Domů » Bleskovky » Extrémně jemný obraz: LG představilo displej s rozlišením 2560 x 1440 pixelů

Extrémně jemný obraz: LG představilo displej s rozlišením 2560 x 1440 pixelů

LG patří mezi jednoho z největších výrobců komponentů pro mobilní zařízení a dělá jedny z nejlepších LCD panelů. Dnes společnost oznámila svůj nejnovější produkt, kterým je displej o rozměrech 5,5 palce s extrémně jemným rozlišením 2560 x 1440 pixelů, dosahuje tak hodnoty 538 pixelů na palec. Obrazovka měří na šířku pouhých 1,2 mm a okraje jsou široké také pouze 1,2 mm.

 

Má to ovšem jeden háček. LG sice displej představilo, ale neřeklo, kdy vstoupí do masové produkce a kdy bude dostupný pro výrobce mobilních zařízení, nebo kdy se dočkáme zařízení se značkou LG, které bude obsahovat tento displej. Bez těchto informací je to zatím pouze ukázka dovednosti. Očekává se, že hodnota 500 pixelů na palec bude pokořena v druhé polovině příštího roku. Takové rozlišení bude vyžadovat procesor minimálně na úrovni Snapdragonu 800, hodně RAM a ohromnou baterii. O užitečnosti toho vývoje můžeme pochybovat, ale vzpomeňte, když bylo HD rozlišení něčím speciálním, nyní je běžné i ve střední třídě.

David Podzimek

14 komentářů

 1. Petr (neregistrovaný)

  stim at jdou nekam kdyz to oko nerozezna ?:D

  • Kdy to rozeznáš, tak až na tom pustíš něco, co není pro HD display dělané.

   Na Lumii 920 s mnohem nižším rozlišením je už tak dost hnusné když mi například přijde fotografie, kterou WA automaticky zmenšuje. Na to se nedá ani koukat.

   O avatarech nebo aplikacích samotných ani nemluvím…

 2. Dash (neregistrovaný)

  To je skoro dvojnásobek mého 22“ monitoru. Pro koho je to určené – pro mravence?

  Myslím, že 192 DPI (retina) je ta hranice, přes kterou nemá smysl jít. Ještě bych bral 288 DPI (S4) jako obhajitelné marketingem, ale to je tak limit, za kterým je to už jenom demence.

  • Blblost, rozdíl mezi 300 a například 400 PPI (bežný 720p vs 1080p display) je krásně znatelný.

  • David Podzimek

   Retina je 326 PPI. Galaxy S4 má 441 PPI.

  • hombre (neregistrovaný)

   Ano je, ked na to cumis z 5 centimetrov :)

  • Hornisse (neregistrovaný)

   smysluplná hranice je cca 500DPI, což odpovídá největšímu rozlišení oka na nejkratší zaostřitelnou vzdálenost. Čili z tohohle hlediska ten displej stále ještě smysl má…teoreticky.

   Nicméně kde by se takový displej určitě užil je OculusRift nebo podobné zařízení. Čili zařízení které kompenzuje ostřící vzdálenost oka a malou vzdáleností od oka supluje velkou úhlopříčku.

 3. Nevím, asi nechci do telefonu něco, co neuvidím :-) Teď mám na pětí palcích FULL HD (44I PPI) a obávám se, že jemnější rozlišení už nerozpoznám.

  Jinak nenechte se zmást, Samsung Galaxy S4 nemá 441 PPI, protože používá PenTile matici a díky tomu není tak jemný!

  • Karel (neregistrovaný)

   To mi pls objasni. Mam urcity pocet pixelu dany rozlisenim(u S4 tedy Full HD 1920×1080 pixelu), pote mam plochu displeje daneho zarizeni v palcich. Pokud tyto dve veliciny podelim dostanu tedy PPI. Kde v tomto vypoctu hraje roli nejaka matice? Dekuji

  • Běžný display obsahuje pro každý pixel tři fyzické body – subpixely (RGB), každý takový pixel pak dokáže zobrazit všechny barvy (cca 16milionů). U pentile displaye každý pixel obsahuje pouze dva fyzické body – subpixely (RG nebo BG, které se střídají), Každy takový pixel dokáže zobrazit pouze část barev, výsledný počet barev je dán až pomocí kombinace okolních pixelů (dithering). To jednak znamená o třetinu horší rozlišení, a navic horší kontrastní přechody.

  • Karel (neregistrovaný)

   Diky ;-)

 4. Skvele! Perfektni rozliseni uz mame, ted jen zamakat na zivotnosti, barevne vernosti a hlavne spotrebe.

 5. Hlavně pozor! neplést si toto nové rozlišení QHD se starým (qHD), který nabízí 540 x 960 pixelů! Nový QHD displej má rozlišení 2560x1440p přináší 538ppi, a svítivost (430 nitů). Zde Q totiž neznačí čtvrtinu (quarter, nýbrž ale čtyřnásobek (quad), což samozřejmě přijde trochu matoucí, mohlo by se u quad použít jiné písmeno.

 6. Trochu pochybuji, že to normální oko snese/pozná, ale i tak je to parádní krok kupředu. Ještě nedávno jsem pařil hada na jednobarevné nokii. Great job LG..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).