Domů » Bleskovky » Satelit SpaceX odmítl „uhnout“, kolizi musela zabránit až Evropská kosmická agentura

Satelit SpaceX odmítl „uhnout“, kolizi musela zabránit až Evropská kosmická agentura

V pondělí došlo na oběžné dráze Země ke kuriózní situaci. Evropská kosmická agentura (ESA) vypočítala, že existuje šance 1:1000 na srážku jejich satelitu s jedním ze satelitů budovaného systému Starlink od SpaceX.

ESA kontaktovala své americké kolegy ve SpaceX se žádostí o provedení úhybného manévru. Ve SpaceX však zřejmě usoudili, že vypočítaná pravděpodobnost je mizivá a manévr provést odmítli. Nakonec tak jen asi půl orbity před možnou srážkou ESA svůj satelit Aeolus přesunula na bezpečnější oběžnou dráhu.

Neexistující systém řízení provozu satelitů

ESA ve vyjádření uvedla, že jde o velmi vzácný případ použití úhybného manévru z důvodu hrozící srážky dvou aktivních satelitů. Většinou se takto uhýbá troskám, nebo už neaktivním satelitům.

Za zmínku také stojí, že satelit ESA se na této dráze pohyboval o devět měsíců dříve, než dorazil satelit Starlink. Ten sice má automatický systém předcházení kolizím, v tomto případě ale nebyl z neznámého důvodu aktivován. Umělou inteligenci chce používat v budoucnu i ESA, v současnosti však tyto manévry provádí manuálně lidé.

esa satelit vesmir

Ve vesmíru nicméně neexistují žádná pravidla o „řízení provozu“. Zatímco letadla tak po celém světě dodržují příkazy řídících letového provozu, ve vesmíru si s trochou nadsázky dělá každý co chce. Počet satelitů však roste a brzy tedy zřejmě bude nutné s touto situací něco dělat.

Jen zmiňovaný systém Starlink má totiž mít téměř 12 000 satelitů, což je několikanásobek aktuálně aktivních satelitů na oběžné dráze Země. I proto zřejmě podmínkou loňského udělení povolení SpaceX začít tento systém budovat bylo, že Muskova společnost bude mít systém minimalizující vznik vesmírných trosek.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).