Facebook zuří. Kvůli nové funkci v iOS přišel o 10 miliard dolarů

Pexels luca sammarco facebook apple

Operační systém iOS představil v loňské verzi 14.5 jednu poměrně zásadní novinku – uživatelé získali možnost požádat aplikace třetích stran a webové stránky, aby nesbíraly jejich osobní údaje. Ačkoli si majitelé zařízení s iOS mohli sledování dobrovolně zapnout, skutečně tak učinil málokdo. Například v USA si dobrovolné sledování aplikací zapnula pouhá 4 procenta uživatelů (ze vzorku 2,5 milionu uživatelů), globálně se nechá sledovat 12 procent uživatelů (vzorek 5,3 milionu uživatelů).

tim cook mark zuckerberg
Důraz na ochranu osobních údajů Applu je trnem v oku Facebooku

To se pochopitelně nelíbí firmám, které jsou na sledování chování uživatelů do značné míry závislé. Jednou z nich je i společnost Meta, která stojí za největší sociální sítí světa Facebookem. Pro ten je důležité sledovat chování uživatelů, aby následně mohl přesněji cílit reklamní obsah.

Ačkoli příjmy Facebooku za poslední kvartál přesáhly 33 miliard dolarů (cca 708 miliard korun) a jsou vyšší, než investoři očekávali, přesto mají důvod k obavám, především pokud zohlední zisk na akcii. Předpověď pro 1. kvartál 2022 taktéž není příliš optimistická – zatímco investoři čekali odhad zisků okolo 30 miliard dolarů (cca 643 miliard korun), Facebook počítá spíše s 27 až 29 miliardami dolarů (cca 580 až 622 miliard korun).iphone 12 pro clanekNepřehlédněte

Facebook má smůlu. Zákaz sledování si na iOS 14.5 zapnula drtivá většina uživatelů

Facebook nicméně nehledal chybu u sebe, ale ze slabších výsledků obvinil Apple a jeho novou funkci, která umožňuje zakázat aplikacím třetích stran sledování uživatelů. Kromě toho Facebook nařknul Apple, že údajně protežuje Google. Jako argument použil finanční ředitel David Wehner prohlížeč Chrome, který na rozdíl od ostatních aplikací nemusí žádat uživatele o souhlas se sledováním napříč ostatními aplikacemi a webovými stránkami. Tato politika se vztahuje na všechny prohlížeče v rámci iOS.

Wehner zároveň neopomněl zmínit ani miliardovou dohodu mezi Googlem a Applem o exkluzivním použití vyhledávače giganta z Mountain View v zařízeních s iOS. Podle finančního ředitele může nová politika Applu o ochraně soukromí za ztrátu 10 miliard dolarů (cca 213 miliard korun).

Facebooku poprvé klesl počet denních aktivních uživatelů

Facebook se rovněž v posledním kvartálu potýká s úbytkem denních aktivních uživatelů, což je vůbec poprvé v jeho historii. V rámci 4. čtvrtletí loňského roku byl počet denních aktivních uživatelů 1,93 miliardy, zatímco ve 3. kvartálu 2021 byl počet aktivních uživatelů 1,95 miliardy. Wehner to nicméně nevidí až tak černě, neboť ve své řeči uvedl, že počet denních aktivních uživatelů meziročně vzrostl o 5 procent.

Facebook Timothy Hales Bennett Unsplash
Facebooku poprvé klesl počet denních aktivních uživatelů

Samotný generální ředitel Mark Zuckerberg na novou funkci Applu průběžně měnil názor. Zatímco po jejím představení tvrdil, že Facebook bezesporu poškodí, později otočil a začal tvrdit, že z dlouhodobého hlediska to společnosti může jen pomoci. Otázkou je, zda si to myslí i po představení příjmů za uplynulý kvartál.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku