Domů » Bleskovky » Facebook Messenger a Instagram: dočkají se šifrované komunikace?

Facebook Messenger a Instagram: dočkají se šifrované komunikace?

S čím dál tím větší propojeností uživatelů skrze komunikační aplikace rovněž roste potřeba po adekvátní ochraně. Dnes je už takřka standardem, že aplikace obsahují koncové šifrování, které zabraňuje odposlouchávání konverzací třetími stranami. Zatímco WhatsApp z portfolia Facebooku touto technologií disponuje ve výchozím stavu, v případě Messengeru a zpráv na Instagramu už to taková sláva není.

facebook messenger instagram
Facebook v koncovém šifrování evidentně nespatřuje prioritu

Messenger sice koncové šifrování na rozdíl od Instagramu nabízí, nicméně uživatelé musí zapnout tajnou konverzaci, která není umístěna zrovna intuitivně. Funkci je rovněž nutné využít u každého jednotlivého vlákna konverzace, což je značně nepraktické. V případě Instagramu Facebook nejenže šifrování nenabízí, ale ani nezvažuje jeho testování.

fb messenger 2
Na šifrování ve výchozím stavu můžete v dohledné době zapomenout

Ve svém blogovém příspěvku Facebook přiznal, že koncového šifrování se jen tak nedočkáme, alespoň ne ve výchozím stavu. Pro šifrované zprávy bude třeba i nadále přepínat manuálně, což je pro takového giganta, jakým Facebook bezesporu je, veliká ostuda. Dle příspěvku můžeme koncové šifrování očekávat nejdříve v roce 2022.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

6 komentářů

 1. Tady nejde jen o šifrování, ale hlavně o vaše data. Facebook toho sbírá tuny… Navíc AFAIK Facebook drží klíče, takže (teoreticky) může rozšifrovat cokoli, co si přes WhatsApp posíláte (třeba na žádost úřadu). Doporučuji přejít jinam. Využil jsem hypu kolem změny T&C WhatsAppu a switchnul jsem kompletně na Signal, který jsem už používal souběžně několik let. Jediné, co teď hledám je alternativa Instagramu. Zatím nic moc.

  • Zase je otazne, k comu clovek potrebuje Instagram …

  • JanK: Já ho například používám ke sledování současné tvorby umělců. Facebook i Twitter je na tohle dost nešťastnej.

  • Johny: hm, popravde neviem co presne si pod tym predstavit, ale asi je to uzitocne. Pokial ide o umelcov, tak pokial to na mna nevyskoci na Spotify, tak sa o tom nedozviem :-)

   Pokial ide IG, tak … som registrovany, ale pri pohlade na ten obsah za tym nedokazem najst nic uzitocne. Ale zrejme sa to tam niekde zkryva :)

  • JanK: Predpokladam, ze Johny myslel grafickych umelcu. Ty bych na Spotify uplne necekal. Sam IG taky pouzivam predevsim ke sledovani fotografu apod. Bohuzel lepsi velka platforma na tohle neni.

  • To mi priznam sa nenapadlo. Ano, to by slo.

   Tiez followujem par wildlife fotografov, ale vlastne im nevenujem extra pozornost. Obcas sa pozriem na Alicu Schmidt a tam niekde moja motivacia ist na IG konci :-D

   V minulosti som par fotografov sledoval na flickr, ale je pravda, ze vacsina sa dnes orientuje prave na prezentaciu na IG. Skoda.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).