Google pracuje na implementaci rozšířené reality v automobilech

Google se v posledních letech snaží vyvíjet technologie, které mají jeho produkty dostat k co nejširším masám uživatelů. Po veleúspěšném operačním systému Android a právě se rozbíhajícím kolotoči okolo Google Glass se vývojáři v laboratořích X zabývají novým projektem, který má dostat možnosti rozšířené reality do budoucích automobilů. S touto informací koresponduje i nedávno podaná patentová přihláška s názvem „Panoramic images within driving directions“. Její znění hovoří o implementaci navigačního rozhraní přímo do čelního skla automobilu. Řidič by díky tomu nemusel odvracet svůj zrak od vozovky jelikož veškeré informace o plánované trase by viděl ve svém zorném poli.

Uváděné rozhraní se nebude omezovat pouze na pouhé navigační šipky, ale má obsahovat i 3D modely budov, fotografie a dokonce i videa. Bližší údaje o průhledného Head-Up displeji zatím neznáme, nicméně je jisté, že bude na hony vzdálen těm, které se objevují v dnešních automobilech. Projekce rozšířené reality nebude sloužit pouze na potřeby navigace, ale má umět zobrazit i stavové informace o automobilu včetně otáček motoru a aktuální rychlosti. Co se týče reálného nasazení, tak zde žádné informace nemáme, ale dle mého názoru to nebude trvat příliš dlouho.

Už nyní německá automobilka Audi nabízí u svého vrcholného modelu A8 možnost příplatkové navigace využívající mapy Googlu. Na základě údajů o terénu a povrchu vozovky řídící jednotka přizpůsobuje chování automatické převodovky a dokonce i tuhost tlumičů. Je tedy velmi pravděpodobné, že spolupráce mezi automobilkami a internetovým gigantem se bude i více prohlubovat. A jak se na snahy Googlu proniknout do automobilového průmyslu díváte vy?

Ocenili byste promítání „virtuální“ reality na čelním skle svého vozu, nebo v tom vidíte pouze další krůček Googlu v jeho snaze o vstup do našich životů? :-)

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku