TOPlist

Exkluzivní preview: PocketPC M.A.G.I.C

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

M.A.G.I.C PPCV březnu jsme vám přinesli první informace o prototypu nabušeného PocketPC označeného jako M.A.G.I.C. Dnes nás výrobce tohoto komunikátoru, společnost Advance Tech,  e-mailem informovala o tom, že jejich zařízení bylo dokončeno a je tedy připravené k prodeji. Magic je bezesporu zcela odlišné zařízení od klasických PPC Phone edition, porovnávat by se dal snad pouze s HTC Universalem, ale ani to by nebylo fair play. Pakliže vás zajímá, co nám toto Hi-tech zařízení může nabídnout, přečtěte si naše preview.

Pokud mají jít nová zařízení s dobou, měly by nabízet nové technologie a po zadu by neměly zůstávat ani co se softwarové části týká. To pánové z Advance Tech vědí velmi dobře, a proto se není čemu divit, že Magic běží na operačním systému Windows Mobile 5.0 Phone edition. Psal se rok 2002, když se začaly v hlavách techniků zmíněné společnosti rodit první představy o tom, jak by měl Magic vůbec vypadat. Během těch čtyř let se pochopitelně spousta věcí měnila, avšak nyní už je zařízení dokončené a nutno dodat, že jeho hardwarové parametry jsou velmi dobré.

O bezproblémový chod by se měl starat zatím nejrychlejší procesor z rodiny Intel Xscale s taktem 624Mhz, který bude společně s vlastním grafických adaptérem Intel 2700G3 zajišťovat vysoký výkon v náročných aplikacích a hrách. Majitelé výkonného Axima X51v mohou namítnout, že stejný procesor a graf. adaptér má i jejich zařízení, avšak Magic toho dále nabízí mnohem více a opět si myslím, že by nebylo adekvátní srovnávat jej s Dellem X51v, Magic si prostě razí svou vlastní cestu originality. Konstrukce zařízení je trochu podobná Universalovi, i když Magic nemá otočný kloub a pokud chcete psát na hardwarové klávesnici, jednoduše jej rozevřete jako notebook. Universalovi stačil díky otočnému kloubu jen jeden displej, Magic má hned dva (dotykové TFT) a upřímně, zde mě výrobce trochu zklamal. Oba dva displeje mají pouze QVGA (240×320 px) rozlišení, což považuji za velkou slabinu Magica. Dnes už jsou v módě VGA displeje a tady Magic dost ztrácí. Vnitřní displej nabízí úhlopříčku 3.5″ , vnější 2.8\”. Oba displeje nabízejí 65k barev.

1 2

S podporou sítí by to mohlo být lepší, jelikož výrobce do Magica nepřidal podporu UMTS. K dispozici vám tedy bude jen quadband GSM (850/900/1800/1900Mhz). S okolím se ale bez problémů spojíte přes Bluetooth verze 2.0, Wi-Fi staršího standardu 802.11b. Dále nechybí podpora EDGE a GPRS třídy 10, rychlého IrDA portu a třešničkou může být integrovaný GPS receiver (pravděpodobně s přesným čipem SIRF Star III). Rozhodně se ale nešetřilo na dostupné paměti, jelikož Magic má k dispozici neuvěřitelných 512MB RAM a 512MB ROM. Aby tomu nebylo málo, můžete si data ukládat na 8GB pevný disk a nebo paměťové karty typu MicroSD. Nevím sice, k čemu je tak velká RAM i ROM paměť dobrá, jejich velikost (včetně HDD) se asi celkem negativně projeví na spotřebě energie, ale musím uznat, že parametry jsou to opravdu úctyhodné.

3

Magic má (z mně neznámého a zcela nepochopitelného důvodu) k dispozici dvě 2Mpx kamery, jedná se nachází vedle vnitřního displeje, je tedy použitelná pouze v rozevřeném stavu. Druhou naleznete na zadní straně. Kromě fotografií můžete pořizovat i video a to až do délky 2hodin, v jakém rozlišení ale výrobce neuvádí. Toto PPC dále nabízí výstupy na VGA Out a Print Out – nechybí tedy podpora tisku na USB tiskárnách. Sluchátka je možné připojit přes klasický 3,5mm jack. Pro poslech hudby můžete použít dvojici reproduktorů, které hrají stereo. USB rozhraní je ve verzi 2.0 a nechybí tedy ani podpora USB Host.

4

Už podle fotografií je jasné, že Magic není žádný drobeček. 300 gramů hmotnosti poznáte na první dotek a s rozměry 125 x 70 x 32 mm ho také jen tak neschováte. Může za to jeho kvalitní funkční vybavení a integrovaná klávesnice, která je rozdělena do pěti řad (celkem 47 kláves). Klávesy jsou v porovnání s těmi, které naleznete na klávesnici Universala o dost větší. Osobně mi ale přijde lepší a funkčně lépe zvládnutá ta u Universala.

5 6

Magic bude k dispozici ve dvou variantách – černé a bíle, nejprve se dostane na asijský trh a s menším zpožděním (zhruba měsíc) se začne prodávat v USA a Evropě. Jeho cena se bude pohybovat mezi 1500 – 2000 $, což mi přijde jako velmi vysoká částka. Za podobnou cenu dnes seženete dobře vybavený notebook, tabletPC nebo výstředního DualCora. U zařízení s takovou cenou bych dále očekával VGA displej, podporu UMTS a rychlého Wi-Fi – zkrátka na tu cenu až moc kompromisů, a to výrobce raději neuvádí informace o výdrži, jelikož ta asi také nebude nejlepší stránkou tohoto zařízení. Trochu se bojím, aby Magic neupadl do hlubokého zapomnění, jelikož mi poměr cena/výkon/kompromisy přijde hodně nevyrovnaný. Co si o tom myslíte ? Má Magic šanci na rozšíření nebo se stane záležitosti několika desítek nadšenců ?

Aktualizováno (11.5.2006, 20.31):
Přímo od výrobce vám přinášíme nové informace ohledně několika dosud nezveřejněných parametrů Magica. Mé prognózy ohledně výdrže baterie se potvrdily – Magic má sice Li-Lon baterii s kapacitou 2100mAh, ale zařízení vydrží při nepřetržitém používání něco kolem 4 hodin provozu, což je opravdu slabý výsledek. Jak mi ale bylo sděleno, součástí softwarové výbavy Magica je i speciální aplikace, se kterou se dá při vypnutí některých funkcí telefonu výdrž baterie o něco prodloužit. Nabíječku s sebou ale budete muset neustále vláčet.

Máme také další informace o klávesnici, ta byla navržena stejným způsobem, jakým jsou vyráběny klávesnice u klasických notebooků, takže by psaní na klávesnici mělo být velmi rychlé a příjemné. Druhá kamerka vedle vnějšího displeje slouží pro videotelefonii přes internet (tedy přes EDGE nebo spíše Wi-Fi).

Společnost Advance Tech již nyní připravuje nástupce tohoto modelu, který, jak mi bylo sděleno, bude podporovat UMTS sítě a jeho výdrž v nepřetržitém provozu by se měla vyšplhat až na 8 hodin. Nový model bude mít i VGA displej.

Další fotografie Magica v lepším rozlišení naleznete v naší Galerii.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku