Domů » Články » Falešná zpráva způsobila náhlý nárůst hodnoty Bitcoinu. Jak to bude dál?

Falešná zpráva způsobila náhlý nárůst hodnoty Bitcoinu. Jak to bude dál?

Hodnota Bitcoinu se dnes pohybuje okolo hranice 7 900 dolarů, což je zhruba 177 800 korun. Ale ještě před 17. červencem byla cena pod úrovní 6 500 dolarů (146 000 Kč). Co tedy způsobilo tak náhlý nárůst této populární kryptoměny?

17. července pokořil Bitcoin psychologickou hranici 7 000 dolarů. Podle zprávy od Coinbase se tak stalo díky získání povolení od Americké Komise pro cenné papíry a burzu, známou jako SEC k provedení akvizice tří nových finančních společností. Tato zpráva zaplavila celou komunitu kolem kryptoměn a jejím důsledkem mohl být růst poptávky a tím i rostoucí cena Bitcoinu.

coinbse

Podle Bloombergu byla ale tato zpráva falešná a Coinbase nikdy takovou podporu od SEC nedostala. Coinbase to následně potvrdila. Prohlášení tedy bylo podle všeho falešné, ale hodnotu Bitcoinu to zvýšilo. A nadále roste.

Ať tak, či tak, zdá se, že společnost Coinbase ani schválení k akvizici nepotřebovala. Zakoupení tří společností, Keystone Capital Corp., Venovate Marketplace Inc. a Digital Wealth LLC. proběhlo na základě neformální dohody. Akvizice navíc patří do dlouhodobého plánu Coinbase, jak se stát prodejcem a poradcem v jednom. Následně bude společnost schopna uvést na trh svou vlastní digitální měnu.

Co lze nyní očekávat?

Je to velmi jednoduché. Stále se ocitáme na neregulovaném trhu, což je v pořádku. Trh digitálních měn je řízen především poptávkou a nabídkou a ta je zase ovlivňována zájmem investorů. Investoři se rozhodují na základě grafů, minulého vývoje, využití a za pomocí zpráv o dané kryptoměně. Je tedy jasné, že i když byla zpráva falešná, podnítilo to investory k dalším nákupům, zvedla se poptávka a tím i hodnota Bitcoinu. S Bitcoinem navíc rostou i další kryptoměny, které jsou na něj navázány.

Zřetelná otázka zní, jakou cenu můžeme očekávat v blízké budoucnosti poté, co se provalilo, že zpráva od Coinbase nebyla pravdivá. Inu, od zjištění uplynul týden, ale Bitcoin roste dál. Nyní můžeme očekávat cenovou korekci. Bitcoin bude pravděpodobně chvíli kolísat kolem hodnoty 8 000 dolarů a dále to opět závisí na zprávách z médií a na nových a stávajících investorech.

BTC7d
Hodnota Bitcoinu od 11. července do dnes

Síla předpovědí

Opět můžeme najít řadu různých předpovědí, které se ale od sebe liší i o 10 000 dolarů a více. Ve výsledku na tom vlastně ani moc nezáleží. Řekněme, že předpověď bude znít: „Na konci roku 2018 bude hodnota Bitcoinu 20 000 dolarů“. Nyní je ale 8 000 dolarů, takže co se stane? Zájem investorů rapidně vzroste, protože čistý zisk se zde pohybuje kolem 12 000 dolarů v případě, že koupíte jeden celý Bitcoin. Ve výsledku, ať už předpověď vycházela z relevantních údajů, či ne, bude hodnota na konci roku skutečně kolem 20 000 dolarů.

Kolem Bitcoinu je neustále rušno: jaké jsou vyhlídky do budoucna?

Pokud bychom naopak předpovídali nižší cenu, například kolem 5 000 dolarů, většina investorů, kteří by tomu věřili by své investice prodali a Bitcoin by s největší pravděpodobností na zmíněnou hodnotu klesl. Na druhou stranu, při klesající ceně zase roste poptávka. Jinými slovy, na 5 000 dolarech bychom se neudrželi dlouho a Bitcoin by šel zase velmi rychle nahoru.

Ve výsledku můžeme vidět, že v obou případech poroste cena digitální měny. V druhém případě to sice potrvá déle, ale nakonec se hodnota zvýší.

Dočkáme se pádu Bitcoinu?

Zprávy tohoto typu se poslední dobou objevují častěji, než bývalo zvykem. Já osobně jsem přesvědčen, že Bitcoin se nikdy nedostane na nulovou hodnotu. Do této měny je zainteresováno příliš vlivných investorů na to, aby jej nechali jen tak padnout. Napadá mě však situace, při které by mohl být Bitcoin výrazně oslaben až na hodnotu, kdy ses jej nevyplatí prodat a budoucí vývoj by byl velmi nepříznivý.

btccrash

V případě, že by se Bitcoin a celý trh digitálních měn dostal pod centrální kontrolu vlád po celém světě a na zisky by byla uvalena vysoká daň, je velmi pravděpodobné, že by se velká spousta investorů od digitálních měn distancovala. A jak už víme, s klesajícím zájmem, neboli poptávkou, klesá i cena.

Můžeme jen doufat, že tento kolaps nikdy nenastane a že bude Bitcoin i nadále mimo větší kontrolu a bez zbytečně vysokého zdanění. Jednou by se z něj mohla stát univerzální měna, přijímána téměř ve všech eshopech. Existují dokonce i teorie, předpovídající hodnotu přes 1 milion dolarů, cca 22 milionů korun za jeden Bitcoin. Věříte v takové předpovědi?

Šetřete peníze, utrácejte Bitcoiny: Microsoft je nově přijímá ve svých digitálních obchodech

Tomáš Ondříšek

Ekonom a příznivec nových technologií, mobilních telefonů, tabletů a zařízení 2v1. Skalní fanoušek systému Windows a společnosti Microsoft. Nadšený fotograf detailů a nočních snímků. Odpůrce bloatwaru, nefunkčního multitaskingu, nekvalitního zpracování a keynesiánství.

2 komentářů

  1. Bublina, ktera nakonec praskne. Coz ovsem neznamena, ze se na tom neda pekne zbohatnout – zacaluji to ti nakonec.

    Lidi chteji byt klamani, chteji mit pocit, ze existuje neco magickeho co umozni zazracne zbohatnuti, vynosy co se nedaji dosahnout normalni vyrobou/obchodem/sluzbami.

    Nic noveho pod sluncem, jen moderni fasada a moznost to rozvinout po delsi dobu vic ve velkem. Pojede to tak dlouho, dokud tomu davy budou ochotne verit a investovat do toho. Driv nebo pozdeji se ale realita prosadi a investori zjisti ze jejich bohatstvi je jen fata morgana. Dobra prilezitost vydelat na lidske hlouposti a chamtivosti – kumst je jen v tom umet tuhle vlnu jet co nejdele, ale vystoupit tesne predtim nez se zlomi a nechat stado tech tupejsich tuhle jizdu zacalovat.

    • No takže je to takový vabank nebo hazard co se týká investice tedka třeba v roce 2020? Teď jsem koukal na kurz 1btc a je to kolem 166tis Kč. Treba to způsobil přechod do nového roku. A někdy před vánoci byla cena až 180tic Kč. Zatím jen sleduji pohyb ceny btc do investice jsem se ještě neodvážil. Na to bych potřeboval více zkušeností něco jsem se dočetl na tomhle blogu [odkaz] Ale pročíst jeden blog neznamená být zkušený v něčem co je tak nestabilní a pořád ve vývoji.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).