Domů » Články » Finanční výsledky Nokie za třetí kvartál: Už není ve ztrátě, daří se i Lumiím

Finanční výsledky Nokie za třetí kvartál: Už není ve ztrátě, daří se i Lumiím

Nokia zveřejnila očekávané finanční a prodejní výsledky za třetí čtvrtletí. Lumie pokračují v růstu a společnost není ve ztrátě. Dobře se Nokii daří i s klasickými telefony.

Nokia včera oznámila finanční výsledky za třetí čtvrtletí 2013 (dokument ve formátu PDF). Tržby dosáhly 5,6 miliardy euro (7,8 mld. USD), což je citelný meziroční propad o 21,8 %. Zisk společnosti byl 118 milionů euro (162 mil. USD) a značně si tak polepšila oproti loňské ztrátě 576 milionů euro. Divize pro výrobu zařízení a služeb, která bude pohlcena Microsoftem, pokud dojde ke schválení dohody, skončila se ztrátou ve výši 86 milionů euro (118 mil. USD).

Pokud by Nokia již dnes byla bez divize výroby telefonů, tak by její příjmy byly 2,76 miliardy euro (3,8 mld. USD) a zisk by vzrostl na 204 milionů euro (280 mil. USD). Tato divize je dlouhodobě ve ztrátě, i přes 250 milionů dolarů, které dostává každé čtvrtletí od Microsoftu na podporu platformy Windows Phone. Pro Nokii tak bude snadné ozdravit finance a nastartovat růst v dalších oblastech byznysu, pokud dojde k uzavření dohody s Microsoftem.

Prodeje chytrých telefonů potvrdily informaci z minulého týdne, která tvrdila, že Nokia prodala alespoň osm milionů chytrých telefonů. Tak se stalo a výsledné číslo dosáhlo na 8,8 milionů prodaných telefonů řady Lumia. To je rekordní údaj a od zahájení prodeje Lumie 800 v listopadu 2011 dodala Nokia 36,1 milionů smartphonů se systémem Windows Phone. Meziročně došlo k růstu o více než 200 %, ale třetí čtvrtletí 2012 bylo poznamenáno problémem s (ne)přechodem existujících modelů na Windows Phone 8.

 
Nová Nokia Lumia 1520

Méně potěšující informací je propad průměrné prodejní ceny, která klesla na 143 euro. Je zřejmé, že se daří převážně levným modelům v čele s Lumií 520. To potvrzuje i statistika reklamní společnosti AdDuplex, která označuje Lumii 520 jako nejpopulárnější telefon s mobilními Windows a v současnosti ji patří 23% tržní podíl. Pozitivní zprávou je růst prodejů v Severní Americe, kde Nokia prodala 1,4 milionů chytrých telefonů, ale růst opět táhla především levná Lumia 520/521.

Na trhu s tradičními mobilními telefony Nokia stále dominuje a prodala 55,8 milionů zařízení, to je růst z 53,7 milionů v minulém čtvrtletí, ale značný pokles v meziročním porovnání, jelikož ve třetím kvartále 2012 Nokia prodala 76,6 milionů mobilních telefonů.

Výhledy jsou velmi zajímavé, běžící vánoční čtvrtletí ovlivní nabídka nových modelů, včetně tabletofonů Lumia 1520 a Lumia 1320, které by měly pomoci převážně na trzích v Asii, kde jsou obří telefony populární. Příští rok se do nabídky zařadí i tablet Lumia 2520, který běží na operačním systému Windows RT. Nejzajímavější však bude sledovat případné připojení divize výroby telefonů k Microsoftu, který plánuje plné soustředění na novou strategii prodeje zařízení a služeb a Nokia má být jedním z pilířů nového směru.

David Podzimek

4 komentářů

 1. porek (neregistrovaný)

  Pokud dojde k dohodě :)

 2. borix (neregistrovaný)

  Pokud jsem správně četl zpravodajství z burzy, tak Nokia stále ve ztrátě je, ale v minimální oproti předchozímu kvartálu a zisk je téměř jistý pro další čtvrtletí.

 3. Není to tak, že v tomhle čtvrtletí již je v zisku, ale to nestačilo pokrýt ztráty minulých čtvrtletí, takže od počátku roku je stále ve ztrátě?

  • borix (neregistrovaný)

   „Finská Nokia zaznamenala v uplynulém kvartálu ztrátu ve výši 91 mil. EUR. Ve stejném období předchozího roku to přitom bylo 959 mil. EUR. Analytici oslovení agenturou Dow Jones očekávali ztrátu ve výši 217 mil. EUR.

   Firma prodala 8,8 mil. chytrých telefonů. Předchozí kvartál to přitom bylo 7,4 mil. a ve stejném čtvrtletí minulého roku pouze 2,9 mil.

   Čisté prodeje poklesly meziročně ze 7,24 mld. EUR na 5,662 mld. EUR, těsně pod očekávaných 5,85 mld. EUR.

   Akcie (NOK) rostou v USA o 8,44 % na 7,32 USD.

   Zdroj: MarketWatch“

   Nikde jsem to dál neporovnával, vytáhl jsem to z FIO zpravodajství.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).