Domů » Bleskovky » Google chce mít pořádek v nabíjení. Nové telefony mají podporovat jeden standard

Google chce mít pořádek v nabíjení. Nové telefony mají podporovat jeden standard

Výdrž telefonů na jedno nabití se zatím nijak zázračně neprodlužuje, a tak výrobci zařízení alespoň vymýšlejí způsoby, jak zrychlit proces nabíjení. Díky vysokým výkonům nabíječek není problém dobít smartphone z 0 na 100 procent za méně než hodinu, problém je však v tom, že prakticky každý výrobce má svoji technologii.

USB-PD jako společný standard

Google chce v tomto směru udělat pořádek a v nové verzi Google Mobile Services (GMS) stanovuje následující podmínku: Všechna nově představená zařízení po roce 2019 musí splňovat úplnou interoperabilitu s nabíječkami splňujícími specifikace USB a USB portu typu C. Dosud byl tento požadavek pouze důrazně doporučován, od nové verze GMS je však povinností.

Google nezakazuje využívat proprietární řešení výrobce, musí však být zajištěna i kompatibilita s otevřeným standardem USB PowerDelivery (PD).

Tato specifikace umí teoreticky zprostředkovat výkon až 100 Wattů, avšak s tím je počítáno spíše u notebooků. PowerDelivery podporuje pouze hrstka telefonů, mnohé z nich však využívají pomalejší specifikace. Rekordmanem je Samsung Galaxy Note 10, který využívá PD 3.0 s výkonem 45 Wattů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
uni
Uživatel
uni
Offline

No zase taková hrstka to nebude, tedy v počtu prodejů. Samsung, Apple podporují. LG, Sony, Google. Ale ano, v miriádě čínských modelů je to v podstatě hrstka modelů, ale přístrojů zase tam málo to není.