Domů » Bleskovky » Google Glass: Speciální brýle s funkcemi rozšířené reality

Google Glass: Speciální brýle s funkcemi rozšířené reality

Společnost Google oficiálně představila projekt Google Glass, o kterém jsme vás informovali již před několika dny (článek). Internetový gigant uveřejnil několik fotografií a video, díky kterému máme možnost získat daleko jasnější obrysy o tomto futuristickém zařízení z laboratoří Google X. Ve zkratce lze tento projekt definovat jako speciální brýle, které uživateli nabídnout funkce rozšířené reality. Brýle budou permanentně připojené k internetu a k jejich ovládání bude sloužit hlasový asistent podobný tomu, který mají k dispozici uživatelé iPhonu 4S. Možnosti tohoto systému jsou opravdu velice široké a jak je vidět z přiloženého videa, jeho hlavní devízou bude propojení se sociálními službami, navigace a interakce s okolním prostředím.

Project Glass: One day...

Skrze brýle tedy nebude problém si například domluvit schůzku, vyřídit e-maily, zjistit nejkratší trasu do klubu nebo uskutečnit videohovor. Pro zachování ergonomie bude dle mého názoru nezbytně nutné, aby Google Glass využívaly ke komunikaci s okolím smartphone, který obstará datové přenosy a zřejmě poskytne i údaje z jeho čidel a senzorů k rozpoznávání polohy. Ikdyž se vývoj v integraci systémů ubírá vpřed mílovými kroky, tak tato symbióza“ se smartphonem mi přijde jako velice reálná. Je však dost možné, že si Google nechává svá největší esa zatím v rukávu a při oficiálním představení již hotového produktu nás mile překpaví. I přes dřívější informace, že se Google Glass objeví na pultech prodejců již v průběhu letošního roku, je nyní jasné, že se tak s nejvyšší pravděpodobností nestane. Jaký je váš názor na toto fantastické zařízení? Nás velice zaujalo a doufáme v co nejkratší dobu do jeho uvedení na trh.

Zdroj: Google+

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

13 komentářů

 1. Lubomír Čáslava (neregistrovaný)

  Google nedávno spustil tzv. personalizované rozpoznávání mluveného slova. Tím se výrazně zvýší přesnost rozpoznávání a hlasový vzorek bude přiřazen k účtu uživatele. To umožní ve spojení např. s těmito brýlemi zobrazovat na displayi text převedený z mluvené řeči a to přímo ve vztahu k uživateli, který mluví. Pokud Vám např. Váš kamarád PETR zpřístupní (po odeslání Vašeho požadavku) přístup k jeho hlasovému vzorku pak se před textem na displayi zobrazí: PETR: Ahoj, už jsem tě dlouho neviděl. Další řádek bude např. ANNA: …… atp. Hlasy nevázané na registrované přátele mohou být ale také odlišeny. Např. číslem, písmenem (USER 125 atp.). Praktické využití ? Skvělé pro neslyšící. Pro ně je to naprosto jiná dimenze existence, když se budou moci orientovat ve světě slyšících. Ale využití není jen pro neslyšící. Co třeba real-time překlad cizí řeči do mateřského jazyka?

  Popis funkce v ENG.

  1. Personalized Voice recognition saves the voice samples of users in the Google database (after user confirmation).

  2. If the user allows to use and share his (her) own voice sample with other (some) users in the Google circles, will be possible to recognize (from the conversation around) individual users.

  3. This is applicable for the deaf, who can use the smartphone device to follow speach from an area and then to display the recognized text. At the beginning of the line will be written the author of the text (talk). Of course, following the rights of sharing circles.

  4. It is ideal to use this method in combination with 3D glasses (now tested by Google), where text appears in glasses.

  5. The principle can be used for translation from language to language.

 2. Hezke video, tohle se googlu povedlo :-). Uz se tesim az se neco takoveho bude prodavat s podporou cestiny :D.

 3. Farao (neregistrovaný)

  Tak něco se tomu googlu upřít nemůže – uměj točit pěkný reklamy které když vidíte si řeknete „Tohle musim mít“ :D

 4. senky (neregistrovaný)

  Tak toto mi pripomenulo kostým ironmana :) [odkaz] ale ten bude asi za príplatok :)

 5. Chtel bych videt kam do toho vlozili baterii? Taky by me zajimalo jestli budou bryle mit vlastni sim kartu pro ziskavani dat, nebo to bude jen spojene pres mobil

 6. Takže během pár let/desetiletí budeme kompletně brýlatá planeta.. nebo teda alespoň brýlatá bohatší část světa.. doufám že to umí i s čočkami.. nebo rovnou projektor před sítnici? :)

 7. To ne…ono to bude v podstate takovy handsfree s displejem. Proste ti bude bzucet foun tak nasadis bryle a des:) pak si je das zase do kapsy. Spis me desi to hlasovy ovladani,ale urcite to bude sledovat pohyb oci tak aby se dalo ovladat bez hlasu. Rozhodne to neni nic prevratnyho co se tyce technologie…spis aby to bylo dobre a pouzitelne udelany.

  Spis by me zajimalo ja se do budoucna budou dat vyuzit ty transparentni displeje co s nima ted machroval samsung v berline nebo kde to bylo:-)

 8. Stepan (neregistrovaný)

  Smartmania se opravdu predvedla… Video je VIZE, proto je taky v nazvu ONE DAY! Google nic podobneho na pristim veletrhu nepredstavi. Autor by zaslouzil cenu za mlzeni..trouba :-D

  • Mathew (neregistrovaný)

   trouba budes spis ty nebo se nekde pise ze to na veletrhu predstavej (pokud to teda neupravili). a jinak i na zive se pise, ze ty google uz Larry Page pouziva.

 9. Oli (neregistrovaný)

  Brin je měl na sobě na nějaké akci včera. Je dost možné že se dočkáme a brzo :)

 10. Takhle podle mne vypadá nefalšované 21.století. Už se na to těším.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).