TOPlist

Eldar Murtazin láká na Windows Phone 7: Novinky v Mango aktualizaci (překlad videa)

Eldar Murtazin, šéfredaktor ruského serveru Mobile-review, se dostal k telefonu HTC 7 Trophy s vývojovou verzí systému Windows Phone 7 “Mango”. Jako správný novinář se ihned ujal kamery a utajovaný telefon nahrál na video. My jsme pro vás připravili překlad celého jeho výkladu, ve kterém zazněla spousta zajímavých věcí o nové verzi Windows Phone 7.

Eldar Murtazin: Novinky ve Windows Phone 7 s Mango aktualizací (překlad popisu)
Nejdříve se podíváme na multitasking. Aktuálně mi hraje na pozadí rádio a já se snadno přepínám mezi úlohami. Přepínají se celkem rychle, u všech zatím přetrvává vertikální orientace. Teď jsem otevřel MS Office, který je zajímavý tím, že podporuje prakticky všechny formáty Word, Excel, Powerpoint a funguje docela dobře. Teď vytvářím poznámku, abych ukázal, jak funguje cloudové úložiště SkyDrive. Pokud si koupíte rovnou zařízení s Windows Phone 7.1, dostanete k němu i 25 GB prostoru na SkyDrive. Tento prostor získáte i při updatu, který je pro všechna zařízení zdarma. Na tomhle komunikátoru bohužel nemám ruskou klávesnici, mám ji na jiném zařízení pro vývojáře, ale to ukazovat nechci z mnoha důvodů.

- - -

Mám tady také uložených několik poznámek. Teď vám ale jen ukážu vzorky dokumentů, které jsou tu uloženy, právě se mi otevírá Excel, ne, vlastně jsem klepnul na Powerpoint, jdeme dál. Další věcí, kterou toto zařízení podporuje, je možnost nahrávat dokumenty na cloudové úložiště SkyDrive. Tady jsou mé dokumenty, ke kterým mám přístup pouze já a nikdo jiný se sem nedostane. Synchronizace proběhla před méně než minutou a tady je ta poznámka s názvem „Poznámka od Eldara“ se zněním „Note from Eldar, my greetings“. Tahle poznámka není načtena z paměti zařízení, načetla se z cloudu. Z mého pohledu je tohle všechno příjemné a je fajn, že to dobře funguje.

- - -

Teď se podíváme na jinou věc, konkrétně se zaměříme na skupiny kontaktů, kterým jsem přidělil vlastní názvy. Když vejdeme do kontaktů, tak vidíme hned na začátku skupiny: Family, My Groups, Test; to jsou skupiny, které jsem já vytvořil. Když se podíváme, jak se zakládá skupina, zjistíme, že je to velmi jednoduché. Je to prostě skupina kontaktů, kam přidáváte další lidi. Můžete ji pak připojit i na hlavní obrazovku jako živý panel (Live tile).

- - -

Když si otevřu kontakt, mohu mu odeslat email, napsat mu na zeď na Facebooku, samozřejmě je tu i Twitter a mohu se rovněž podívat na veškeré informace, které se daného člověka týkají. Tady jsou obrázky z Facebooku, tady jsou komentáře, kam rovnou můžete přidat svůj komentář. K potvrzení musíte stisknout zprava tuhle ikonku (nikoliv Enter). Pokud bychom mluvili o Facebooku a sociálních sítích obecně, tak synchronizace je zde výborná a líbí se mi, telefon je kromě toho propojený i s Live ID.


Původní video od Eldara je v ruštině, my jsme pro vás připravili překlad

Dále se podíváme na e-mailového klienta. V poště vidíte konverzaci s konkrétním člověkem a jedním stiskem můžete smazat všechny zprávy z konverzace. Když zde stisknu tlačítko Delete, tak se mi smaže celá konverzace, ale to já nechci. Další věc, která se v poště objevila, je možnost provázání účtů. Takže můžeme přejít v menu na položku „Link inboxes“, tady mám tři poštovní schránky – Google Mail, Hotmail a Mobile-review. A všechny tyto účty mohu navzájem propojit a tuhle jednu propojenou schránku pak nějak pojmenovat. Tady na hlavní obrazovce vidím vytvořenou společnou schránku a zmizely ty jednotlivé. Otevřu ji a vidím všechny své zprávy ze všech tří účtů. Je to velice pohodlné pro ty, kteří nechtějí rozdělovat poštu, a myslím si, že se najde spousta lidí, kteří tuhle funkci ocení.

- - -

Internet Explorer 9 je věc, kvůli které stojí za to “ječet” radostí. Opravdu funguje, opravdu lépe než jiné prohlížeče zvládá HTML5, jen podpora Flashe je poněkud zvláštní (žádná) a videa z YouTube stále nelze prohlížet přímo v browseru, je třeba stáhnout speciální plugin. Tohle je stránka Microsoftu s ukázkami HTML5. Teď chci třeba otevřít Shakespeara, kde se mi v HTML5 vygeneruje oblak tagů. Zároveň mi to změří čas, za jak dlouho se vytvoří výsledek, je to opravdu rychlejší než na Androidu, nedávno jsem to měřil. Adresní řádka se přesunula dolů, není už nahoře, což je příjemné. V záložkách je vidět to, co jsem naposledy navštívil. Někde trochu zlobí formátování webových stránek, text je rozházený, rozměry písmen jsou hodně velké, nevím proč se tak stalo. S formátováním se tu vůbec dějí všelijaké věci. Ukážeme si to na nějakém webu. Otevírám Mobile-review-com. Tam je teď nahoře Flash banner, který se tady nezobrazí, bude tam prázdné místo, ani nezjistíte, že tam nějaký banner měl být. Prostě bída, přitom přizpůsobování se obsahu při zoomu je hodně rychlé, to se mi líbí.

Myslím, že si teď otevřeme nějaký článek a zkusíme otáčet telefonem, abychom viděli, jak si s tím poradí. Mimochodem stránka nemusí být plně načtená a už s ní můžete pracovat. Tak teď se načetl článek, text se roztáhl na šířku obrazovky v landscape režimu. Posun je hodně rychlý, teď chci otočit telefon na výšku, text se otočí spolu s telefonem, ale zmenší se a je nečitelný. Sakra, teď mi spadnul browser. Netuším proč, odmítl pracovat, to se stává, ale může to být kvůli tomu, že je to prototyp, na podzim v září se má objevit finální verze IE9 pro telefony s Windows Phone 7, která by měla být plně funkční. Webová stránka Digestive je dalším příkladem toho, že nám chybí podpora Flashe. Chci jen ukázat, že se stránka načítá rychle, ale otevřeme podcast a vidíme, že přehrávač tam prostě není.

- - -

Tak a teď další věc, vyhledávání v Bingu. Hodím sem tuhle knížku – The Long Tail od Chrise Andersona, bývalého redaktora časopisu Wired. Zapínám Bing, namířím na ní foťákem a Bing by mi měl najít tuto knihu. Najde nebo nenajde? Jo! Našel dva výsledky, můžu si přečíst třeba popis knihy nebo recenze od čtenářů. Zkusíme to teď s knihou Outliners – tak tady je ta kniha od Malcolma Gladwella. A zde se mi hned objevily výsledky s popisy. Docela neobvyklý způsob hledání, ale líbí se mi, je to lákavé a funguje dobře. Chválím Microsoft, že to takhle udělali i přesto, že jiné společnosti nabízí podobné služby.

U Facebooku se objevila podpora vláken zpráv. V podstatě můžete kromě toho komunikovat i na Facebook chatu, skrze SMS nebo e-mail, všechny zprávy se zobrazují na stejném místě u daného kontaktu, takže vy si jen vyberete, jak toho člověka chcete kontaktovat.

Jedeme dál, ještě vám znovu ukážu multitasking. Na začátku jsem multitasking neukázal úplně správně. Tak tady jsem spustil přehrávání hudby, vy ji neuslyšíte; nevím, jestli bohužel, nebo bohudík, zkrátka vypnul jsem zvuky. No a multitasking vypadá takhle… a vidíte, že hudební přehrávač tu není. Není tu, protože jsem ho asi opustil špatnou klávesou, ale to se stane. Přitom hudba stále hraje, nezavřela se, jenom se přehrávač nezobrazuje v seznamu spuštěných aplikací, ale to bude taky vinou předprodukční verze. Teď vám ukážu, jak to má správně vypadat. Aplikaci znovu spustím a tentokrát správně minimalizuju. A takhle to má vypadat.

- - -

Ještě vám ukážu, jak funguje formátování na mém osobním blogu, na čem jiném bych to taky ukazoval. Tady jsem měl okno s Flash přehrávačem z webu Digestive, ale prvek se vůbec nezobrazuje, což je škoda. Ale jinak hodně rychlý prohlížeč a celkem zajímavá aktualizace Mango. Detailního rozboru updatu se dočkáte později.

Autor článku Ruslan Botsyurko
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

Kapitoly článku