Dvojnásobně rychlé úložiště a „nesmrtelná“ microSD karta. Samsung představil nové paměti

microsd

Rozlišení mobilních fotografií a videí každým rokem roste, a proto je zapotřebí vyvíjet stále větší a rychlejší úložiště. Nejnovější počin v této oblasti představil Samsung, jehož nové paměti typu UFS 4.0 (Universal Flash Storage) nabízí dechberoucí rychlosti.

UFS 4.0: dvakrát rychlejší čtení i zápis

Nový standard UFS 4.0 přináší oproti předchozí generaci znatelné zrychlení. Čtení dat je možné rychlostí až 4 200 MB/s, zatímco zápis nové paměti zvládají rychlostí až 2 800 MB/s. V obou případech se jedná o hodnoty pro sekvenční přenosy – nahodilé čtení a zápis tak budou pravděpodobně o něco pomalejší.

Nové paměťové čipy jsou vyrobené 7. generací technologie V-NAND a jsou složené ze 176 vrstev. Fyzická velikost každého paměťového modulu bude činit 11 × 13 × 1 mm. Kromě větších rychlostí Samsung slibuje o 46 procent větší energetickou efektivitu. Maximální kapacita UFS 4.0 pamětí má být 1 TB, tedy stejná jako v případě UFS 3.1.

Samsung očekává, že kromě smartphonů se jeho nové paměti uchytí i v oblasti rozšířené a virtuální reality i v automobilech. Produkce nových paměťových čipů má odstartovat ve 3. čtvrtletí letošního roku.

microSD karta s vysokou odolností

Kromě „pevných“ úložišť UFS 4.0 představil Samsung i novou generaci paměťových microSD karet. Ty spadají do kategorie Pro Endurance a mají být vhodné zejména pro zařízení s nepřetržitým záznamem videa, tedy pro bezpečnostní či palubní kamery, chytré zvonky apod. Korejský výrobce garantuje schopnost nepřetržitého záznamu až 16 let, a to až ve 4K rozlišení.

microsd

Samsung myslel i na zvýšenou fyzickou odolnost – karty mají odolat vodě, magnetům, rentgenovému záření a pádům z výšky až 5 metrů. Samotná paměť je typu NAND a má poskytnout rychlost až 100 MB/s při čtení a 40 MB/s při zápisu. Karty budou nabízeny v kapacitách 32, 64, 128 a 256 GB, cena pro americký trh je stanovena na 10,99–54,99 USD (asi 300 až 1 500 korun s DPH).

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku