Domů » Bleskovky » Google představil Android 12L: speciální verzi pro „skládačky“, tablety a Chromebooky

Google představil Android 12L: speciální verzi pro „skládačky“, tablety a Chromebooky

Před nedávnem se začalo spekulovat o tom, že se Android 12 dočká desetinkového updatu, který bude určen pro ohebná zařízení; důkazy byly nalezeny přímo ve zdrojových kódech systému. Google nyní tyto domněnky oficiálně potvrdil, namísto spekulovaného Androidu 12.1 se však dočkáme Androidu 12L. Písmeno L v názvu má znamenat Large, neboť tato odnož nebude určena pouze pro „skládačky“, ale pro zařízení s velkým displejem obecně.

Android 12L 1

Android 12L: jaké novinky přinese?

Android 12L bude využívat výhod velkých displejů skládacích telefonů, tabletů a Chromebooků napříč celým systémovým prostředím. Centrum notifikací a rychlých přepínačů funkcí bude například rozděleno do dvou sloupců, aby uživatel získal více prostoru k vyřízení potřebných položek.

Android 12L 5

Na poloviny bude rozdělena i zamykací obrazovka, která oddělí prostor pro notifikace a hodiny. Zadávání PINu nebo odemykacího gesta bude situováno blíže ke stranám displeje, aby bylo co nejlépe dosažitelné. Dialog pro zadávání půjde snadno přesunout do druhé poloviny displeje klepnutím do volného prostoru. Optimalizována byla i domovská obrazovka a vybrané aplikace, aby poskytly hladký přechod z menšího displeje na větší a naopak.

GIF shows activity embedding with Jetpack WindowManager

Novinkou Androidu 12L bude rovněž hlavní panel, který umožní rychlé přepínání aplikací podobně jako na desktopových systémech. S hlavním panelem bude možné pracovat s pomocí gest, tažením ikon aplikací do stran půjde například rozdělit obrazovku na dvě poloviny. Hlavní panel půjde schovat/zobrazit dlouhým stisknutím, chybět nebudou ani známá gesta pro návrat na domovskou obrazovku nebo na vyvolání přehledu otevřených aplikací.

GIF image shows maps and web brower on the screen at the same time

Google také přidal spoustu možností pro výrobce zařízení, kteří si budou moci upravit Android 12L podle svých představ. Konfigurovatelný bude například výchozí poměr stran aplikací vycházející z proporcí displeje, zaoblení rohů oken, průhlednost prvků apod.

Do obchodu Play přibude nová sekce, ve které uživatelé najdou aplikace přizpůsobené přímo větším displejům.

Dostupnost: vývojáři mohou testovat už dnes

Android 12L mohou vývojáři testovat již dnes v rámci preview verze, hotovo by mělo být někdy v první polovině příštího roku. Společně s Androidem 12L má přijít nová vlna mobilních zařízení, mezi kterými pravděpodobně nebude chybět ani dlouze spekulovaný Pixel Fold od Googlu. Dá se předpokládat, že Android 12L dostanou v rámci aktualizace i současné ohebné smartphony.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. Takže jen 11 a půl let po představení iPadu jim trvalo pochopit, co se po nich chce na poli tabletů, aby to mělo jakž takž úspěch? Nevěřím, že tak krátkou dobu.

  • A co že to po nich kdo chtěl? Přizpůsobit OS na velkou obrazovku? Jestli ano, tak potom ti ty roky moc nesedí. Honeycomb vyšel 22.2.2011, což je cca rok po uvedení prvního iPadu. Mimochodem když už je řeč a tom iPadu, tak ten dostal OS přizpůsobený na velkou obrazovku až v roce 2019…

  • No třeba tohle „Do obchodu Play přibyde nová sekce, ve které uživatelé najdou aplikace přizpůsobené přímo větším displejům.“ jim opravdu 11 let trvalo. Věc, kterou má App store od začátku a je to základní věc, jak přinutit vývojáře dělat dvě verze aplikace a necpat na tablety jednu a tu samou roztaženou na celou plochu.
   Dneska je na Play store čistě pro tablety těch aplikací přesně nula.

  • _qam_ Android ale funguje trosku inak ako Apple. Aplikacie sa upravovali podla rozlisenia a DPI zariadenia. Na Ipade ked som stiahol aplikaciu ktora nebola pre tablet ukazalo mi ju zmensenu a nie naplno vyuzitelnu a nedala sa otocit na sirku napriklad atd. Na Androide sa roztiahla na obrazovku podla DPI a ked tu podla toho vedelo ze je to tablet rozdelilo sa na viac stlpcov (mail a nastavenia atd.) takze neni to celkom pravda. Ale ano Ipad aplikacii bolo na to upravenych vyrazne viac a specifickych. Ale neni to uplne pravda ako pises. Mam pracovny Ipad a mal som android tablet a nastavoval som ich XY roznych modelov. Takze na android nepotrebujes dve rozdielne aplikacie pre telefon a tablet. Staci jedna ale upravene ktore to podporuju ukaze aj po novom pre tablet.

  • jenze na ios to neni o moc lepsi. tam zase nepochopili, co jsou uzivatelske profily (na mobilu zbytecne, ale na tabletu to chybi a neni to tam doted).

  • ghjghj: spíše nechápeš ty, že iPad není pro neúspěšně socky, aby jeden tablet muselo sdílet několik lidí. Profily jsou fakt zbytečné

  • To máš prázdniny puberťáku?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).