Domů » Bleskovky » Google chce standardizovat ovládání Androidu 10. Výrobci musí alternativní způsoby skrývat

Google chce standardizovat ovládání Androidu 10. Výrobci musí alternativní způsoby skrývat

Google vydal s Androidem 10 i novou verzi dohody Google Mobile Services (GMS), kterou musí výrobci dodržovat, pokud chtějí pro svá zařízení získat certifikaci. Google do dohody přidal některé nové zásady týkající se ovládání systému.

Google: chcete certifikaci na Android 10? Používejte naše gesta

Dosud byla praxe taková, že si výrobce mohl vybrat, zda vsadí na nativní způsob ovládání od Google, nebo si vymyslí svůj vlastní. Spousta výrobců včetně Samsungu, Huawei, Xiaomi, OnePlus a dalších využívala vlastní způsoby ovládání, nově však tuto praxi budou moci uplatňovat pouze částečně.

pill

Podle nových zásad musí být po vybalení telefonu z krabičky nastaveno nativní ovládání od Google, ať už třítlačítkový systém nebo gesta z pilulkového tlačítka, a vlastní způsob od výrobce má být schovaný v nastavení. Nemůže být navíc na první stránce nastavení ovládání, ale skrytý u úroveň níže, např. pod tlačítkem „Pokročilé“. Výrobci také nesmí „inzerovat“ alternativní způsoby ovládání pomocí průvodce nastavením telefonu či skrze vyskakovací nabídky.

Podmínky platí pouze pro nová zařízení přicházející na trh s Androidem 10, avšak Google doporučuje takto upravit i stávající systémy v rámci aktualizace na nejnovější Android.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Karle
Uživatel
Karle
Offline

Nejvyšší čas na nový mobilní OS. Kde je Harmony?

Michal
Anonym
Michal
Offline

V perdeli a stále tam bude.

tora85
Uživatel
tora85
Offline

Ani bych nerekl. Na to za jake casove obdobi musi zvladnout to, co googlu trvalo roky, mi to prijde celkem brutalni tempo.

uni
Uživatel
uni
Offline

tora85 (neregistrovaný): Ten systém je vyvíjen od roku 2012, nic moc brutálního tam nevidím, vyjma brutálně pomalého vývoje.

Janek
Anonym
Janek
Offline

Z jedná strany to vypadá jako dobrý nápad, odstranit naprosto zbytečné duplicity je přece dobrá věc. Ovšem to platí v tom případě, že nejsem vazalem nějakého monopolu, protože časem může žádat mnohem víc. Snad výrobci pochopí, že jednostranná závislost není na místě a pokusí se situaci změnit. To by znamenalo vlastni nadstavby s minimem zásahu Google, pravda, to je dlouhá a obtížná cesta.

uni
Uživatel
uni
Offline

Nejde o duplicity, ale o redundance. A o monopolu se bavit nemá smysl. Google certifikace je jen dobrovolná část pro výrobce. Většina jich ji ani nemá, z globálních aktuálně např. i Huawei.