Domů » Bleskovky » Google začíná dominovat robotickému průmyslu, konkurenci nechává daleko za sebou

Google začíná dominovat robotickému průmyslu, konkurenci nechává daleko za sebou

Pokud bude robotika v budoucnu důležitým odvětvím, pak má Google s velkým náskokem před konkurencí zaděláno na úspěch. Americká agentura při ministerstvu obrany DARPA (Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů) pořádala v Miami srovnávací souboj robotů, kterému jasně dominovaly přístroje od společností vlastněných Googlem. V souboji šlo o porovnání různých robotů v několika úkolech, které byly zaměřeny na práci při katastrofách, mezi ně patřilo například hašení ohně, plazení pod troskami a jejich odklízení. Roboti, kteří patří Googlu, obsadily tři ze čtyř prvních pozic v celkovém hodnocení.

 

Na prvním místě skončil robot se jménem Schaft od stejnojmenné společnosti, který byl navržený týmem inženýrů z tokijské university. Byl vyroben s cílem vytvořit nejsilnějšího humanoidního robota na světě a svojí sílu předvedl, když v soutěži vyhrál 27 z 32 možných bodů. Podobně se dařilo i robotovi s označením Atlas od společnosti Boston Dynamics, kterou také nedávno koupil Google. Atlas byl užit dvěma týmy programátorů, jeden model se umístil na druhém místě a další obsadil čtvrtou pozici.

Google se na robotiku začal intenzivně soustředit teprve v letošním roce a iniciativu přebral Andy Rubin, který se do té doby věnoval operačnímu systému Android. Letos reklamní gigant koupil za posledních šest měsíců osm společností, z nichž většina patří ke špičce v robotice. Google tím buduje pevnou pozici v odvětví, které by mohlo v budoucnosti hrát velmi důležitou roli.

David Podzimek

8 komentářů

 1. Google mám rád, ale už vím kdo to tady pošlo do háje.

 2. Teda z článku mi jde hlava kolem. Oslavuje Google, jaké vyvíjí skvělé roboty, které jsou nejlepší na světě. Jenže se pak dočteme, že to jsou jen roboti společností, které Google před velmi krátkou dobou koupil (a tedy nemohl zasáhnout do vývoje).

  Z článku to vypadá, jako kdyby vývojáři Googlu byli úžasní a uměli úžasné roboty. Přitom to jsou spíš manažeři, kteří si uměli vyhlídnout a koupit nadějné firmy.

  • David Podzimek

   Dobrý den, nešlo nám o oslavu Googlu, ale o konstatování, že díky dobře mířeným akvizicím, směřuje Google k silné pozici v odvětví robotiky, které může hrát v budoucnosti důležitou roli.

  • W8 (neregistrovaný)

   keby to kupil Apple tak by tu bola flame vojna

   že len kradne napady a nič nevymyslí a hla dobrý zelený androprdík je super

   terminatora z androidom sa nebojim,ten sa zneškodní a zasekne aj sam

   :D

  • Je rozdíl mezi koupit nápad a ukradnout nápad ;-)

   Google má tyto technologie vyhlídnuty a dělá to, co mu jde nejlépe – když některá jeho věc nemá potencionál nebo úspěch, tak prostě koupí konkurenci (viz. Youtube).

 3. Jakub (neregistrovaný)

  Ahá, takže v terminátorovi to byl SkyNet a tady to bude Android

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).