Domů » Bleskovky » Google pracuje na implementaci rozšířené reality v automobilech

Google pracuje na implementaci rozšířené reality v automobilech

Google se v posledních letech snaží vyvíjet technologie, které mají jeho produkty dostat k co nejširším masám uživatelů. Po veleúspěšném operačním systému Android a právě se rozbíhajícím kolotoči okolo Google Glass se vývojáři v laboratořích X zabývají novým projektem, který má dostat možnosti rozšířené reality do budoucích automobilů. S touto informací koresponduje i nedávno podaná patentová přihláška s názvem „Panoramic images within driving directions“. Její znění hovoří o implementaci navigačního rozhraní přímo do čelního skla automobilu. Řidič by díky tomu nemusel odvracet svůj zrak od vozovky jelikož veškeré informace o plánované trase by viděl ve svém zorném poli.

Uváděné rozhraní se nebude omezovat pouze na pouhé navigační šipky, ale má obsahovat i 3D modely budov, fotografie a dokonce i videa. Bližší údaje o průhledného Head-Up displeji zatím neznáme, nicméně je jisté, že bude na hony vzdálen těm, které se objevují v dnešních automobilech. Projekce rozšířené reality nebude sloužit pouze na potřeby navigace, ale má umět zobrazit i stavové informace o automobilu včetně otáček motoru a aktuální rychlosti. Co se týče reálného nasazení, tak zde žádné informace nemáme, ale dle mého názoru to nebude trvat příliš dlouho.

Už nyní německá automobilka Audi nabízí u svého vrcholného modelu A8 možnost příplatkové navigace využívající mapy Googlu. Na základě údajů o terénu a povrchu vozovky řídící jednotka přizpůsobuje chování automatické převodovky a dokonce i tuhost tlumičů. Je tedy velmi pravděpodobné, že spolupráce mezi automobilkami a internetovým gigantem se bude i více prohlubovat. A jak se na snahy Googlu proniknout do automobilového průmyslu díváte vy?

Ocenili byste promítání „virtuální“ reality na čelním skle svého vozu, nebo v tom vidíte pouze další krůček Googlu v jeho snaze o vstup do našich životů? :-)

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

6 komentářů

 1. Martin P. (neregistrovaný)

  Jo sny to jsou hezké.

  Tak i v takovém USA mimo velké aglomerace nemáte solidní připojení k internetu. A druhá věc je ta že tohle budou cpát automobilky především jen a pouze do nejvyšších výbav. Nebo jste si nevšimli, že teprve teď „objevují“ takové věci jako MP3 z USB? Protže z pohledu uživatele se vývoj aut zastavil „jako by inovace“ které vidí zákazník jsou v úrovni výbavy.

  Nerozšíří se to stejně jako Chomebook nebo X-box720 , protože není solidní připojení = kus křemíku na nic.

 2. Mna by zaujimalo,naco budu fotky a 3D budovy? Ved ked som na tom mieste,to predsa vidim aj bez Googla…

 3. @Martin: mam auto z roku 2011 a mam pripojeny smartfoun bres BT. Volam, prehravam hudbu a naviguji. Nechlubim se, jen reaguji na ty MP3. Rozsireni na cele predni sklo,se spoustou vychytavek, by se mi moc libilo ;))

  • BT modul jsem si nedávno zabudoval do origo rádia svého veterána – takže mám starého žigula, který má BT propojení s telefonem. Většina běžně vybavených moderních aut mi může závidět :D

 4. roznovskyd (neregistrovaný)

  Taky bych radši ocenil přímého propojení smartphonu s autem nez platit za navigaci ktera je k nicemu. V dobe nfc a dalších technologii by to bylo zajímavější nez mit v autě veci za desítky tisic k ničemu.

 5. W8 (neregistrovaný)

  nie, len do auta nie

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).