Elon Musk založil další firmu: je libo nepálené cihly za dvě koruny?

The Boring Company nedávno dokončila ražbu svého prvního testovacího tunelu pod Los Angeles. Elon Musk tak zřejmě má pocit, že je čas na další aktivitu.

Na řadu tedy přichází realizace plánu na výrobu a prodej cihel, s nímž přišel už před několika měsíci. Firma Brick Store LLC byla založena již v červenci, nyní se však schyluje i ke zbudování prvního kamenného obchodu.

Ekologie, nebo snaha ušetřit?

Obchod The Brick Store by měl být otevřen v těsné blízkosti výstupu z tunelu The Boring Company. Firma již předložila žádost o stavební povolení k rekonstrukci zakoupené budovy. Z nákresů je zjevné, že nepůjde o zrovna architektonické veledílo, ale spíše velmi účelovou stavbu. Otevření se podle dřívějších vyjádření plánuje na 10. prosince.

Na prodej by měly být speciální nepálené cihly vytvářené přímo na stavbě z hlíny získané ražbou tunelů. Technologie lisování půdy, často s příměsí cementu, není ničím novým. Používá se zejména v rozvojových zemích, ale díky levné a rychlé výrobě z lokálních zdrojů, dobrým izolačním schopnostem a ekologickému složení si postupně získává oblibu i v USA, zejména pak v jižních státech. Stavební předpisy umožňují využívání tohoto materiálu i v Kalifornii, otevření obchodu poblíž LA se tedy jeví jako poměrně logické.

Podle vyjádření Muska se mají cihly prodávat za cenu od deseti centů, což je jen něco málo přes dvě koruny. V případě, že o ně bude mít zájem stavitel „dostupného bydlení“, budou prý dokonce zdarma. Elon také plánuje cihly využít přímo při stavbě svých tunelů a nedávno oznámil také stavbu jakési strážní věže u vstupu do tunelu. Že tento nápad myslí vážně dokládá i inzerát na pozici strážce.

Výroba cihel se jeví jako poněkud pochybný nápad, ovšem ve skutečnosti tak špatný být nemusí. Provoz lisu na cihly asi nijak zvlášť nákladný není a i když na prodejích asi moc neutrží, alespoň se zbaví materiálu, za jehož uložení by jinak museli naopak platit. Pokud se navíc povede alespoň část cihel zužitkovat přímo při výstavbě tunelu, půjde o vcelku smysluplnou recyklaci.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku