Domů » Bleskovky » HiKey 960: Výkonná konkurence pro Raspberry Pi přímo od Google a Huawei

HiKey 960: Výkonná konkurence pro Raspberry Pi přímo od Google a Huawei

Kutilové a vývojáři dostávají novou hračku, na níž mohou vyvíjet a testovat aplikace pro Android, případně na jejím základě mohou stavět rozličná zařízení. Jednodeskový minipočítač HiKey 960 je podobný Raspberry Pi, přináší však mnohem vyšší výkon a hlavně na něm nativně běží Android. Na vývoji se podílel sám Google společně s Huawei, ARM a dalšími partnery.

51gtjcarmfl

HiKey 960 pohání čipset Kirin 960 od Huawei, který je tvořen osmijádrovým procesorem a grafickým čipem Mali-G71; díky tomu má deska obdobný výkon jako poslední vlajkové smartphony Huawei. Procesoru jsou k ruce 3 GB RAM, pro ukládání dat slouží 32GB vnitřní paměť, případně vložená paměťová karta. Prostor je ale možné rozšířit i externím úložištěm zapojeným do USB portu. Ty se na zařízení nacházejí rovnou tři – 2 x USB A (USB 3.0) a jedno USB typu C. Přítomno je i plnohodnotné HDMI 1.2a s omezeným výstupem ve Full HD rozlišení (čipset přitom zvládá až 4K).

51czkmsnxul

Na desce dále nalezneme 40 programovatelných pinů, HS konektor, slot PCI M.2 a bezdrátovou konektivitu tvořenou Bluetooth 4.1 a Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, ethernet na rozdíl od Raspberry Pi chybí. HiKey 960 běží na nejnovějším Androidu 7.1, v budoucnu by měla také přijít podpora dalších systémů.

5152mxuunhl

Jedinou kaňkou na kráse HiKey 960 je oproti Raspberry Pi cena, novinka má přijít asi na 240 dolarů, tedy asi 6 tisíc korun bez DPH. Do prodeje se dostane počátkem května.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

  1. Dobra kanka :-) Nejnovejsi Raspberry Pi 3 Model B za $43 vs. HiKey 960 za $240.
    Neni jenom Raspberry Pi, podobnych projektu/desek existuji tucty a HiKey 960 neni konkurence, protoze miri na jine uzivatele = spis otazka pro koho.

  2. heh ze konkurence, za ty prachy je konkurence necemu uplne jinemu. Nesnyslna cena a neprodejne.

  3. Myslím, že by se autor článku měl zamyslet nad tím co znamená slovo „konkurence“

    Čekal jsem jsem výkonné zařízení za pár desítek dolarů a ono je to za několik set dolarů…..bravo….dobře klamavý článek.

  4. Za tu cenu mám 5 raspberry pi a výkon je rozdelený. Navyše absencia ethernetu je v mojom prípade dosť závažné minus.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).