Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Bleskovky » Studie Ericssonu odhaluje 10 spotřebitelských trendů: Konec smartphonů do 5 let?

Studie Ericssonu odhaluje 10 spotřebitelských trendů: Konec smartphonů do 5 let?

Společnost Ericsson zveřejnila zajímavou studii týkající se spotřebitelských trendů pro nadcházející roky, jejíž celé znění v angličtině naleznete zde. Už samotné přijímání nových technologií je nyní mnohem rychlejší, než tomu bylo v minulosti, a masový trh se velmi rychle adaptuje na novinky. Report zahrnuje širokou škálu spotřebitelských názorů a reprezentuje 1,1 miliardy lidí napříč 24 zeměmi. Celých 80 % respondentů připouští, že internet je nedílnou součástí jejich života, což vede k tzv. efektu stylu života na síti.

Umělá inteligence podle studie brzy nabídne jiné způsoby interakce objektů, než jen prostřednictvím displejů chytrých telefonů. Jeden ze dvou uživatelů si myslí, že smartphony se mohou stát minulostí již v horizontu příštích 5 let. Nahradit by je mohla nositelná elektronika, která se stává stále více populární. Celkem 8 z 10 uživatelů by rádo využilo technologie ke zlepšení kognitivních schopností jako je vidění, paměť či sluch. A jaká je celá desítka spotřebitelských trendů?

 • Konec smartphonů do 5 let? Umělá inteligence umožní interakci mezi objekty bez potřeby obrazovky. Jeden ze dvou uživatelů si myslí, že smartphony se mohou stát do 5 let věcí minulosti. Celkem 85 % si potom myslí, že velký potenciál má nositelná elektronika.
 • Streamingová generace. Teenageři jsou věkovou skupinou uživatelů, která nejvíce sleduje obsah na YouTube. Celkem 46 % uživatelů mezi 16 a 19 lety stráví na YouTube každý den hodinu nebo více.
 • Virtuální nebo skutečné? V následujících letech bude vzrůstat důležitost vizuálních informací a virtuální reality. Na popularitě bude také nabývat využití 3D tisku. Respondenti se shodují na tom, že by si rádi tiskli objekty do domácnosti nebo hračky pro děti. Celkem 44 % si chce dokonce tisknout jídlo.
 • Chytré domy. Celkem 55 % uživatelů věří, že do 5 let se internet věcí výrazně rozšíří i ve stavebnictví a sympatizují s myšlenkou senzorů integrovaných do cihel použitých při výstavbě domů. Senzory by měly být schopné monitorovat stavební chyby, únik vody či problémy s elektřinou. Až 54 % dotázaných se také zajímá o senzory, které by dokázaly optimalizovat kvalitu vzduchu uvnitř budov.
 • Efekt stylu života na síti. Internet se stalnedílnou součástí našeho života. Celkem 4 z 5 uživatelů zažívají tzv. efekt stylu života na síti, jehož princip vysvětluje Jiří Rynt ze společnosti Ericsson: „Trvalo téměř čtvrt století, než televize začala být používána čtvrtinou populace, u počítačů to bylo 16 let, 13 let u telefonů a pouze 7 let u webu. Pro síťové technologie a online služby platí, že čím lepší je služba pro ty, kteří ji již využívají, tím více a rychleji se rozšiřuje její poslední verze.“
 • Efektivní cestování. Kvůli vzrůstající urbanizaci naroste i objem dopravy. Týdně strávíme dojížděním až o 20 % více času než volnočasovými aktivitami. Budoucnost cestování a dojíždění proto nebude spočívat pouze v tom dostat člověka z bodu A do bodu B, ale bude převážně o smysluplném využití času stráveného na cestách. Celkem 86 % dotázaných se shoduje na tom, že by rádo využilo personalizované služby usnadňující a zefektivňující dojíždění.
 • Nouzový chat. V krizových situacích lidé budou čím dál více využívat sociální média.  Až 62 % uživatelů se zajímá o aplikace, které mohou využít v případě nouze, nebezpečí nebo katastrofy.
 • Implantovaná zařízení. Další generace technologií monitorujících zdravotní stav bude nejen nositelná elektronika, ale také zařízení implantovaná přímo do našich těl. Až 8 z 10 uživatelů by rádo využilo technologie ke zlepšení kognitivních schopností jako vidění, paměť či sluch.
 • Útoky hackerů. Většina dotázaných věří, že útoky hackerů a šíření počítačových virů bude nadále problémem. Celkem 43 % dotázaných si myslí, že během příštích 3 let budeme muset při připojení na internet prokázat svoji totožnost.
 • Občanští novináři. Dvě třetiny respondentů sdílí mnohem více informací než kdykoliv v minulosti a domnívají se, že tento fakt zvyšuje jejich vliv na společnost. Více než třetina věří, že online sdílení informací o korupčním jednání určité organizace má mnohem větší vliv než nahlášení na policii.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

9 komentářů

 1. Mahtiel (neregistrovaný)

  Ta statistická čísla jsou nějaká ujetá. Moc jim nevěřím :(

 2. lerion (neregistrovaný)

  Jaký vývoj? Za posledních několik let došlo jen k minimálnímu posunu vpřed v oblasti smartphonu. Ano, jsou vykonejsi, mají lepší fotoaparáty, a zmensily se (většinou na úkor baterky).

  Nic ale nenasvědčuje tomu, že budou do pěti let nahrazeny. Je možné, že za 5 let bude nositelna elektronika nedílnou součástí našeho života, ale jestli vytlačí smartphony, tak mnohem později.

  Svět se vyvyji daleko pomaleji než si tvůrci studie myslí. Znám spoustu lidí, co na smartphony přešli teprve nedávno.

  • Kazeasch (neregistrovaný)

   Ale to si nemyslí autoři studie, to si myslí 1 ze 2 uživatelů smartphonů

   (V originále: Po 60 letech v době obrazovek si 1 ze 2 uživatelů myslí že smartphone se stane věcí minulosti a dojde k tomu v pouhých 5 letech.)

   Tedy celá studie není ani tak o tom co si myslí analytici že přijde, ale o tom co by uživatelé chtěli aby přišlo.

  • wepezwanil (neregistrovaný)

   no a rekl bys v roce 2006 ze dnes budou prakticky vsichni mit smartphony? jasne, je to 10 a ne 5 let ale stejne.

 3. RadekLaz (neregistrovaný)

  Jestli jsem ten článek dobře pochopil (=jen jsem ho prolítl a ani nedočetl do konce), tak to je statistika vytvořená z přání uživatelů, nikoliv z předpokladu výrobců nebo vývojářů….

  • Mahtiel (neregistrovaný)

   osobně si myslím, že to nebylo ani přání, ale že nějací tazatelé si vybrali skupinu lidí, kterých se ptali na konkrétní věci stylem, líbilo by se vám to a to a lidi odpovídali stylem ano/ne. Jinak si nedovedu představit taková čísla. Osobně jsem se dozvěděla, že existují nouzové chaty až po útoku na Paříž. Myslím si, že spousta lidí o tom ani nemá páru, že něco takového vůbec existuje…

 4. -pekr- (neregistrovaný)

  Zřejmě to jednou dopadne nějak takto: :-) [odkaz]

 5. Michal (neregistrovaný)

  Tak pro Ericsson uz era smartphonu skoncila uz davno….

 6. PetrB (neregistrovaný)

  Nevím, co to měli za respondenty, ale myslím že většina lidí na nějakou nositelnou elektroniku zatím z vysoka kašle. A mnozí si uvědomují, že do jaké míry se obklopíme bezdrátovými sítěmi má své zdravotní limity.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel