Domů » Bleskovky » Google Mapy končí s plochým zobrazením, přivítejte zeměkouli

Google Mapy končí s plochým zobrazením, přivítejte zeměkouli

Google ve svých Mapách odjakživa zobrazoval svět v ploché projekci. Když však začnete mapu oddalovat nyní, můžete si všimnout, že se postupně promění v zeměkouli. Google se zřejmě inspiroval u své aplikace Earth, kde tomu tak bylo vždy. Co ale za změnou stojí?

Odpověď je jednoduchá, Google zkrátka chce Zemi zobrazovat co možná nejreálněji. Klasické ploché (Mercatorovo) zobrazení totiž zásadním způsobem mapu deformuje. Objekty umístěné poblíž rovníku jsou zobrazeny v korektním měřítku, avšak ty u okrajů jsou nepoměrně zvětšené. Například Grónsko tak běžně zabírá stejnou plochu jako Afrika, ačkoliv je o poznání menší.

Něco za něco

Jestli je nové zobrazení, nazývané jako „3D Globe Mode“, lepší, necháme na vás. Je nepochybně praktické vidět reálnou velikost jednotlivých zemí a kontinentů. Na druhou stranu však při této projekci dochází ke zkreslení tvaru jednotlivých celků.

Demonstrace zkreslení na kontrolních kruzích (Zdroj: Stefan Kühn)

Změna se minimálně prozatím týká pouze webové desktopové verze. Novinku si však můžete vyzkoušet ve všech browserech podporujících WebGL, není omezena pouze pro Google Chrome.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

15 komentářů

 1. Tak to musí být těžká rána pro placatozemce..

 2. Nechtějí sloučit Maps a Earth do jednoho celku? Nejspíš ne, ale Maps se čím dál více podobají Earth. Mě osobně by to vadilo.

 3. Spis by konecne mohli pridat 3D pohled na smartphone…

 4. Co znamená tahle věta: „Na druhou stranu však při této projekci dochází ke zkreslení tvaru jednotlivých celků.“?
  Celý smysl tohohle zobrazení je, že při něm k žádnému zkreslení nedochází, respektive že zkreslení plyne jen z projekce obrazu koule na plochý displej.
  Ano, hranice USA a Kanady už takhle není krásná rovná čára, ale kuželosečka. Jenže ona to nikdy rovná čára nebyla. To jenom my jsme tak zblblí ze všudypřítomné Mercatorovy projekce (navíc minimálně v evropských mapách s posunutým rovníkem aby Evropa vypadala větší (a tím pádem nutně zkreslená)), že cokoliv jiného nám připadá zkreslené.
  Osobně Google chválím. Mercatorova projekce už je minimálně 100 let beznadějně zastaralá a překonaná, ale ze setrvačnosti ji stále máme na každém rohu. A konečně jeden z velkých hráčů měl odvahu říct STOP – udělejme to raději pořádně.

  • máte pravdu, mělo by se takto postupovat a zobrazovat zemi, tak jak skutečně vypadá

  • Tak ono to je hlavně tím, že kulatá Země je všude prezentována ve formě 2D map a tu na papír bez zkreslení prostě nepřeneseš. Glóbus je k dostání už pěknou řadu let, akorát je k použití „na každém rohu“ trochu nepraktický… ;)

 5. Že by příprava na zobrazení cesty ze Země na Měsíc a k jiným planetám?

 6. Je to jasné George Soros zaplatil viac ako Flat Earth Society :D

 7. tak jsem se dival jestli tam nemate chybu s tim gronskem a fakt ze ne omg. je to opravdu jako cela afrika. wow

 8. Na porovnávání skutečných velikostí států je nejlepší [odkaz]

 9. Veď sa moze znazornovat aj takto. [odkaz]
  Týmto by to malo byt vyriesene

  • [odkaz] Jestli mas na mysli toto, tak tim se zase zkresluje zemepisna delka.. Aby vsechno zustalo na sebe kolme, tak Mercator je ve 2D nejlepsi..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).