Domů » Bleskovky » Google: klíčovou komponentu pro autonomní vozidla se podařilo zlevnit o 90 %

Google: klíčovou komponentu pro autonomní vozidla se podařilo zlevnit o 90 %

Automobilový průmysl se nachází v divokém období, které je spojeno s nástupem autonomních systémů. Zatímco státní instituce začínají řešit legislativní otázky spojené s odpovědností za případné nehody, výrobci nám dávají po troškách ochutnat vize, jak bude v následujících letech vypadat segment osobní přepravy. Velkou roli zde hrají nejrůznější formy autopilotů, které se postarají o to, že jednoho dne sedneme do dopravního prostředku, který nás sám odveze na dovolenou bez nutnosti jakéhokoli zásahu do řízení.

residentialsmall

K tomu, aby automobily získaly vlastní smysly, je nutná implementace celé řady senzorů a komplexních systémů. Mezi nejdůležitější prvky patří lidar, který má podobu rotujícího majáku vysílajícího laserové paprsky. Na základě doby odražení vyslaných pulzů si autopilot vytváří trojrozměrnou představu o dění na silnici, na které reaguje korekcemi v řízení.

lidar

Až doposud šlo o velmi drahou součástku, jejíž cena se pohybovala kolem 75 tisíc dolarů (zhruba 2 miliony korun). Společnost Waymo spadající pod křídla holdingu Alphabet (Google) na detroitském autosalonu však oznámila pokrok ve vývoji, který ji dovolil koncovou cenu lidaru snížit o neuvěřitelných devadesát procent – v řeči konkrétních čísel jde o částku 7 500 dolarů (přibližně 190 000 korun).

velodyne-imageIlustrace vykresluje podobu okolí, tak jak ji „vidí“ autonomní vozidlo s lidarem

Markantní zlevnění lidaru přispěje k rychlejšímu nasazení do komerčního prostředí, respektive do chystaných modelů automobilek. Poskytnutí technologie třetím stranám by navíc mohlo vést k dalšímu zlevnění, což by následně přispělo k implementaci do automobilů spadajících do kategorie vyšší střední a střední třídy.

FILE - In this January 2015 file photo, attendees sit in the self-driving Mercedes-Benz F 015 concept car at the Mercedes-Benz booth at the International CES, in Las Vegas. Everything we buy or use these days has the potential to be smarter. Self-driving cars can transform our commuting hours into productive time. Sensor-laden socks can let us know how to jog with fewer injuries. The 2016 International CES will have a panoply of vendors showing off such connected devices, from smart umbrellas that will notify you if you’ve left them behind, to navigation devices that project directions on car windshields so you don’t have to take your eyes off the road. (AP Photo/Jae C. Hong, File)

Zástupci společnosti Waymo rovněž uvedli, že novou generace lidarů lze použít také u dopravních prostředků určených pro přepravu nákladu a autobusy městské hromadné dopravy.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).