Domů » Bleskovky » FaceTime obsahuje kritickou chybu: může vás odposlouchávat, aniž byste o tom věděli

FaceTime obsahuje kritickou chybu: může vás odposlouchávat, aniž byste o tom věděli

Apple musí řešit bezpečnostní chybu, která byla nalezena v aplikaci FaceTime, a to na iOS ve verzi 12.1 a vyšší. Tato chyba umožňuje zařízení bez vědomí uživatele odposlouchávat, stačí pouze cílový FaceTime „prozvánět“, přičemž není ani nutné, aby druhá strana hovor přijala. Už během vyzvánění je totiž slyšet, co se děje na druhém konci.

Nechat vyzvánět a odposlouchávat

Problém se na straně volajícího neděje automaticky, k jeho vyvolání je nutné spustit videohovor pomocí kontaktů pro iPhone, během vytáčení přidat další osobu a místo ní dosadit vlastní telefonní číslo. Poté stačí zahájit skupinový hovor a okamžitě se stáváte tichým odposlouchávajícím. Redaktoři serveru 9to5mac dokonce dokázali spustit na druhé straně hovoru videokameru.

Apple tento problém okamžitě začal řešit a do konce tohoto týdne slíbil nápravnou aktualizaci. Do té doby pro jistotu vypnul servery, které zprostředkovávají skupinové hovory na FaceTime, službu tak v tuto chvíli nejde využívat.

O problému se navíc vědělo minimálně týden, neboť byl poprvé reportován 21. ledna na podporu Apple (na všech různých kanálech), avšak bez vyslyšení.

Z informací, které jsou o softwarové chybě dostupné, se zdá, že její zneužití ze strany hackerů by bylo velmi složité. Aby totiž mohli uživatele tajně odposlouchávat, musela by potenciální oběť obdržet informaci o příchozím hovoru. Problém ale může nastat ve chvíli, kdy má uživatel své zařízení přepnuté na „tichý“ režim. V tomto případě by mohl narušitel tajně odposlouchávat soukromé konverzace daného uživatele.

Obecně platí, že softwary dnes obsahují tolik řádků kódu, že je téměř nemožné zaručit, aby byly 100% bezchybné. Softwaroví vývojáři proto také do značné míry spoléhají na bezpečnostní komunitu, která jim pomáhá s vyhledáváním případných chyb a jejich opravami. Společnost Apple si zaslouží pochvalu za svoji rychlou reakci na ohlášenou chybu. Dočasně zablokovali skupinové chaty prostřednictvím služby FaceTime, čímž uživatele chrání před odposlechy. Všem, kteří mají pochybnosti o zabezpečení této služby, doporučujeme, aby si do vydání oficiální bezpečnostní záplaty firmou Apple tuto službu vypnuli,“ komentuje celou situaci Viktor Čebišev, bezpečnostní odborník ze společnosti Kaspersky Lab.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

26 komentářů

 1. Zaujímavé. Niečo podobné sa mi stalo, ale cez operátora Orange pred pár rokmi. Volal som niekomu a počul som na druhej strane ako mu telefón vyzváňa a až potom ho zdvihol.

 2. Co jiného čekat od děravého iOS…

  • Kazdy system ma sve chyby. Apple je slepice snasejici zlata vejce pro podobne bulvarni platky. Efekt je vzdy stejny. Hadky, hadky, hadky = vice zobrazenych reklam. Tech par divnych lidi co se tady nekolik let dohaduje o sve pravde s nulovym efektem to dokonale zivi…

 3. Jediné štěstí je to, že se jedná o SW, jinak by to Apple vyřešit po svém – ignor. Hazard se soukromí uživatelů ho ale může dostat docela do problémů, takže jim nic moc jiného, než to opravit, nezbyde. Nicméně jsem zvědav, co na to zdejší experti.

 4. Prostě iOS ale hlavně že každý tvrdí že tohle se stát nemůže jen Windows nebo Android jojo pěkné kecy.

 5. Klasika, jak jsem psal v jiném topicu, děravý a bugový iOS.

  • Jak ti uz nekdo psal, je dobre, ze se to tebe nastesti netyka :)
   Jinak tohle do par dnu opravene narozdil od bugu Windowsu (ktere se ti jeste vraci) nebo Androidu (kde se update vetsinou k uzivateli dostane az po par mesicich)

  • Na mobinich Windows zadny bug, je me lito. Na reklamosystemu take vyjimecne ne.

  • „Na mobinich Windows zadny bug, je me lito“

   ? to už je moc.

  • To je realita. Mám srovnání a stále používám vůči ostatním OS na trhu. Tak zádsadní bugy, které iOS vypouští a má, je do nebe volající.

  • I WM měl/má chyby, jako nemožnost napsat zavináč, rozhašený slovník klávesnice, mizející podklad v hlavním menu, takže aplikace byly nečitelné a na opravu se čekalo měsíce. ? Ale to jen Naznačuji, že WM rozhodně není svaté.

   Mohl by působit plynuleji. Lepší přechody, někde se trhají, jinde ne, nepůsobí to příjemně, prostě stále, jak beta. Sekající se Lock screen. Ale tak to se týká i desktopových Windows. To má mnohem lepší Android i iOS. Docela
   jsem čučel, že jim nedělá problém zaměřit se i na takové detaily.
   Nicméně optimalizace W10M dodnes je na některých Lumiích otřes.
   Včetně optimalizací iOS to WM aplikací, PWA aplikací a správy RAM.

   Jinak mohu prohlásit, že je OS jako takový v celkem použitelné formě. Teď jsem si s tím zas chvíli hrál. (Sakra to UI mi chybí). Ovšem už tam chybí spousta dnes aktuálních věcí. (pominu-li aplikace, ty chyběly vždy)

   Nic není bez chyby. Ani reklamosystem, ani iOS, ani WM.

   lukass71
   Proto raději čistý Android.

  • Ale abych se zastal WM, mám tušení, že nikdy neobsahoval podobnou bezpečnostní chybu, nebo se mýlím? ?

  • Tray1: Nikdy. Tohle je specifikum ios a lajdacke prace Applu za časů Cooka

  • njn, kritiku si vážně zaslouží.

  • Samozrejme, ze jako kazdy i W10M bezpecnostni chyby mel. A specifikum iOS tohle rozhodne neni.

  • Jirka říkal že na WM „žádný i Bug není je mi líto „. Bylo jich tam a je mraky ale to on není schopen uznat… Nentere MS už nikdy neooarvi protože ten šrot nasteti skončil, září Apple na chyby reaguje svižně a brzy opraví

 6. Co sa stane na iPhone, zostane na vasom iPhone? :-D

 7. htcjirka
  Nahlásit |
  29. 1. 2019 v 21:03

  To je realita. Mám srovnání a stále používám vůči ostatním OS na trhu. Tak zádsadní bugy, které iOS vypouští a má, je do nebe volající.
  ————————————————-
  Proc to tak prozivas? iOS a produkty apple nepouzias mas ted svého favorit S9 coz ti preji je to skvely telefon, fakt je nutne v kazdem clanku o apple psat jak je to zla firma a s uzivaterli si podle tebe vytira rit? je to skutecne uz unavne hele….Synku

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).