HiKey 960: Výkonná konkurence pro Raspberry Pi přímo od Google a Huawei

Kutilové a vývojáři dostávají novou hračku, na níž mohou vyvíjet a testovat aplikace pro Android, případně na jejím základě mohou stavět rozličná zařízení. Jednodeskový minipočítač HiKey 960 je podobný Raspberry Pi, přináší však mnohem vyšší výkon a hlavně na něm nativně běží Android. Na vývoji se podílel sám Google společně s Huawei, ARM a dalšími partnery.

51gtjcarmfl

HiKey 960 pohání čipset Kirin 960 od Huawei, který je tvořen osmijádrovým procesorem a grafickým čipem Mali-G71; díky tomu má deska obdobný výkon jako poslední vlajkové smartphony Huawei. Procesoru jsou k ruce 3 GB RAM, pro ukládání dat slouží 32GB vnitřní paměť, případně vložená paměťová karta. Prostor je ale možné rozšířit i externím úložištěm zapojeným do USB portu. Ty se na zařízení nacházejí rovnou tři – 2 x USB A (USB 3.0) a jedno USB typu C. Přítomno je i plnohodnotné HDMI 1.2a s omezeným výstupem ve Full HD rozlišení (čipset přitom zvládá až 4K).

51czkmsnxul

Na desce dále nalezneme 40 programovatelných pinů, HS konektor, slot PCI M.2 a bezdrátovou konektivitu tvořenou Bluetooth 4.1 a Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, ethernet na rozdíl od Raspberry Pi chybí. HiKey 960 běží na nejnovějším Androidu 7.1, v budoucnu by měla také přijít podpora dalších systémů.

5152mxuunhl

Jedinou kaňkou na kráse HiKey 960 je oproti Raspberry Pi cena, novinka má přijít asi na 240 dolarů, tedy asi 6 tisíc korun bez DPH. Do prodeje se dostane počátkem května.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku