycí sklíčko displeje není vůbec zapuštěné a bohužel na něm zůstávají otisky prstů. Na zadní straně se nachází hlasitý reproduktor, pod ním čočka 1,3 Megapixelového fotoaparátu se zrcátkem pro autoportréty, vedle zrcátka pak gumová krytka konektoru pro externí GSM anténu. V rozích nahoře se ještě nachází dvě gumové krytky šroubků.

- - 

Pod fotoaparátem už začíná odnímatelný kryt baterie jištěný klasickou zamačkávací pojistkou. Na levém boku telefonu nalezneme dvoutlačítkový ovladač hlasitosti, gumovou krytku microSD slotu a 2,5 mm jack pro sluchátka. Na pravém boku se nachází jediné tlačítko sloužící ke spuštění Voice Commanderu. Spodní strana skrývá miniUSB konektor a mikrofon.

- - -

- -

Klávesnice
Klávesnice se tradičně skládá z bloku funkčních a numerických kláves. Funkčnímu bloku dominuje čtyřsměrný navigační kříž s potvrzovacím středem, po jeho bocích jsou dvě kontextové klávesy, zelené a červené sluchátko, tlačítko pro návrat na homescreen a tlačítko zpět mající v některých případech funkci korekčního tlačítka.

- - -

K numerickému bloku není myslím si co dodat, tvoří jej klasicky 12 kláves, které jsou vypouklé a vyrobené také z plastu, svým vzhledem připomínají polštářky. Zdvih tlačítek je střední a mačkají se celkem příjemně, ale odezva by určitě mohla být o něco lepší, ovšem pokud nepíšete rychlostí 10stisků/sekundu, ale normálně si v klidu vyťukáváte znaky, nic nepoznáte.

Všechna tlačítka jsou prakticky stejná, jenom sluchátka jsou vystouplejší a místo černé na ně byla použita stříbrná barva. Tlačítko s číslem 5 je pro lepší orientaci ozdobeno dvěma výstupky. Podsvícení klávesnice je poměrně silné a rovnoměrné, jenom levý numerický sloupeček má intenzitu o něco málo větší.

Displej
Displej telefonu je aktivní nedotykový a při rozměrech cca 32×40 mm nabízí jen průměrné rozlišení 176×220px, QVGA by mu slušelo mnohem více, nicméně díky velice příjemné ceně zde můžeme přimhouřit oko. Stejně jako všechny Windows Mobile telefony dokáže zobrazit pouze 65 tisíc barev. Při nastavení vyššího jasu se dá displej číst i na slunci. Pozorovací úhly bohužel nepatří mezi jeho silnou stránku.

- - 

Procesor a paměť
Telefon běží na procesoru Texas Instruments OMAP 850 taktovaném na 200 MHz. Paměť RAM dostala do vínku 64MB, paměť ROM si vysloužila 128MB, z toho však asi polovinu zabírá nainstalovaný systém. Vnitřní paměť je možné rozšířit paměťovými kartami microSD a to podle údajů výrobce až s kapacitou 2GB. Výkon telefonu je myslím si dostatečný, vždy však vše záleží na zatížení, a to nejen procesoru ale také RAM.

-

Baterie
V balení obdržíte k telefonu mimo jiné Lithium-iontovou baterii o kapacitě 1100mAh. Při občasném využívání Wi-Fi (1-2hodiny denně) a častějším poslechu hudby mi vydržel na příjmu kolem 2-3dnů, jas byl nastavený na minimum a při nečinnosti aplikace a Wi-Fi vypínám. Jsem si téměř jistý, že při střídmějším používání vydrží minimálně o den až dva více. Nabíjení trvá při vypnutém telefonu okolo 2hodin. Na dobré výdrži telefonu má svůj podíl i energeticky nenáročný procesor TI OMAP.

 

Srovnávací tabulka     
  HP iPAQ 514 Voice Messenger  HTC Oxygen (HTC S310) 
Obrázek
-

 

-

 

Operační systém Windows Mobile 6 Standard  Windows Mobile 5.0 Smartphone ed.
Displej Aktivní TFT 176×220 px, 65k barev, úhlopříčka 2\”  Aktivní TFT 176×220 px, 65k barev, úhlopříčka 2\”
Procesor TI OMAP850 201 MHz  TI OMAP850 201 MHz
Rozměry 107 x 48,6 x 16,3 mm  108 x 47 x 18,5 mm
Hmotnost 102 gramů  105 gramů
Paměť 64MB RAM, 128MB ROM  64MB RAM, 64MB ROM
Podporované sítě GSM (850/900/1800/1900Mhz)
EDGE (třída 10), GPRS (třída 10) 
GSM (850/900/1800/1900Mhz)
EDGE (třída 10), GPRS (třída 10)
Datové funkce Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 1.2, MiniUSB 1.1  Bluetooth 2.0, MiniUSB 1.1
Digitální fotoaparát 1.3 Mpx, max. 1280x1024px  1.3 Mpx, max. 1280x1024px
Baterie Li-Pol 1100 mAh  Li-Pol 1150 mAh
Slot pro pam. karty MicroSD  MiniSD

Konektivita, datové přenosy a Internet
Telefon je čtyřpásmový, podporuje datové přenosy GPRS/EDGE a Wi-Fi b/g a s počítačem se spojí pomocí Bluetooth verze 1.2 či USB. Infraport už dnes není nutný, a proto se začíná vynechávat, a UMTS se v této cenové kategorii očekávat nedá. Wi-Fi je funkční a zvládá vyhledávat sítě i na větší vzdálenost. Doma jsem si pro testování zprovoznil v dolním patře AP a v horním se na něj krásně napojím, takže předpokládám, že na větší vzdálenosti to bude obdobné.

- -

V telefonu je předinstalovaný celkem použitelný Internet Explorer, takže bez instalace dalšího softwaru můžete ihned začít surfovat. Pokud budete chtít bez spuštění prohlížeče ihned vyhledávat informace, můžete využít Windows Live. Operu Mobile, QIP či Prelude ICQ na telefonu rozjedete, Skype se mi rozjet nepodařilo, předpokládám, že kvůli potřebě vyššího rozlišení. Windows Live Messenger je v telefonu také předinstalovaný. Pokud si seženete potřebný program (např. Total Commander), můžete se připojit i na FTP. Telefon podporuje údajně i internetové volání, to jsem ale netestoval.

Pro plně aktualizovaný systém je v telefonu obsažen Windows Update, který stejně jako na desktopovém počítači může aktualizovat Váš telefon jak pravidelně, tak při manuálním spuštění. Co mi ale v základní výbavě telefonu velice chybí, je měřič přenesených dat, a zatím jsem bohužel nesehnal žádný, který by na Windows Mobile 6 Standard spolehlivě fungoval.

Fotoaparát, multimédia a hry
Vestavěný fotoaparát disponuje rozlišením 1,3 Megapixelu, AutoFocus zde ani nelze očekávat, přisvětlovací dioda by se však hodila. Aplikace pro obsluhu fotoaparátu nabízí několik režimů (normální, automatické postupné snímání, časovač), jas lze regulovat v sedmi úrovních, rozlišení fotografie může být 176×144, 352×288, 320×240, 640×480 nebo 1280×1024). Dále nechybí digitální zoom či vyvážení bílé. Fotografie můžete ukládat jak na kartu, tak do telefonu. Výsledné snímky jsou spíše průměrné a nepříliš ostré, nicméně i zde bychom měli vzhledem k jeho ceně trochu přimhouřit oči, telefon si dokáže poradit i s makrem.

-

Fotoaparát podporuje také natáčení videa v rozlišení 176×144px. Oproti prostředí pro fotografie zde můžete nastavit pouze jas a vyvážení bílé. Navolit si ještě můžete maximální délku videa (15 sekund, 30 sekund a „neomezeně\”), videozáznam lze pořídit se zvukem i bez zvukové stopy. Nevýhodou je „nevypnutelný\”, ale poměrně tichý zvuk cvaknutí spouště. Vytvořené fotografie a videa si můžete prohlédnout ve vestavěném prohlížeči.

- -

Fotografie pořízení iPAQem 514
- - -

- - -

Pro hudbu je v telefonu předinstalovaný Windows Media Player, který běžnému posluchači vystačí, ti náročnější však sáhnout po něčem s většími možnostmi vyladění zvuku a také jistě po lepších sluchátkách. Rozšiřitelnosti se v tomto případě meze nekladou. Telefon bez problému zvládne i přehrávání videa. Hardwarovým rádiem sice nedisponuje, ovšem s neomezenými datovými prostředky můžete poslouchat třeba online rádio.

- -

Další zábava nespočívá jenom ve hrách, vyhrát si totiž můžete i s Voice Commanderem, díky kterému si můžete procvičovat anglickou výslovnost, a to i českých slov .
Co se her týče, tak do telefonu dostanete jak hry pro Windows Mobile (v telefonu je předinstalovaný Solitaire a Bubble Breaker), tak hry javové, protože v telefonu je předinstalovaný takzvaný „Java emulátor\”, 3D javu však spustit neumí. Na telefonu si zahrajete i náročnější hry, jelikož výkon je zde znát. V měřeních jsem dosáhl těchto hodnot: JBenchmark 1 – 7529, JBenchmark 2 – 464.

- - -

Bohužel se mi ale některé java hry na tomto telefonu rozjet nepodařilo, i přesto, že by podle všech předpokladů jet měly. Také jsem zjistil, že některé fungují jenom někomu , např. Worms 2007 jsem bez problémů spustil, ale kamarád se stejným přístrojem už ne, a přitom je instaloval ze stejného souboru.

Operační systém
Operačním systémem v telefonu je Windows Mobile ve své nejnovější verzi, tedy 6 Standard. Jedná se tedy o „chytrý” telefon s prakticky neomezenými možnostmi rozšiřování softwarové výbavy.

Základní obrazovka (homescreen) se skládá z těchto částí: v horní části je stavová lišta podávající informace o stavu baterie, síle signálu, dostupnosti GPRS/EDGE, připojení či připojování Wi-Fi, aktuální telefonní lince, zmeškaném hovoru či nepřečtené zprávě; pod ní se nachází pruh s ikonami deseti naposledy spuštěných aplikací; pak následuje pruh s názvem operátora, informacemi o Wi-Fi, datem a údaji o času. Poté následují lišty oznamující počet nepřečtených zpráv, nadcházející události, aktuálně nastavený profil či stav internetového volání. Další lišty se zobrazují podle aktuálních událostí (stažené nepřečtené e-maily) nebo si je mohou přidávat aplikace (např. Prelude ICQ). Na úplném spodku displeje se nachází kontextová lišta oznamující aktuální funkci vrchních dvou funkčních tlačítek.

- - -

Menu tvoří množství ikon, na displej se jich však vejde jen devět. Horní část je pevně daná a tu spodní pak tvoří ikony nainstalovaných programů. Ikony nejsou příliš detailně prokreslené, nemyslím si však, že by to někomu mohlo extrémně vadit. Podnabídky jsou již jen textové.

- - -

Kontakty, telefonování
Paměť na kontakty v telefonu je sdílená a tudíž omezená pouze vnitřní pamětí. Můžete si nechat zobrazovat kontakty na SIM společně s těmi v telefonu, nebo si nastavíte, že kontakty na SIM se zobrazovat nebudou. Ke kontaktu můžete kromě jména přiřadit i několik telefonních čísel, emailů, IM, adresy, datum narození a další informace. Také je možné vybrat pořadí jména a příjmení při zobrazování v adresáři. Adresář pak můžete snadno synchronizovat s Microsoft Outlookem na stolním PC (přes ActiveSync).

V případě, že máte aktivní rychlé vytáčení, stačí v pohotovostním režimu podržet přiřazenou číslici a telefon začne téměř okamžitě bez jakýchkoli dotazů vytáčet nastavené číslo. Pro rychlý vstup do adresáře stačí stisknout zelené sluchátko. Vyhledávání v kontaktech probíhá na principu T9, stačí mačkat tlačítka, nikoli vymačkávat jednotlivá písmena, a telefon vypisuje průběžně kontakty, v jejichž jméně nebo příjmení se zadaný text vyskytuje. Vyhledávání můžete začít už i na homescreenu tisknutím potřebných tlačítek.

Hovor se ovládá tak, jak to všichni dobře známe – červeným a zeleným sluchátkem. Pokud voláte neznámé číslo, nabízí se Vám možnost jeho uložení do kontaktů. V průběhu hovoru máte možnost hlasový výstup přepnout do hlasitého reproduktoru, vypnout mikrofon nebo hovor podržet a vytočit další číslo a zároveň být tedy spojen se dvěma stanicemi. Pohyb v menu v průběhu hovoru je samozřejmostí. Hovory si můžete filtrovat na zmeškané, příchozí, odchozí, nebo si je můžete nechat vypsat všechny dohromady.

Zprávy – SMS, MMS, e-mail
Telefon podporuje jak zprávy SMS a MMS tak samozřejmě i e-mail. Paměť na zprávy je omezena opět jen volnou vnitřní pamětí. Zprávy SMS mohou být psány buď klasicky vyťukáváním jednotlivých písmen nebo za pomoci prediktivního slovníku T9. K dispozici je též databáze symbolů. Příjemců zprávy může být několik. Pod textem, který píšete je počítadlo napsaných znaků, které ukazuje i počet znaků, které bude mít tato zpráva, aniž by byla rozdělena na další kus. Můžete si také nastavit, jestli chcete obdržet oznámení o doručení zprávy.

- - -

Editor MMS zpráv není nikterak složitý. Do zprávy můžete vložit obrázek, zvuk, video, text, můžete nastavit dobu setrvání jednotlivých snímků, do přílohy můžete přidat vizitku kontaktu, libovolný soubor či úkol nebo záznam z kalendáře. S MMSkou si zkrátka můžete patřičně vyhrát.Pokud vložíte do zprávy např. rozměrnější obrázek, budete varováni, že příjemce si možná zprávu nebude moci správně prohlédnout.

-

E-mailový klient je vcelku zdařilý, při vytváření nového účtu si dokáže sám zjistit základní nastavení dle zadané e-mailové adresy. Editor e-mailových zpráv je jednoduchý, umožňuje i vložení obrázku nebo hlasové zprávy. Klient si poradí i s velkými přílohami, odesílání sice trvá déle, ale zpráva je nakonec odeslána. Jediná věc co mi na zprávách vadí, je, že je nelze zaškrtnout a odstranit jich více najednou.

Organizace času, Kalendář, Úkoly
Telefon nabízí z mého pohledu v základu spíše průměrnou, možná lepší průměrnou organizační výbavu. Kalendář je propracovaný, nabízí měsíční, týdenní i denní pohled. K události můžete připsat mimo názvu a datumu také místo. Můžete si nastavit připomenutí, opakování, prioritu či připojit poznámku. Zajímavostí kalendáře je, že při měsíčním pohledu jsou dny aktuálně zvoleného měsíce barevně odlišeny od dnů ostatních měsíců.

- -

Budík naleznete kupodivu v nastavení. Ten mě ale bohužel zklamal, protože nenabízí nastavení vícero časů buzení. U telefonu s Windows Mobile bych jako samozřejmost považoval to, co je u telefonu „hloupého” luxus. Bohužel i zde by to byl luxus. Dále se v telefonu nachází úkolovník, který nabízí také některá rozšířená nastavení, a hlasový záznamník. „Poznámkový blok” taktéž schází, o stopkách, či časovači nemůže být ani řeč. Ve složce příslušenství se nachází alespoň kalkulačka s celkem dobrou použitelností a několika rozšířenými funkcemi. Ještě že lze do operačního systému požadované aplikace doinstalovat z portfolia třetích stran. V systému najdeme i celkem povedený File Manager s podporou stromového zobrazení, přesuny a modifikacemi souborů či jejich posíláním a tři další utility, které spravují stav baterie, paměti a obstarávající spuštěné úlohy (Task Manager).

- - -

Samozřejmě se nezapomnělo ani na kancelářský balík, který tvoří Microsoft Office Mobile skládající se z Word Mobile, Excel Mobile a PowerPoint Mobile. Programy Word a Excel umí soubory nejen prohlížet, ale i upravovat. Podpora zoomu, vyhledávání, či v Excelu více listů samozřejmě nechybí. Nový soubor si ovšem nevytvoříte, jedinou možností je uložit již vytvořený soubor pod jiným jménem a upravit ho podle potřeb. Powerpoint umí prezentace jenom prohlížet, podpora zoomu, přechodu mezi snímky či uložení pod jiným jménem také nechybí.

Navigace
Jelikož telefon nemá vestavěnou GPS, říkáte si, jestli na něm pojedou mapové aplikace, že byste si případně dokoupili Bluetooth GPS modul. S kamarádem jsme zkoušeli Tom Tom 5 a 6. Tom Tom 6 rovnou nahlásil, že není kompatibilní. Tom Tom 5 fungoval korekně, ovšem na tak malém displeji není navigace příliš pohodlná, nicméně funguje .

Synchronizace
Synchronizace telefonu s počítačem je bezproblémová. Pokud si v telefonu nastavíte, že se budete připojovat jako USB disk, nebudete potřebovat ani ovladače, protože telefon podporuje USB Mass Storage, ovšem budete moci jenom přistupovat k paměťové kartě. Pokud si nastavíte připojení jako ActiveSync, budete moci synchronizovat data mezi vnitřní pamětí telefonu a počítačem či instalovat do telefonu nové programy, ovšem zase můžete zapomenout na přístup k paměťové kartě či přístup bez ovladačů. Přepínat mezi oběma módy můžete bez odpojení od počítače. Z vlastních zkušeností můžu říct, že kombinované řešení by neškodilo.

iPAQ Choice
iPAQ Choice je e-shop se softwarem a příslušenstvím pro PDA a smartphony společnosti HP. Nákup probíhá tak, že si nejdříve koupíte body a za ty pak vybíráte placený software. Po ukončení nákupu si zakoupený software přes speciální program stáhnete a nainstalujete do zařízení. Celý proces vyžaduje přístup k internetu a registraci na webu. K telefonu dostanete na zkoušku čtyři body, což si myslím pro začátek stačí, jelikož nabídka e-shopu není nejrozsáhlejší.

- -

Hodnocení
O tento telefon bude jistě zájem, a to zejména díky jeho příznivé ceně (ta se v době psaní recenze pohybovala okolo hranice 6000,- Kč včetně DPH) a operačnímu systému Windows Mobile 6 Standard. Pro mnohé může být iPaq 514 jakousi vstupenkou do světa Windows Mobile. Až na pár nedostatků a zatím nevyladěných brouků hodnotím telefon velmi kladně a vřele ho doporučuji všem, kdo hledají levné řešení s otevřeným systémem, protože za tuto cenu opravdu nemá konkurenci. Bohužel v některých částech je výbava chudší, což ale není u telefonu této třídy nic nestandardního.

Pokud máte k tomuto smartphonu nějaké dotazy, můžete využít komentáře pod recenzí nebo naše diskuzní fórum.

Autor článku ziminix
ziminix

Kapitoly článku