Cena:

Gartner: Nejlépe se prodává Android, Bada poráží Windows Phone

Agentura Gartner zveřejnila statistiku prodejů mobilních telefonů za první čtvrtletí tohoto roku. Vede Android a iOS, Bada má překvapivě lepší čísla než Windows Phone.

Agentura Gartner pravidelně publikuje statistiky týkající se prodeje mobilních telefonů koncovým zákazníkům. Čísla za první čtvrtletí letošního roku jsou velice zajímavá a do jisté míry i překvapivá. V srovnání s prvním kvartálem loňského roku poklesl celkový počet prodaných zařízení o 2 % z téměř 428 milionů na 419 milionů. „Celosvětové prodeje telefonů klesly zejména kvůli nižší poptávce v Asii”, říká Anshul Cupta, vedoucí analytik společnosti Gartner. Dalším důvodem poklesu je nižší počet klíčových novinek; Samsung, HTC i Apple v prvním čtvrletí žádné klíčové produkty na trh neuvedly (vyjma nového iPadu).

Samsung předběhl Nokii

Samsungu se vůbec poprvé po čtrnácti letech podařilo v celkovém počtu prodaných zařízení předehnat Nokii, která na první příčce dominovala od roku 1998. Na třetí pozici už tradičně zůstává Apple. Zajímavé je umístění mobilní divize společnosti Sony, které se podařilo prodat více telefonů než tchajwanskému HTC. Samsung zabodoval především se svou vlajkovou lodí Galaxy S II, a pak také s levnějšími telefony pro méně náročné uživatele.

 

Android vládne všem, Windows Phone až za Badou

Oblíbená citace „One Ring to rule them all“ z Pána prstenů se skvěle hodí právě ke srovnání tržního podílu mobilních operačníh systémů, a asi už tušíte, že tím vládnoucím prstenem je v tomto případě Android. Podle statistiky Gartneru je každý druhý prodaný telefon osazený právě Androidem a Googlu se tak daří posilovat svou vedoucí pozici na trhu. Nejvíce zařízení se prodalo na území Číny a Ruska, v Evropě a USA se také dařilo, ale jak jsem již zmínil v úvodu, uživatelé na těchto dvou kontinentech zatím čekají na uvedení vlajkových modelů předních výrobců. Čína je mimochodem vůbec největším trhem s mobilními telefony na světě.

 

Druhé místo patří iOS s téměr 23% podílem. Na necelých 9 % dosáhl Symbian, za kterým se drží operační systém BlackBerry od kanadského RIMu. Nečekané je osazení 5. a 6. pozice – Bada v počtu prodaných zařízení překonala telefony s operačním systémem Windows Phone, a zatímco mobilní Windows mají podíl necelé 2 %, Bada se může pochlubit 2,7%. Badu propaguje především Samsung, v jehož portfoliu najdeme například úspěšný model Wave III (recenze). Statistika Gartneru pro Microsoft příliš pozitivně nevyznívá a je zajímavé, že Windows Phone přes masivní kampaně Microsoftu a Nokie nedokázaly překonat Badu, která nijak výrazně propagována nebyla. Celkový tržní podíl Applu a Samsungu vzrostl meziročně z 29 % na 49 %. Finská Nokia naopak v prodejích poklesla a z trhu si ukousla pouze 9 %.

Zdroj

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.