Domů » Bleskovky » EU chce konkurovat SpaceX. Stovky miliard půjdou na satelitní internet i znovu použitelné rakety

EU chce konkurovat SpaceX. Stovky miliard půjdou na satelitní internet i znovu použitelné rakety

ESA/CNES/Arianespace
Únorový start rakety Ariane 5 z Francouzské Guyany (Zdroj: ESA/CNES/Arianespace)

Evropská unie je poněkud znepokojená úspěchy SpaceX a nechce zůstat pozadu. Tak by se dal shrnout rozhovor, který agentuře Reuters poskytl evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton, do jehož gesce spadá i vesmírný program. EU podle něj musí investovat stovky miliard korun do vývoje, aby si udržela „vesmírnou nezávislost“ nejen na Rusku a Číně, ale i USA.

Breton tvrdí, že vesmír je již nyní jednou ze silných stránek EU. Tento plán pak má být prostředkem, jak vše urychlit.

Opakovaně použitelné rakety po vzoru SpaceX

SpaceX získala svou významnou pozici na trhu tím, že začala recyklovat jednotlivé části raket. Komisař toto uznává a říká, že SpaceX předefinovala standardy pro rakety. Prohlásil, že v současnosti finišující příprava nové „evropské rakety“ Ariane 6 musí být vnímána jen jako nezbytný krok, ale zároveň se ihned musí začít přemýšlet o další generaci Ariane 7. Ta už by měla taktéž umožnit opakovanou použitelnost součástí, což je nejen levnější, ale také ekologičtější – a na to EU slyší.

Ariane 5 liftoff 2
Lednový start rakety Ariane 5 z Francouzské Guyany (Zdroj: ESA/CNES/Arianespace)

Jedním z prvních kroků k tomuto cíli je chystané podepsání dohody s francouzskou společností Arianespace zajišťující vesmírné lety. Arianespace od EU obdrží miliardu euro (asi 27 miliard Kč) za balíček garantovaných startů. Tím by společnost podle Bretona měla získat lepší viditelnost a stabilní přísun prostředků pro inovace.

Rychlejší vývoj Galilea a „evropský Starlink“

Další významnou novinkou oznámenou komisařem, je urychlení projektu vylepšení evropského navigačního systému Galileo o tři roky. Nová generace satelitů by tak měla být k dispozici již v roce 2024. Satelity podle Brentona budou komunikovat mezi sebou, díky čemuž nabídnou přesnější informace a stanou se „nejmodernějším navigačním systémem na světě“.

gsa praha galileo
Evropská agentura GSA řídící mimo jiné navigační systém Galileo sídlí v Praze

Zatímco Galileo již funguje a jde pouze o jeho vylepšení, zcela novým projektem je „panevropský satelitní internet“. Breton si představuje, že by takto jednou měl mít každý Evropan přístup k rychlému satelitnímu internetu. Tento plán už nicméně nyní realizuje právě SpaceX se svým systémem Starlink, a to na globální úrovni. Nabízí se tak otázka, nakolik je potřebné utrácet obrovské prostředky za vybudování čistě evropské varianty.

Protikolizní systém pro satelity, miliardy a volné lety pro startupy

Počty satelitů ve vesmíru houstnou, přičemž právě systémy jako Starlink počítají s enormním množstvím nových družic. Aby se zabránilo kolizím, Breton také plánuje spustit práce na jakémsi systému řízení vesmírného provozu.

eura dolary penize
Začnou ve vesmírných závodech hrát eura podobnou roli jako dolary?

Další část prostředků – konkrétně miliarda eur – by měla zamířit do Evropského vesmírného fondu, z nějž by měly být podporovány startupy zabývající se vesmírem. Breton by také rád spustil jakousi soutěž, v níž by účastníci z řad vesmírných startupů mohli vyhrát bezplatný přístup k satelitům a vynášení vlastních.

Tip: Satelit SpaceX odmítl „uhnout“, kolizi musela zabránit až Evropská kosmická agentura

Plány tak zní opravdu ambiciózně. Thierry Breton by rád celkových 16 miliard eur (430 miliard Kč) prosadil do dalšího unijního rozpočtu. Vzhledem k tomu, že návrh pochází od člena Evropské komise, je to poměrně pravděpodobné. Je však třeba vzít v úvahu i fakt, že obrovské množství prostředků bude potřeba na sanování ekonomik zasažených koronavirem.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

8 komentářů

 1. Martin Fabiánek

  Internet od EU? To by bylo něco……. co nikdy nebudu používat

  • :DDDD Bacha, spoustu silnici a dalnic jsou casto postaveny alespon castecne z fondu EU, doufam, ze i tem se vyhybas!

  • Jenomže to do toho fondu nejdřív musíme nasypat

 2. Pan Breton plánuje a plánuje a zatím Evropě přecpané lidmi vzdělanými v podstatě nepotřebných oborech humanitního směru ujíždí vlak.
  Jestli by nebylo v této chvíli užitečnější začít tím, že se bude dnešní mladá generace motivovat ke studiu technických oborů a současně se namísto nekritického adorování aktivit typu MeeToo, Black Live Matter, apod. zasadit o zrušení různých svazujících opatření a předpisů a stále nesmyslnějších rádoby ekologických limitů. Ostatní už přijde samo a to i bez dotací, které by stejně zmizely neznámo kde.

  • „v podstatě v nepotřebných oborech“… a kdo určuje, které obory jsou potřebné? Tohle jsou hodně nebezpečné myšlenky. Každý musí mít zodpovědnost sám za sebe. Nikdo nemá právo říkat nikomu, co má studovat/kde má pracovat. To dělal minulý režim.

  • Jaký neznámo kde u Babucha

 3. Nie je tych satelitov uz teraz privela ?

 4. Bylo by hezké kdyby se EU stala nezávislou a suverénní velmocí. To je však utopie, většina vynálezů, patentů a pod je okamžitě levně prodána do USA, většina výrobků v Evropě je zcela v režii Spojených států a tak veškerý zisk plyne do kapes korporací USA. Na takové projekty nemá Evropa prostředky, navíc je zde naprostá závislost bruselské administrativy na pokynech Washingtonu a tak je těžké něco prosadit. Snad někdy až Evropa dospěje k nezávislosti, dojde ke změně.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).