Domů » Bleskovky » Foxconn se chce zbavit lidské síly, většinu zaměstnanců nahradí roboti

Foxconn se chce zbavit lidské síly, většinu zaměstnanců nahradí roboti

Ať se zaměříme na jakoukoli část průmyslové výroby, všude je patrná snaha o dosažení nejvyššího stupně automatizace. Mezi nejvýznamnější zastánce této myšlenky patří čínský Foxconn, který se aktivně zabývá vývojem pokročilých systémů s jediným cílem – nahradit lidské zaměstnance. Díky zprávě od Dai Jia-peng, který u společnosti zastává funkci hlavního manažera pro rozvoj automatizace, si lze udělat poměrně ucelenou představu o tom, v jakém stádiu se celý proces nachází.

960-foxconn-replace-workers-robots-your-ipho

Foxconn si velmi dobře uvědomuje náročnost ambiciózního plánu a proto ho interně rozdělil na tři etapy. První krok spočívá v integraci robotů na pracovní pozice, která jsou považována za nebezpečná. Druhá fáze si bere za úkol maximální možnou míru automatizace montážních linek za přispění co nejnižšího počtu lidských pracovníků.

9817-1756-140709-worker-l

Třetí etapa nastane v situaci, kdy všechny továrny náležící Foxconnu dosáhnout bodu, v němž budou lidé zaměstnáváni pouze na manipulaci související s logistikou, testování a finální kontrolu produktů.

gamme-foxbot1Foxconn zvládne vlastními silami vyrobit až deset tisíc robotických ramen Foxbot

Společnost v současné době využívá zhruba čtyřicet tisíc průmyslových robotů Foxbot, které si Foxconn sám navrhl a vyrobil. Dai Jia-peng ovšem dodává, že přes veškerý posun v oblasti robotiky budou lidé v mnoha ohledech nenahraditelní. Je ovšem otázkou, zda toto tvrzení bude platit také za deset let, kdy technologie umožní vyvinout mnohem propracovanější systémy.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

14 komentářů

 1. A kde ty všichni lidi budou jednou pracovat? A když pracovat nebudou, pro koho ty roboti budou chrlit miliony výrobků?

  • Budou vyrábět a servisovat ty roboty:)

  • To je otázka na kterou ti Bohuš Sobotka nebo neslaný nemastný Fiala těžko odpoví. Tak až budeš v říjnu volit, uvažuj.

  • to Iggy: Na tuto problematiku nedávno upozornil Elon Musk. Bohužel jeho řešení zní v dnešní době jako silná utopie – univerzální příjem pro každého obyvatele planety.

   • No to je také utopie. Člověk v blahobytu (rozumněj) s penězi a svými koníčky není šťastný člověk (z dlouhodobého hlediska) a přichází deziluze, agrese, kolaps.

  • Dělník ve Foxconnu ten telefon bude potřebovat i v době, kdy bude propuštěný, takže si ho koupí i tak. Bude si muset najít jinou práci. Tak už to bohužel chodí.

   • Jenže tu práci nebudou mít ani doktoři, piloti, právníci a většina ostatních + miliardy dělníků mimo Foxcon.

    Toto bude největší výzva lidstva a blíží se rychleji, než bychom si přáli… Žádná vláda na to nemá recept, všechno jsou jen teorie a odhady. Finsko rozjíždí pravidelný příjem pro 2000 nezaměstnaných jako test. Ale může to být opravdu jen utopie …

   • Tade: Nefantazíroval bych. Než nějaký robot nahradí právníka nebo chirurga, to si ještě pěkně počkáme a můžu směle říct, že my se toho určitě nedočkáme :) Až toto jednou bude, lidi budou muset zastávat nové a kreativnější profese, aby se uživili lépe než ti, kteří budou mít třeba garantovaný příjem. Obecně si myslím, že vysoký garantovaný příjem je zabiják motivace, brzdy lidstva a sociální nesmysl.

   • Se zabijákem motivace souhlasím. Že to bude brzda lidstva ne, časem budou stroje umět zkoumat a vyvíjet daleko rychleji, než lidé, navíc bez nějakého zdržování se ostatními potřebami. Sociální nesmysl možná, možná také ale sociální nutnost.

    Každý nemůže být chirurgem a výjimečnou kreativitu má také málo lidí. Kde je totiž ta hranice kreativity, kterou nebude stroj schopen překročit?

    Osobně jsem mnohem skeptičtější k tomu, že bychom se toho nedožili …

    Může totiž také nastat zlom od kterého začnou lidé kvůli technologickým nebo ekonomickým možnostem, které nastanou investovat mnohem více času, peněz a energie k urychlení vývoje tohoto odvětví. Tempo vývoje může, ale samozřejmě nemusí raketově vzrůst. I kdyby nerostlo, težko si dnes představit, co by bylo možné za 20 30 let.

 2. Proste se lidi budou muset vice vzdelavat a prizpusobit novym vyzvam a to bude muset byt nejak podporovano urady, vzdelavacim sektorem, atd. Pred 20-30 lety take neexistovalo spousta pozic a druhu prace, ktere jsou dnes bezne. A i v tomto pripade budou vznikat nove obory. Jako priklad dam vzrustajici zajem firem o lidi, kteri jsou experty na praci s daty, jejich pochopeni, vizualizaci, analyzu, apod… Tohle v minulosti moc nikoho nezajimalo, ale dnes je prostredi presne opacne – informaci je prilis a firmy na to potrebuji odborniky. To bude mit jeste vetsi dulezitost s nastupem internet of things, industry 4.0, atd.

  • Jen jestli tu analýzu nebude dělat naprogramovaná umělá inteligence. Nakonec i umělá inteligence bude programovat dál.

 3. A nakonec budou roboti, vyrábět roboty, programovat je a sami roboti se začnou vylepšovat. a za pár desítek let tu máme Terminátory :D

  • Ono to téma je blbě uvozeno už nadpisem. Téma není nic jiného než mechanizace výrobního pásu. 100 let staré téma.
   Ano, říkáme tomu roboti, ale ve smyslu robotické práce (tedy opakovaná činnost dle mustru).
   Roboti coby samostatné jednotky s umělou inteligenci je vlastně úplně jiné téma:-)

   • Uni: Věřím, že to chápe, jen si tady Kryštof trochu zapřeháněl. Všichni víme, že tématem článku jsou mechanické ramena a podobné blbůstky.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).