Domů » Bleskovky » Google chystá Android 12.1. Bude ušitý na míru jednomu typu zařízení

Google chystá Android 12.1. Bude ušitý na míru jednomu typu zařízení

Google už zanedlouho uvolní hotový Android 12, jehož veřejné testování se pomalu blíží ke konci. Jako první dostanou nový Android smartphony Google Pixel, poté budou následovat telefony ostatních značek. Podle nejnovějších zjištění serveru XDA Developers Google s vývojem Androidu 12 zřejmě nekončí, ale chystá přírůstkovou aktualizaci, která patrně povýší číselné označení na 12.1. Jaké přinese novinky?

Android 12.1: připraven na „skládačky“

Přírůstkové aktualizace nejsou u Androidu ničím novým, byť v poslední době na ně Google zanevřel; naposledy ji vydal v roce 2017 u Androidu Oreo, který vyšel v srpnu ve verzi 8.0 a poté v prosinci povýšil na verzi 8.1. Android 12.1 možná vyjde také ještě do konce letošního roku, neboť má mít podle XDA Developers jeden konkrétní účel – rozšířenou podporu skládacích zařízení.

Mezi nové funkce má například patřit zobrazení hlavního panelu s často používanými aplikacemi, a to jak na domovské obrazovce, tak při rozdělení obrazovky pro dvě aplikace. Přímo z doku má jít otevírat nové aplikace – kliknutím se otevře přes celou obrazovku, tažením do levé nebo pravé strany se aplikace spustí v režimu na jednu polovinu displeje.

Android 12 1 3

Kód systému má rovněž obsahovat optimalizované animace pro zmenšování a zvětšování plochy displeje, údajně bychom se mohli také dočkat možnosti spouštět jednu aplikaci ve dvou oknech (typicky dvě okna internetového prohlížeče vedle sebe). Alespoň takový obrázek se objevil přímo v tutorialu, který obsahovala jedna z testovacích verzí Androidu 12.

Pixel Fold ještě letos?

Důvod, proč Google rozdílový Android 12.1 vyvíjí, je jednoduchý – údajně ještě letos by totiž měl představit vlastní ohebný smartphone. Spekulovaný Pixel Fold má být představen ve čtvrtém kvartálu letošního roku, podle Rosse Younga z Display Supply Chain Consultants (DSCC) se má pyšnit ohebným LTPO OLED zobrazovačem s úhlopříčkou 7,57“, rozlišením 2208 × 1804 pixelů a obnovovací frekvencí 120 Hz.

pixel fold

Zatím není jasné, zda Google svůj ohebný smartphone představí společně s chystanými Pixely 6 a 6 Pro, jejichž premiéra by se měla odehrát 19. října.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).