Domů » Bleskovky » Fortnite odstraněn z App Store i Google Play. Vývojáři hry chystají soudní válku

Fortnite odstraněn z App Store i Google Play. Vývojáři hry chystají soudní válku

Vývojářské studio Epic Games se rozhodlo zahájit soudní válku se společnostmi Apple a Google. Stalo se tak krátce poté, co se v jeho celosvětově úspěšné akční hře Fortnite objevila možnost platit za mikrotransakce nejen skrze platební systémy obchodů App Store a Google Play, ale i napřímo za nižší částku. Tato novinka porušila podmínky obou obchodů, a proto z nich byla hra Fortnite nekompromisně odstraněna.

store

Fortnite porušoval podmínky, musel být odstraněn

Odstranění Fortnite z obchodů aplikací komentují Apple i Google podobně:

 • Podle Apple se jedná o porušení pokynů, které jsou aplikovány na všechny uživatele a jsou navržené tak, aby udržovaly obchod v bezpečí.
 • Google se vyjádřil prakticky stejně s tím, že Fortnite na Andoridu zůstává, pouze nebude kvůli porušování zásad ke stažení na skrze obchod Play. Google dodává, že hodlá s Epic Games vést diskuzi, jak Fortnite dostat zpátky do obchodu.

Společnost Epic Games je známá tím, že nesouhlasí se současným dělením tržeb z prodeje aplikací a her mezi provozovatele obchodu a vývojáře hry podílem 30:70. Dlouho tak hra Fortnite nebyla na Google Play dostupná vůbec a bylo nutné ji instalovat „bokem“. V dubnu letošního roku však Epic sklopil uši a podmínkám Google se podvolil; možná už tehdy ale firma plánovala vyvolání současného sporu.

Nineteen Eighty-Fortnite - #FreeFortnite

Epic Games nastavují Applu zrcadlo parodií na ikonickou reklamu 1984

Studio Epic Games se hodlá soudit jak s Apple, tak z Google, a to kvůli zneužívání monopolního postavení na trhu. Obě společnosti nutí vývojáře využívat k prodeji aplikací a transakcí v nich vlastní platební systémy a neumožňují zavádět jiné. Epic nechce po Apple a Google žádné finanční odškodnění, po soudu „pouze“ chce, aby monopol distribuce aplikací ukončil. To ostatně chtějí i provozovatelé cloudových herních služeb, jejichž aplikace ve svých obchodech Apple záměrně blokuje.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

27 komentářů

 1. Kdyby tohle prošlo, tak by to znamenalo okamžitou expanzi podvodníků.

  • Nemuselo by. Stačilo by, kdyby žadatel sdělil, že chce používat vlastní transakce, tak by se dohodl s Googlem/Applem a ten mu udělil zvláštní povolení.
   U Googlu se to beztak už děje, že některé aplikace požaduji specifické oprávnění a Google jim je pak povoluje.

  • Google není schopen ohlídat ani malware v appkach, ne ještě scam s možností přímé platby z aplikace.

 2. Apple a Google dal vývojářům platformu, kde mají možnost prosadit se na tolika trzích a u tolika lidí, o čemž by se třeba před 15ti lety nemohlo nikomu ani zdát. Jakmile ale něco spolehlivě funguje, přijdou jiní vývojáři, kteří se budou snažit se systémem v.j.bávat. Porušil jsi naše pravidla? = mazej pryč, svůj SW si můžeš distribuovat na své vlastní platformě, za vlastní náklady, ale s omezeným dosahem. Firmy jako Apple, Google, MS, Amazon musí být vzhledem ke své velikosti bedlivě sledovány, nicméně v tomto stojím za Apple a Google.

  • Vobec si nepochopil o čom táto žaloba je :) Epicu nevadí platiť poplatky, ale chce rovnaké podmienky pre všetky firmy, pretože tam existujú firmy, ktoré neplatia podiel z transakcií Applu/Googlu…..o tom je celá žaloba. A očividne Epic tento krok spravil naschvál a očakával takúto reakciu, preto aj tie bleskovo podané žaloby :) držím mu palce

  • Jaké to jsou, prosím, firmy?

  • Starbucks, McDonalds, Netflix, Spotify atd. proste existujú rovní a rovnejší

 3. Tohle asi chápu hele. Je to takové obcházení nastavení určitých pravidel, které jsou pro tytu firmy zdrojem příjmů. Zvlášť u free to play.

  • Ale zase by rozhodně měli mít všichni rovné podmínky

  • Apple ani Google nejsou statni firmy, mohou si nastavit podminky jake chteji, nebo udelovat vyjimky

  • To samozřejmě chápu. Však to píšu v prvním komentu. Má to dvě strany. :)
   Btw. Vypustili tohle video. :D
   [odkaz]

  • Ironické, vzhledem k tomu,že jejich část vlastní Orwellovská Čína :)

  • a to by práve nemali, lebo to je zneužívanie monopolného postavenia na trhu ( Apple s iOS a Google s Androidom) – myslím tým tie výnimky, podmienky nech si nastavia aké chcú, ale nech platia rovnako pre všetkých

 4. V obou případech jde o soukromé firmy, které si snad mohou nastavit podmínky používání jejich obchodu jaké chtějí. A že má každý individuální podmínky snad může být také každému úplně jedno. Podstatné jsou podmínky, které byly nastaveny mně a podle nich buď beru, nebo nechám být. Tohle vymáhání si něčeho, co má druhý, opravdu nechápu a podle mě nemá ani žádnou oporu v zákoně.

  • obě firmy podnikají v globálním obchodním světě, obě firmy mají monopol na svých platformách (iOS a Android), obě firmy se musí řídit zákony a paragrafy (napr Zákon o ochraně hospodářské soutěže apod)

  • Timotej Varič

   Čo presne znamená „monopol na svych platformach“? Android je voľne k dispozícii, že sa firmy (vyrábajúce mobily) dobrovoľne rozhodnú že použijú aj GMS časť neznamená že má monopol.

   To potom každá firma má v podstate monopol. LEGO má monopol na LEGO, Škoda má monopol na škodovky, ….

  • tak napr. čo sa týka Applu, tak pokial chceš využívať telefón s iOS, nemáš inú možnosť, ako si kúpiť Iphona a v iOS je jediná možnosť ako sa dostať k aplikáciam ich App store. Apple svojím storom vytvoril podnikateľské prostredie, ktoré ako také má svoje všeobecné podmienky (dané Applom), ktoré určujú, kedy tam može niekto pridať svoju aplikáciu apod ale to neznamená, že si tam može robiť čo chce, aj ked je to jeho majetok (store).
   Kedže on poskytuje svoj store tretím stranám k podnikaniu a tieto aplikácie nevlastní (pokial nejde o apky Applu), tak sa musí riadiť zákonmi, ktoré sa tohto týkajú a sú samozrejme nadradené jeho vlastným podmienkam (férová sútaž atd). Ako píše borec vyššie, mali by platiť rovnaké podmienky pre všetky, čo samozrejme nikdy neplatia ( to docvakne asi každému človeku), akurát EPIC sa teraz rozhodol,že nato poukáže a bude s tým niečo robiť. A očividne bol na toto dobre pripravený, kedže hneď po stiahnutí ich aplikácie zo storov následovali žaloby na obe firmy.
   Osobne si myslím (pri tom ako fungujú americké súdy) , že má celkom veľkú šancu tento spor vyhrať.

  • A len pre ujasnenie, lebo mám taký pocit že veľa ľudom nedochádza o čom táto žaloba je – nie je tom, že EPIC nechce platiť Applu a Googlu poplatky z transakcií (preto po nich ani nechce žiadne fin. vyrovnanie – uvádza to v žalobe), ale chce, aby všetly firmy, ktoré ponúkajú svoje aplikácie v storoch mali rovnaké podmienky na svoje podnikanie a neplatila rovní a rovnejší (ako písal kolega vyššie). Za mňa to je tak správne a držím im palce.

  • Opravdu jste tak naivní, že věříte, že celá ta akce Epicu je jakousi filantropickou kampaní pro dobro a zisk nikoliv svůj, ale ostatních vývojářů?

  • nie, je mi jasné, že im ide hlavne o peniaze (komu by dnes o ne nešlo že) ale pozerám sa nato v širšom kontexte, aký to može mať dopad na fungovanie storov Applu a Googlu a vývojárov, preto im držím palce. To či oni z toho vydolujú viac peňazí pre seba je mi jedno. Pretože absolútne nechápem, prečo by dotyčné firmy mali mať percentá z mikrotransakcií prevedených v jednotlivých aplikáciach (za nákup dotyčnej apky ano ale z mikrotransakcií??). Páčilo sami jedno prirovananie ktoré som čítal – je to ako keby výrobca mojho auta dostával percentá z každého mojho nákupu benzínu….

  • Neumim si predstavit, jak bych mel platit za netflix pres google, pritoze mam moznost se na to podivat na androidu, takze 30 procent dostane google, dalsi zařízení je manzelky iphone, takze apple svych 30 procent, a jeste by se mohl hlasit samsung, protoze pouzivam jejich TV.

  • Souhlasím!

 5. Porušili pravidla a chtějí se soudit? Srandisti.

  • Takova mafianska pravidla – stylem: bud zaplatis tretinu nebo tu restauraci mit nebudes. Hlavne u Applu – tam neni vubec zadna alternativa. Ona ta sicilska mafie ma taky pravidla, ale evidentne horsi public relation.

   Monopoly se vzdy regulovayi. Pokud neni kokurence, musi ji zastoupit urady. Neni to idealni, ale u monopolu se nic jineho delat neda.

  • Timotej Varič

   Budeš platiť nájom alebo tú „reštauráciu“ môžeš prevádzkovať z okienka minivanu na ulici.

   U Apple chápem, tam ten minivan možný nie je, ale u Androidu?

  • Zajímavý postřeh, měl jsem za to, že platformu hostuje Apple. Ten příměr nedává absolutně smysl – EPIC nikdo nenutí portovat hru pro iOS a Android, existuje PC a x konzolí. Proč ji tam teda v prvé řadě dávali? To tenkrát s těmi pravidly souhlasili a teď je začala tlačit bota? Ať si provozují vlastní obchod s Appkama a nastaví si jakékoliv podmínky.

  • Ale na iOS nemôžeš mat iný obchod.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).