Domů » Bleskovky » Google chce standardizovat ovládání Androidu 10. Výrobci musí alternativní způsoby skrývat

Google chce standardizovat ovládání Androidu 10. Výrobci musí alternativní způsoby skrývat

Google vydal s Androidem 10 i novou verzi dohody Google Mobile Services (GMS), kterou musí výrobci dodržovat, pokud chtějí pro svá zařízení získat certifikaci. Google do dohody přidal některé nové zásady týkající se ovládání systému.

Google: chcete certifikaci na Android 10? Používejte naše gesta

Dosud byla praxe taková, že si výrobce mohl vybrat, zda vsadí na nativní způsob ovládání od Google, nebo si vymyslí svůj vlastní. Spousta výrobců včetně Samsungu, Huawei, Xiaomi, OnePlus a dalších využívala vlastní způsoby ovládání, nově však tuto praxi budou moci uplatňovat pouze částečně.


pill

Podle nových zásad musí být po vybalení telefonu z krabičky nastaveno nativní ovládání od Google, ať už třítlačítkový systém nebo gesta z pilulkového tlačítka, a vlastní způsob od výrobce má být schovaný v nastavení. Nemůže být navíc na první stránce nastavení ovládání, ale skrytý u úroveň níže, např. pod tlačítkem „Pokročilé“. Výrobci také nesmí „inzerovat“ alternativní způsoby ovládání pomocí průvodce nastavením telefonu či skrze vyskakovací nabídky.

Stylový fitness náramek Honor Band 5

Podmínky platí pouze pro nová zařízení přicházející na trh s Androidem 10, avšak Google doporučuje takto upravit i stávající systémy v rámci aktualizace na nejnovější Android.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

14 komentářů

 1. Karel Endler (neregistrovaný)

  Nejvyšší čas na nový mobilní OS. Kde je Harmony?

  • Michal (neregistrovaný)

   V perdeli a stále tam bude.

   • tora85 (neregistrovaný)

    Ani bych nerekl. Na to za jake casove obdobi musi zvladnout to, co googlu trvalo roky, mi to prijde celkem brutalni tempo.

   • tora85 (neregistrovaný): Ten systém je vyvíjen od roku 2012, nic moc brutálního tam nevidím, vyjma brutálně pomalého vývoje.

 2. Janek (neregistrovaný)

  Z jedná strany to vypadá jako dobrý nápad, odstranit naprosto zbytečné duplicity je přece dobrá věc. Ovšem to platí v tom případě, že nejsem vazalem nějakého monopolu, protože časem může žádat mnohem víc. Snad výrobci pochopí, že jednostranná závislost není na místě a pokusí se situaci změnit. To by znamenalo vlastni nadstavby s minimem zásahu Google, pravda, to je dlouhá a obtížná cesta.

  • Nejde o duplicity, ale o redundance. A o monopolu se bavit nemá smysl. Google certifikace je jen dobrovolná část pro výrobce. Většina jich ji ani nemá, z globálních aktuálně např. i Huawei.

 3. luky (neregistrovaný)

  tak jsem se těšil, že mi někdy po aktualizaci S10e na Android 10 přibude možnost googlácké pilulky, ale to asi nebude pravda. Protože(pokud jsem to pochopil správně) stačí, že bude v Samsungu možnost 3 SW tlačítek…. Zkoušel jsem kde co, abych všechny možné aplikace, abych docílil ovládání jako v čistým androidu, ale nic nefunguje dobře. A to ani za pomocí rootu. Možnosti, kdy se mi schovají talčítka a objeví jako pilulka je na houby, protože pak jsou pod takovým ovládacím prvkem shované v některých aplikacích ovládací prvky nebo (záleží na nastavení) pak třeba omylem začnu telefonovat, protože netrefím ovladácí prvek pilulky a místo toho zmáčknu kontakt. Jediný trochu funkční řešení je z XDA, které dokáže nechat volný řádek místo tří SW tlačítek a nahradí prostor pilulkou. Jenže to je taky jen polovičaté, protože zase někdy probliknou tlačítka nebo to dělá chyby v landscape nebo fullscreen.

  Má někdo funkční řešení(i třeba je pro root)? Jak na Samsungu docílit ovládání gesty jako na čistém Androidu?

   • luky (neregistrovaný)

    jj, díky, tohle znám a chvilku jsou to i zkoušel, ale rád bych klasickou googláckou pilulku. Měl jsem jí dříve a vyhovovala mi. Dokázal bych si na ní představit i více gest(po vzoru xda gesture navigation), ale originál funguje spolehlivě a zvykl jsem si na ní hned. Nic ostatní jsem používat nevydržel.

 4. Jedině, jedině dobře. Když už to po přešlapování Google od Apple obšlehl prakticky komplet, tak ať se to prosadí, resp. je to minimálně dostupné aspoň jako alternativa (že Sony…).

 5. Michal Javůrek

  uni a xzeit: Přestaňte si tady laskavě v každé diskuzi vyřizovat osobní účty. Ještě jeden příspěvek budu muset mazat a dostanete oba měsíční ban, a pokud to nezabere, klidně i trvalý. Už toho mám fakt dost. Věčně tady mažu ty vaše plky. Běžte ven, pozvěte přítelkyni na rande a nežijte jen v diskuzích 🤦‍♂️

  • Tak teď jsem asi neviděl uniho reakci… takže nevím o co přesně jde. Moje rakve byla na redundanci, která není nic zakázaného.. Takže?

  • Trakar (neregistrovaný)

   No konečně..

  • Znepokojený čtenář (neregistrovaný)

   Bylo na čase. Toxicita uniho a xzeita je na obtěžující. Je to špatné, když se potkají dva, kteří čerpají znalosti z reklamních letáků, jeden je fanatickým milovníkem komunismu a ovce Huawei a druhý většinou výsadí medikaci a motá se jak hov.no pod splavem…

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *