Domů » Bleskovky » Hasičům při požáru Notre-Dame pomáhaly drony vyzbrojené termálními kamerami

Hasičům při požáru Notre-Dame pomáhaly drony vyzbrojené termálními kamerami

Požár gotické katedrály Notre Dame v Paříži rozesmutnil nejen Francii, ale také celý svět. Lidé ze všech koutů zeměkoule zveřejňují na sociálních sítích slova podpory a finančně přispívají na nákladnou rekonstrukci. S obnovou významné památky by měly pomoct 3D laserové skeny, pod kterých bude možné zdevastované části katedrály znovu vybudovat.

notre dame fire

Pařížští hasiči vyslali do akce drony

Moderní technologie však byly využity také při samotném požáru. Francouzským požárníkům pomáhaly přímo na místě drony, jejichž úkolem bylo monitorovat postupující plameny na nedostupných místech. Mluvčí hasičských jednotek si přínos dronů pochvaloval. Za normálních okolností drony v těsné blízkosti památek létat nemohou. Hasiči, kteří zápasili s ničivým požárem o každý kousek katedrály, však k jejich použití získali speciální povolení.

Drony se dokáží dostat na jinak nepřístupná místa. Hasiči díky tomu získali dobrý přehled nad chováním požáru, aniž by při tom riskovali vlastní životy. Termální kamery na dronech poskytly důležité informace o postupujících plamenech. Požárníci pak na základě získaných záběrů zasáhli na místech, kudy by se oheň jinak nadále rozšiřoval. Nakonec se i s pomocí dronů povedlo značnou část památky zachránit.

Dron hledal ztraceného psa, muž ho sestřelil. Soud se ho možná zastane

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).