Historicky první počítač od Applu jde do aukce. Je plně funkční a podepsaný samotným Wozniakem

LCML Working Apple I

Pro samou každoroční nálož nových technologií občas zapomínáme, kde jsou její kořeny. První osobní počítače mezi tím získaly na hodnotě, která několikanásobně překračuje jejich původní cenu. Dobrým příkladem je Apple-1, který svého času montovali Steve Jobs a Steve Wozniak v garáži a jenž stál u zrodu jedné z nejhodnotnějších společností světa. Počítač se objevil na aukčním portálu eBay ve skvělé kondici, dokonce i s podpisem samotného Wozniaka.

Počítačů Apple-1 je na světě všeho všudy jen několik desítek a těch plně funkčních ještě méně. Podle popisu aukce obsahuje dražený exemplář „téměř všechny původní součástky“, jen s několika výjimkami. Konkrétně se jedná o Schlumberger 2 Apple-1, tedy druhou řadu počítačů Applu, který byl původně zakoupen společností Schlumberger Overseas v roce 1977. Údajně také jde o jeden z posledních počítačů Apple-1, který byl sestrojen v rodinné garáži Jobsových mezi lety 1976 a 1977.

The "Schlumberger 2” Apple-1 Computer: Signed by Woz!

Jimmy Grewal, který stojí za účtem AAPL Collection na eBayi, předpokládá, že se tento cenný předmět vydraží za 485 tisíc dolarů (cca 11,1 milionu korun), a to zejména vzhledem ke svému stavu a použití originálních komponentů. Odhad to rozhodně není nereálný – v listopadu 2021 se podobný stroj prodal za více než 460 tisíc dolarů (cca 10,5 milionu korun) a výjimkou nejsou ani ceny atakující 800 tisíc dolarů (cca 18,4 milionu korun). Pokud si na tento kousek brousíte zuby, tak rozhodně neotálejte – aukce trvá pouze do 12. června.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku