Fujitsu pracuje na nové generaci biometrických snímačů pro smartphony a tablety

Současná mobilní zařízení již delší dobu neslouží pouze pro telefonování a posílání zpráv, ale stále častěji je využíváme pro bezkontaktní platby či do nich ukládáme osobní a citlivá data. S tím samozřejmě přichází na řadu otázka bezpečnosti. Se ztrátou tabletu či chytrého telefonu totiž nehrozí, že přijdete pouze o kontakty v adresáři a SIM kartu, ale i o bankovní údaje, osobní fotografie, nebo pracovní data. To si samozřejmě uvědomují i výrobci mobilní elektroniky, kteří pracují na technologiích, které by dokázaly citlivá data bezpečně ochránit. Mezi ně patří i společnost Fujitsu, která v současné době vyvíjí novou generaci biometrického snímače. Už v minulém roce představila snímač, který k detekci využíval jedinečného rozložení žil na dlani oprávněného uživatele.

   

Pro jeho rozměry však nebyl vhodný k integraci do velmi tenkých zařízení a proto se japonský výrobce zaměřil na jeho miniaturizaci. Současný prototyp se oproti loňskému modelu podařilo zmenšit o zhruba 80 % a díky tomu je již vhodný k integraci do dnes velmi tenkých tabletů a chytrých telefonů. Jeho tloušťka činí 5 milimetrů a k úspěšné autorizaci není nutný fyzický kontakt dlaně s modulem. K detekci slouží vestavěný optický snímač, který dokáže prosvítit dlaň uživatele a zjistit, zda se rozložení žil shoduje s uloženým vzorem v databázi. Rychlost a přesnost senzoru by měla být srovnatelná jako u staršího modelu. V současné době se vývoj této technologie nachází v experimentálním stádiu a proto nám nezbývá než doufat, že se co nejrychleji dostane do komerčního využití.

Zdroj

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku