HTC Touch Pro2 je velmi očekávaným komunikátorem letošního roku. Už při prvním preview vzbudil vlnu ohlasu mezi našimi čtenáři, nás však zajímalo, jak se s ním pracuje doopravdy. Dostal jsem možnost jej společně s Diamondem2 necelý jeden den používat a zde jsou moje první dojmy a postřehy. Na Diamonda2 se podíváme později, ale už nyní mohu prozradit, že například po stránce výkonu jsou na tom oba modely velmi podobně. Touch Pro2 mě překvapil nejen svou rychlostí, ale i novým TouchFLO 3D prostředím, kvalitním zpracováním a špičkovou klávesnicí.
Na úvod jedno malé upozornění. Vzorek, který jsem měl k dispozici, obsahoval vývojovou verzi ROM, proto ještě některé funkce nebylo možné využívat naplno. I tak jsem byl překvapený rychlostí systému a kvalitou fotoaparátu. Veškeré postřehy se proto vztahují k tomuto testovacímu kusu a u finálního vzorku lze očekávat odladění těch zbývajících drobných chybiček, i když je jich opravdu velmi málo. Přední kryt zařízení pocházel z brandované verze Touch Pro2 (Vario V), které u nás bude prodávat T-Mobile. Hardwarově se ale jedná o zcela totožná zařízení a testovací ROM pocházela právě od HTC, nikoliv od T-Mobile. Jen pro upřesnění, oficiální název zařízení je opravdu HTC Touch Pro2, tedy bez mezery před číslovkou.
Vzhled a zpracování
Jako vždy začneme přední stranou, kde největší část zabírá prostorný displej s úhlopříčkou 3,6 palce. Ten nabízí velmi jemné WVGA rozlišení (480×800px). Podsvícení je regulováno automaticky pomocí světlocitlivého senzoru, v případě potřeby si však hodnoty můžete upravit manuálně. Nad displejem se nachází klasický telefonní reproduktor zapuštěný do malého oválu. Na jeho pravé straně najdeme onen senzor světla, na protější pak dobře viditelnou stavovou diodu, která informuje o zmeškaných hovorech, nových SMS nebo upomínkách.
Pod displejem se nachází speciální zoomovací lišta, jejíž povrch je tvořen senzory. Využívat ji můžete například v internetovém prohlížeči, kancelářských aplikacích Office Mobile nebo prohlížeči obrázků. Jednoduchým pohybem prstu po liště můžete okamžitě přibližovat nebo oddalovat obsah na displeji. Citlivost lišty nebyla v testovací verzi úplně ideální, ale vzhledem k tomu, že má výrobce ještě několik měsíců na finalizaci, tak bych se nebál toho, že to bude velmi dobře použitelné a rozhodně jde o prvek, který příjemně usnadní ovládání vybraných aplikací. Někteří čtenáři by místo něj možná raději viděli klasický joystick nebo čtyřsměrové tlačítko, ale trend dnešní doby zkrátka hovoří jinak.
Pod senzorovým proužkem najdeme čtveřici klasických tlačítek. Ta krajní slouží pro příjem a ukončení hovoru a dále zde narazíme na klávesy Home (Domů) a Zpět. Právě tlačítko Home má nově trochu vylepšené možnosti, pokud se například budete nacházet v libovolné systémové aplikaci, dostanete se jejím stiskem na základní obrazovku Dnes, což bylo běžné i u jiných WM komunikátorů. Pokud ale tlačítko Home stisknete na základní obrazovce, dojde k vyvolání nabídky Start; v tomto režimu tedy emuluje klávesu Win, což je velmi praktické. Toto kvarteto funkčních tlačítek má bílé podsvícení.
Na levé boční straně narazíme na klasické dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti a slot pro vložení microSDHC karty (toto platí pro MDA Vario V, nebradovaný Touch Pro2 bude mít slot pro pam. karty přístupný po sejmutí zadního krytu). Vyzkoušel jsem 8 GB a 16 GB SDHC kartu a nenarazil jsem na žádné problémy. Protější pravý bok není osazený žádným tlačítkem, což je trochu škoda, alespoň klávesa pro spuštění fotoaparátu by tu být mohla. Jsou zde však dva velmi malé otvory, jeden je sekundární mikrofon pro konferenční hovory a druhý otvor pro provedení softwarového restartu. Na horní hraně ještě najdeme klasické tlačítko Power pro zapnutí/vypnutí displeje (při dlouhém stisku vypne celý telefon), které je tak akorát zapuštěné a dobře přístupné.
Na spodní straně nesmí chybět HTC ExtUSB konektor, což je lehce upravená verze klasického miniUSB. Tento konektor slouží pro připojení nabíječky, synchronizačního kabelu a stereo headsetu. Na běžný 3,5 mm výstup pro připojení sluchátek výrobce zapomněl. Dále zde najdeme primární telefonní mikrofon a v pravém rohu pak ještě otvor pro magnetický stylus, v jehož útrobách se nachází nenápadné tlačítko pro softwarový reset.
Hardwarová QWERTY klávesnice: Pohodlná a prostorná
Až doposud jsem za jednu z nejlepších hardwarových klávesnic považoval tu u HTC Universala (Qtek 9000). Její komfort, dobré rozložení kláves a příjemný stisk zatím žádné Pocket PC nepřekonalo, ale po prvním dnu s Touch Pro2 mám dojem, že v jeho případě je zpracování téměř na stejné úrovni. Je pravda, že celkové rozložení tlačítek je řešeno úplně jinak, zatímco u Universala byl prostor tvořen jednou velkou plochou, ve které od sebe byly jednotlivé klávesy odděleny tenkou mezerou, tak v případě Touch Pro2 je v jejich okolí mnohem více místa. HTC se také netají tím, že při výrobě kláves byla použita podobná technologie jako u počítačových klávesnic, což je v praxi opravdu znát.
Pokud se podíváte na fotografie, pravděpodobně na vás klávesnice bude působit zcela stejně, jako například ta u Xperie nebo staršího Varia, jenže zde mají tlačítka citelný zdvih a díky příjemnému pogumovanému povrchu se na nich píše opravdu výborně. Po prvních hodinách jsem byl z klávesnice nadšený.
Dalším velkým kladem je rozdělení klávesnice do pěti řad. Díky tomu mají číslice svoji vlastní řadu kláves a pro jejich psaní není nutné využívat tlačítko Fn. Podsvícení klávesnice je bílé, sekundární symboly jsou zvýrazněny světle modrou barvou. V horní části jsou dvě malé signalizační diody, které indikují aktivní klávesu Fn nebo režim Caps locku (velká písmena). Mezi tlačítky nechybí ani kurzorové klávesy, které dokážou nahradit právě chybějící čtyřsměrové tlačítko, tedy alespoň v případě, kdy máte klávesnici vysunutou.
Výsuvný mechanismus klávesnice je velmi podobný, jako v případě HTC TyTNa II, skoro se mi chce napsat, že se HTC při vývoji Touch Pro2 inspirovalo právě u svých starších modelů a od každého přidala něco pozitivního. Se zařízením se díky tomu dá pracovat hned ve třech režimech. V zavřeném stavu máte v rukou klasické Pocket PC, které můžete ovládat přes dotekový displej nebo několik funkčních kláves. Dále můžete vysunout klávesnici, což se hodí při psaní delších textů nebo třeba při odepisování na textovou zprávu. Poslední možností je využití polohovacího kloubu, který dokáže mírně natáčet horní díl komunikátoru. To se může hodit třeba při sledování filmů nebo videokomunikaci
Celkové rozměry přístroje nejsou úplně zanedbatelné, konkrétně 116 x 59,2 x 17,25 mm, což je ale daň za velký displej a prostornou QWERTY klávesnici. Hmotnost včetně akumulátoru je 187,5 gramů, do kapsy se vejde bez problémů, ale jeho přítomnost cítit budete. Dílenské zpracování je rovněž na velmi dobré úrovni, i když finální zhodnocení si raději nechám až na prodejní verzi.
Srovnání s dalšími telefony
HTC Touch Pro2 a Touch HD; Apple iPhone
Srovnání s HTC Touch Cruise ´09 a HTC Touch Diamond 2…
Touch Pro2 společně s T-Mobile G1 (Android)
Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional (později oficiální upgrade na Windows Mobile 6.5)
Displej: Aktivní TFT WVGA (800×480 px), 65 536 barev, úhlopříčka 3,6 palce, dotekový
Procesor: Qualcomm MSM7200A 528 MHz
Rozměry: 116 x 59,2 x 17,25 mm
Hmotnost: 187,5 gramů včetně baterie
Paměť: 288 MB RAM, 512 MB Flash ROM
Podporované sítě: UMTS/HSDPA/HSUPA (900/2100 MHz), GSM (850/900/1800/1900 MHz), GPRS a EDGE třídy 12
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 včetně EDR a A2DP, HTC ExtUSB (USB 2.0, audio, TV-Out)
GPS: Qualcomm GPS, aGPS, 20 kanálů, možnost stažení dat o satelitech z internetu
Digitální fotoaparát: 3,2 MPx, autofocus; přední VGA CMOS kamerka pro videohovory
Baterie: Li-Ion 1500 mAh
Pohotovostní režim: 500 hodin v GSM, 750 hodin v UMTS
Max. doba hovoru: 510 minut v GSM, 390 minut v UMTS
Slot pro pam. karty: microSDHC
Další informace: Push Internet, HTC Straight Talk, nové TouchFLO 3D prostředí, Zoom bar, podpora gest v operačním systému, sdílení dat, pohybový G-senzor, proximity senzor, FM rádio, TV-Out, QWERTY klávesnice (5 řad) – výklopná konstrukce
Zobrazit detailní specifikaci
Videopohled
Systém, funkce a výkon
HTC Touch Pro2 je osazený čipovou sadou od Qualcommu, konkrétně se jedná o typ MSM7200A. Její součástí je procesor s frekvencí 528 MHz. Rychlost reakcí operačního systému i nabídky TouchFLO 3D mě příjemně překvapila, výrobce zde rozhodně pokročil o znatelný kus kupředu. Svůj podíl na tom má i dostatečně velká operační paměť. Po spuštění systému bylo volných okolo 100 MB RAM (z celkových 288 MB), což bohatě postačí pro spuštění několika aplikací najednou. Velikost vnitřní paměti je 512 MB ROM, část si zde ale ukrojí operační systém, a tak pro uživatelská data zbývalo zhruba 250 MB. Tato čísla prosím berte pouze jako orientační, do vydání finálního kusu telefonu se ještě mohou výrazně změnit.
Touch Pro2 se bude po uvedení na trh distribuovat s Windows Mobile 6.1 Professional, později bude ale dostupný upgrade na Windows Mobile 6.5. V systému je rovněž přítomné TouchFLO 3D prostředí třetí generace, které jsem detailně popisoval v tomto článku. Změn doznaly také ikony aplikací v nabídce Programy, výrobce ty klasické nahradil vlastními, které vypadají o poznání lépe. Pokud budete používat TouchFLO 3D plugin na obrazovce Dnes, můžete se těšit na velké kontextové nabídky, které se budou v celém systému nově zobrazovat. Komu by to nevyhovovalo a raději by chtěl systém ovládat stylusem, bude si moci plugin vypnout a kontextové nabídky se poté převedou do klasického vzhledu (bez nutnosti softwarového restartu).
Hlavní záložka nového TouchFLO 3D; nová podoba nabídky Start; kalendář
K měření výkonu jsem použil program SPB Benchmark 1.6, nicméně při vizualizaci výsledků jsem zjistil, že SPB už tuto aplikaci přestalo podporovat a na oficiálních stránkách proto není možné z naměřených hodnot vytvořit grafy, které jsem používal ve starších recenzích. VS Benchmark 2007 se pro změnu vůbec nespustil, a to ani na Diamondovi 2 (tady bude zřejmě problém s kompatibilitou s WVGA rozlišením displeje). Zkusil jsem tedy alespoň přehrát video v rozlišení 800×480px (Xvid) s datovým tokem 1548kbps pro video a 128kbps pro audio v přehrávači CorePlayer 1.3 a obraz byl plynulý. Subjektivně mi přijde, že Touch Pro2 podává při přehrávání videa lepší výkon než Touch HD. Další závěry bych ale opět nechal až na finální kus telefonu.
Informace o paměti (vlevo ROM, vpravo RAM); informace o hardware; správce komunikace
Vyzkoušel jsem i telefonní hovor, nicméně pouze v GSM. Zajímala mě hlasitost a kvalita zvuku; při aktivním hlasitém handsfree byl zvuk velmi čistý a dostatečně hlasitý, celková kvalita tedy byla velmi dobrá. Díky výklopnému mechanismu se Touch Pro2 bude velmi dobře hodit pro konferenční hovory a videokomunikaci (pro tyto účely jsou k dispozici speciální mikrofony); telefon jednoduše postavíte na pracovní stůl, přední kamerku nastavíte tak, aby vás snímala, a můžete se pustit do telefonování. Zajímavým prvkem je proximity senzor, který během hovoru zhasne displej při přiblížení k uchu. Pokud během hovoru zařízení otočíte displejem dolů, nedojde ke ztlumení vyzvánění, jako tomu bylo například u Diamondu, Touch Pro2 se přepne do režimu hlasitého hovoru.
Vytvoření vlastní vizitky; kalkulačka v TouchFLO 3D; standardní nabídka Nastavení
GPS navigaci jsem z časových důvodů nemohl otestovat, ale nepředpokládám, že by Touch Pro2 nějak vybočoval ze zaběhnutých kolejí starších modelů, které s navigací neměly žádné problémy. Taktéž bezdrátové moduly Wi-Fi a Bluetooth podrobněji otestuji až u finálního kousku.
Překvapil mě rovněž 3,2 MPx fotoaparát s autofocusem. Rychlost snímání fotografií v rozlišení 2048×1600 px byla velmi dobrá, vlastně stačilo jen stisknout virtuální tlačítko spouště na displeji a během vteřiny byl snímek zachycený. Na předprodukční vzorek byla kvalita snímku dobrá. Chybí mi zde přisvětlovací dioda, která by přišla vhod při fotografování v horších světelných podmínkách.
Fotografie z předprokučního kusu HTC Touch Pro2
Mé první dojmy z Touch Pro2 jsou velmi pozitivní a je vidět, že si inženýři v HTC připravili spoustu zajímavých nápadů a vylepšení. Nové TouchFLO 3D prostředí výrazně dospělo a prakticky je s ním možné obsluhovat většinu nabídek a nastavení telefonu, kladné body přičítám i za celkovou rychlost zařízení. Potěšila mě hardwarová klávesnice, na které se mi psalo velmi dobře. Podle informací přímo od výrobce by se HTC Touch Pro2 by se měl dostat do prodeje na přelomu května/června, předběžná koncová cena byla stanovena na 15 999,- Kč včetně DPH. Případné dotazy můžete směřovat do našeho fóra nebo do komentářů pod článkem.