Milujete je nebo nenávidíte, ale nejsou vám lhostejní. Řeč je o emotikonkách, neboli emoji. Ty s rozmachem internetové komunikace nabraly na popularitě, a dnes si již nedovedeme komunikaci bez nich představit. Tedy dovedeme, ale pak máme pocit, že je protistrana neustále naštvaná a mluví „vážně”.
Emoji se ve společnosti začaly brát vážně, když The Oxford Dictionary, respektovaný anglický slovník, jmenoval smajlíka s názvem „obličej se slzami štěstí” slovem roku 2015, což mnohé šokovalo. Nicméně dějiny emoji se začaly psát mnohem dříve.
Historie se začala psát dříve, než vznikly počítače
Emoji se poprvé objevily koncem devadesátých let minulého století v Japonsku. Výrobci mobilních telefonů se inspirovali v japonských komiksech manga a v japonské předpovědi počasí, a z jejich symbolů vytvořili skupinky připomínající obličeje. Chtěli tím primárně cílit na nastupující generaci teenagerů, kterou ovlivnil fenomén Hello Kitty.
Samotné slovo emoji je rovněž japonského původu a dá se rozložit do dvou slov: „e” znamená obrázek a „moji” postava. Historie emotikonů se ovšem dá vystopovat do mnohem dřívějších dob, kdy komunikace skrze SMS a instant messengery nebyla ještě na světě.

První emotikonky se začaly využívat začátkem devatenáctého století, které se neslo ve znaku psacích strojů. Zajímavostí je, že proslov amerického státníka Abrahama Lincolna z roku 1862 obsahuje frázi „(potlesk a smích ;)”. Zdali se jedná o překlep nebo o první „pomrkávající” emotikonku není jisté.
Emotikonky ze satirického magazínu Puck vydaného v roce 1881:
I když se v té době nejednalo o rozšířený jev, spojení mezi historií a nastupující počítačovou generací z osmdesátých let minulého století je více než patrné. V roce 1982 se poprvé objevily dvě emotikonky, které zůstaly používané v rámci běžné komunikace ještě další dvě dekády: byly to emotikony :-) pro úsměv a :-( pro zamračení.
Různé kultury, různé styly
Ačkoli jsou emoji veskrze univerzální napříč lidskou komunikací, rozdíly mezi nimi přeci jen najdeme. Jejich zápis se liší především mezi euroamerickým a asijským kulturním okruhem.
Západní styl
:-)
:-(
:-0
Východní styl
(*_*) – Japonsko
(“)(-_-)(“) – Japonsko
{^_^} – Japonsko
‘ㅂ’ – Korea
ㅇㅅㅇ – Korea
囧 – Čína
Příklad uměleckého ztvárnění emoji:
Koncem devadesátých let minulého století zaznamenal rozmach také e-mail, který mohl těžit s rostoucího počtu speciálních znaků. Ty dokázali někteří kreativní umělci přetvořit doslova na umělecká díla, která se ovšem pro svou komplexnost neuchytila v rámci běžné komunikace.
Japonsko udává směr v komunikaci
Díru na trhu vyplnili až v roce 1998 v Japonsku. Za zrodem emoji stál Šigetaka Kurita, který vytvořil sadu 180 emoji pro webové mobilní aplikace, odkud se poté šířily dále. Pro rostoucí trh mobilních telefonů to byl velmi vítaný přídavek, takže emoji během krátké doby začali používat téměř všichni.

Což zavdalo prvnímu problému – každá mobilní společnost si vytvořila vlastní sady emoji, které byly mnohdy vzájemně nekompatibilní nejen v rámci světové komunikace, ale mnohdy také lokální. Do řešení tohoto problému, který postihl univerzální mezikulturní nástroj lidské komunikace, se zapojilo Unicode Consorcium.
Jedno emoji vládne všem
Konsorcium Unicode sdružuje velké giganty ze světa technologií, jako například Adobe, Apple, Google, Facebook, Huawei, IBM, Microsoft, Oracle nebo Yahoo. Se silným zázemím konsorcium převedlo v roce 2010 emoji do svého standardu Unicode, který je užívaný napříč celým světem.
V roce 2014 obsahoval standard Unicode 6.0 celkem 722 emoji, přičemž o rok později přibylo dalších 250 emoji s různými odstíny pleti, aby Unicode vyhovoval potřebám různých skupin lidské populace napříč světem. S tímto rostoucím trendem se dá očekávat, že počet emoji se bude nadále zvyšovat.

Nepřehlédněte
Finsko je první zemí na světě, která vydala své vlastní emotikony. Nechybí ani Nokia 3310
Emoji se za svou krátkou dobu existence staly nedílnou součástí každodenní komunikace. Tento fenomén se prosazuje i v odvětvích lidské činnosti, kde bychom to nečekali, a dá se tedy předpokládat, že bude pronikat ještě hlouběji. Ať už emoji milujete nebo nenávidíte, musíte se smířit s jejich existencí.