Fortnite odstraněn z App Store i Google Play. Vývojáři hry chystají soudní válku

Vývojářské studio Epic Games se rozhodlo zahájit soudní válku se společnostmi Apple a Google. Stalo se tak krátce poté, co se v jeho celosvětově úspěšné akční hře Fortnite objevila možnost platit za mikrotransakce nejen skrze platební systémy obchodů App Store a Google Play, ale i napřímo za nižší částku. Tato novinka porušila podmínky obou obchodů, a proto z nich byla hra Fortnite nekompromisně odstraněna.

store

Fortnite porušoval podmínky, musel být odstraněn

Odstranění Fortnite z obchodů aplikací komentují Apple i Google podobně:

  • Podle Apple se jedná o porušení pokynů, které jsou aplikovány na všechny uživatele a jsou navržené tak, aby udržovaly obchod v bezpečí.
  • Google se vyjádřil prakticky stejně s tím, že Fortnite na Andoridu zůstává, pouze nebude kvůli porušování zásad ke stažení na skrze obchod Play. Google dodává, že hodlá s Epic Games vést diskuzi, jak Fortnite dostat zpátky do obchodu.

Společnost Epic Games je známá tím, že nesouhlasí se současným dělením tržeb z prodeje aplikací a her mezi provozovatele obchodu a vývojáře hry podílem 30:70. Dlouho tak hra Fortnite nebyla na Google Play dostupná vůbec a bylo nutné ji instalovat „bokem“. V dubnu letošního roku však Epic sklopil uši a podmínkám Google se podvolil; možná už tehdy ale firma plánovala vyvolání současného sporu.

Nineteen Eighty-Fortnite - #FreeFortnite

Epic Games nastavují Applu zrcadlo parodií na ikonickou reklamu 1984

Studio Epic Games se hodlá soudit jak s Apple, tak z Google, a to kvůli zneužívání monopolního postavení na trhu. Obě společnosti nutí vývojáře využívat k prodeji aplikací a transakcí v nich vlastní platební systémy a neumožňují zavádět jiné. Epic nechce po Apple a Google žádné finanční odškodnění, po soudu „pouze“ chce, aby monopol distribuce aplikací ukončil. To ostatně chtějí i provozovatelé cloudových herních služeb, jejichž aplikace ve svých obchodech Apple záměrně blokuje.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Kapitoly článku