FaceTime obsahuje kritickou chybu: může vás odposlouchávat, aniž byste o tom věděli

Apple musí řešit bezpečnostní chybu, která byla nalezena v aplikaci FaceTime, a to na iOS ve verzi 12.1 a vyšší. Tato chyba umožňuje zařízení bez vědomí uživatele odposlouchávat, stačí pouze cílový FaceTime „prozvánět“, přičemž není ani nutné, aby druhá strana hovor přijala. Už během vyzvánění je totiž slyšet, co se děje na druhém konci.

Nechat vyzvánět a odposlouchávat

Problém se na straně volajícího neděje automaticky, k jeho vyvolání je nutné spustit videohovor pomocí kontaktů pro iPhone, během vytáčení přidat další osobu a místo ní dosadit vlastní telefonní číslo. Poté stačí zahájit skupinový hovor a okamžitě se stáváte tichým odposlouchávajícím. Redaktoři serveru 9to5mac dokonce dokázali spustit na druhé straně hovoru videokameru.

Apple tento problém okamžitě začal řešit a do konce tohoto týdne slíbil nápravnou aktualizaci. Do té doby pro jistotu vypnul servery, které zprostředkovávají skupinové hovory na FaceTime, službu tak v tuto chvíli nejde využívat.

O problému se navíc vědělo minimálně týden, neboť byl poprvé reportován 21. ledna na podporu Apple (na všech různých kanálech), avšak bez vyslyšení.

Z informací, které jsou o softwarové chybě dostupné, se zdá, že její zneužití ze strany hackerů by bylo velmi složité. Aby totiž mohli uživatele tajně odposlouchávat, musela by potenciální oběť obdržet informaci o příchozím hovoru. Problém ale může nastat ve chvíli, kdy má uživatel své zařízení přepnuté na „tichý“ režim. V tomto případě by mohl narušitel tajně odposlouchávat soukromé konverzace daného uživatele.

Obecně platí, že softwary dnes obsahují tolik řádků kódu, že je téměř nemožné zaručit, aby byly 100% bezchybné. Softwaroví vývojáři proto také do značné míry spoléhají na bezpečnostní komunitu, která jim pomáhá s vyhledáváním případných chyb a jejich opravami. Společnost Apple si zaslouží pochvalu za svoji rychlou reakci na ohlášenou chybu. Dočasně zablokovali skupinové chaty prostřednictvím služby FaceTime, čímž uživatele chrání před odposlechy. Všem, kteří mají pochybnosti o zabezpečení této služby, doporučujeme, aby si do vydání oficiální bezpečnostní záplaty firmou Apple tuto službu vypnuli,“ komentuje celou situaci Viktor Čebišev, bezpečnostní odborník ze společnosti Kaspersky Lab.

Autor článku blank
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku