Domů » Bleskovky » Spekulace: Google zvažuje vlastní ARM čipy, zatím ale pouze pro servery

Spekulace: Google zvažuje vlastní ARM čipy, zatím ale pouze pro servery

Budovat vlastní serverové farmy v minulosti nebylo tolik náročné jako dnes. Vzhledem k tomu, do jakých rozměrů narostly služby společností jako jsou Google, Facebook, Vimeo a další. Většina gigantů již vyvinula vlastní řešení pro zlepšení výkonu a spolehlivosti serverových služeb, avšak při zachování optimálních nákladů. Google nyní zkouší posunout tento proces ještě dále a má v plánu navrhovat vlastní čipy.

Podle agentury Bloomberg zvažuje Google navrhnout vlastní procesor pro servery postavený na technologii ARM. To určitě není potěšující zpráva pro Intel, vzhledem k tomu, že Google je pátým největším zákazníkem. Největší výhodou procesorů postavených na technologií ARM je nižší spotřeba a takže jich Google může nasadit více namísto klasického řešení od Intelu. Zároveň by Google získal větší nezávislost a lépe si přizpůsobil hardware vlastním potřebám. 

Pro mobilní zařízení není tento krok sám o sobě příliš důležitý, ale je docela možné, že v budoucnu Google využije zkušenosti z tvorby serverových čipů pro návrh vlastního procesoru určeného pro zařízení s Androidem, podobně jako to dělá Apple.

David Podzimek

2 komentářů

  1. Martin II (neregistrovaný)

    David (a Smartmania): Konecne by ste mohli spekulativne clanky uz v nadpise oznacit ako spekulaciu. Pretoze sa jedna len o spekulaciu a Google sa k tejto spekulacii nijak nevyjadril. Nahodou sa vyjadril ale Intel, ktory neveri tejto spekulacii. Necital som vyhlasenie Intelu (len nadpis), ale Intel asi vie o com hovori.

    • Dobrý den, nadpis jsem upravoval já, text je označený štítkem „spekulace“, ale pro úplnost jsem upravil i nadpis, aby to nebylo zavádějící. Díky.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).