Domů » Bleskovky » Fragmentace Androidu zůstává vysoká, přesto se celková situace mění k lepšímu

Fragmentace Androidu zůstává vysoká, přesto se celková situace mění k lepšímu

Společnost Open Signal zveřejnila v průběhu tohoto týdne (podobně jako minulý rok) data, která ukazují fragmentaci nejrozšířenějšího mobilního operačního systému Android. Data jsou získávána od mobilních operátorů a uživatelů jejich aplikací.  

 

Celkový počet zařízení s Androidem se vyšplhal na 18 796, což je oproti minulému roku nárůst o zhruba sedm tisíc. Zároveň je na grafu na první pohled vidět, jak je mezi lidmi nejvíce rozšířen Samsung, jakožto největší výrobce posledních let. Jeho výrobky se nachází v rukách 43 procent uživatelů. 

 

Na dalším grafu je vidět rozšíření jednotlivých verzí operačního systému, na kterém ovšem po vyčlenění řady systémových služeb do ekosystému kolem Google Play tolik nezáleží, jako to bylo v době Androidu 2.3. K tomuto Google řekl v červnu na vývojářské konferenci I/O, že 93 % aktivních zařízení s Androidem běží na poslední verzi služeb Google Play.  

 

Android jako platforma je stále značně fragmentovaná a pro vývojáře představuje optimalizace větší oříšek než například u iOS, zároveň je však Android díky jednotnějšímu API v lepší situaci než dříve. Diversita sebou nese negativa i pozitiva, složitější vývoj je vykoupen rozmanitostí zařízení, která jsou zacílena na nejužší uživatelské skupiny.

David Podzimek

7 komentářů

 1. Ha ha ha, jsem se zasmál u věty „zároveň je však Android díky jednotnějšímu API v lepší situaci než dříve“. Změny které Google dělá skoro s každou novou verzí jsou často takové, že aplikace prostě nefunguje správně a nebo vůbec. Opravdu skvělé pro každého vývojáře…takže se připojuji „podívejte se na to občas i z druhé strany“. Ono to, že Android je v každém topinkovači ještě neznamená, že je to skvělý a nejrozšířenější systém…

  • fuck (neregistrovaný)

   Tak to mas asi bordel v kode, hujer. Drviva vacsina app funguje na najnovsom androide. Ak pouzivam interne API, ci nezdokumentovane metody, resp. uz zastarane, to je tvoj problem a vypoveda o tebe ako developerovi.

  • fuck (neregistrovaný)

   *pouzivas

  • ficko (neregistrovaný)

   A proto apky českých bastlířů nepoužívám. Až na pár výjimek nestojí za nic.

  • fuck (neregistrovaný)

   +1000

  • er.nest (neregistrovaný)

   Pokud se počítá za bastlení treba i mobilní pokladní systém pro androidi tablety … tak bych se rad podelil o svůj „bastlirsky“ pohled na věc.

   Je to hnus velebnosti!!! Když existuje 5-6x vice verzi API nez kolik je generaci droidu, tak to nelze povazovat za vyvojarsky kamaradske … kdyk ani nevim, jestli verze kterou jsem pouzil bude funkcni na zarizeni s pozdni verzi stejne generace droidu …..

   Ad „interni API“ ci „nezdokumentovane metody“ … ha, pan byl odbornik! Vynechme to cemu se říká „native“…a vezmeme něco tak triviálního jako – hmmm co takhle formatovani datumu a času…u SUN/Oracle to jde ale Google to vynechal, takze hledame v originalni referenci nejakou sikovnou funkci a něco opravdu najdem. Nazev funkce je trosku dementni. Po chvili premysleni nam docvakne, ze to je jen do Javy udelany wrapper volajici jednu z funkci jadra – odtud tem blbej nazev. Nicmene nadsenim skakame, ze funkce je vyresena a naivne zacneme implementovat …. hmm to je divne, proc nam pocitac a tablet ukazuji jine vystupy? Ono to ma ruzna jadra ze? To ne! Kazde jadro se snazi datum naformátovat trosku jinak….

   … vzdáváme to. Neda se na to spolehnout, takze rozchodit javovskou knihovnu na datum a cas.

   Souhlasim s originalnim tvrzenim…pro cinske výrobce toustovačů je to uzasne a skvele, ale ja bych se tomu do budoucna rad vyhnul.

   Slaven bud WP a veleben iOS

 2. ladin (neregistrovaný)

  V originale je navic HDP a srovnani s iOS, to by teprve byla diskuse ;-)

  [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).