Domů » Bleskovky » Google začíná dominovat robotickému průmyslu, konkurenci nechává daleko za sebou

Google začíná dominovat robotickému průmyslu, konkurenci nechává daleko za sebou

Pokud bude robotika v budoucnu důležitým odvětvím, pak má Google s velkým náskokem před konkurencí zaděláno na úspěch. Americká agentura při ministerstvu obrany DARPA (Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů) pořádala v Miami srovnávací souboj robotů, kterému jasně dominovaly přístroje od společností vlastněných Googlem. V souboji šlo o porovnání různých robotů v několika úkolech, které byly zaměřeny na práci při katastrofách, mezi ně patřilo například hašení ohně, plazení pod troskami a jejich odklízení. Roboti, kteří patří Googlu, obsadily tři ze čtyř prvních pozic v celkovém hodnocení.

 

Na prvním místě skončil robot se jménem Schaft od stejnojmenné společnosti, který byl navržený týmem inženýrů z tokijské university. Byl vyroben s cílem vytvořit nejsilnějšího humanoidního robota na světě a svojí sílu předvedl, když v soutěži vyhrál 27 z 32 možných bodů. Podobně se dařilo i robotovi s označením Atlas od společnosti Boston Dynamics, kterou také nedávno koupil Google. Atlas byl užit dvěma týmy programátorů, jeden model se umístil na druhém místě a další obsadil čtvrtou pozici.

Google se na robotiku začal intenzivně soustředit teprve v letošním roce a iniciativu přebral Andy Rubin, který se do té doby věnoval operačnímu systému Android. Letos reklamní gigant koupil za posledních šest měsíců osm společností, z nichž většina patří ke špičce v robotice. Google tím buduje pevnou pozici v odvětví, které by mohlo v budoucnosti hrát velmi důležitou roli.

David Podzimek

Subscribe
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments