Došly výrobcům nápady? Kopií iPhone X stále přibývá

Jen málokdo by zapochyboval o tvrzení, že Apple patří mezi technologickou špičku, pokud jde o design svých zařízení. V Cupertinu se věnují skutečně každému aspektu zařízení, aby byla radost jej používat. I přes opravdu velkou péči se nicméně občas stane, že se něco nepodaří, ať už jde o špatný příjem signálu vlivem stínění antén u iPhonu 4, nebo snadnou ohebnost u iPhonu 6.

Prvním smartphonem, který s výřezy přišel, je Essential Phone od duchovního otce Androidu Andyho Rubina. Ačkoli se jedná o povedený kousek hardwaru, na prodejích se to příliš neodrazilo. O smartphonu, který začal hon za výřezy, si konec konců můžete přečíst v naší recenzi. Často se totiž stává, že i když někdo přijde s něčím první, tak vítězí ten, kdo má lepší načasování a komu se podaří vzbudit tu správnou kontroverzi.

Výřez Essential Phonu v prodejích vůbec nepomohl

To se podařilo nejvybavenějšímu iPhonu X – na čelní straně nalezneme už charakteristický výřez, ve kterém se skrývají nezbytné senzory a přední fotoaparát. Podle některých nezbytnost, podle jiných designový zločin. Ať se vám líbí či nikoliv, jedná se o první verzi v podstatě nové řady iPhonů, a proto není jisté, zda se výřez dostane i do dalších generací. Nucená podpora pro výřez v aplikacích napovídá, že se ho Apple jen tak nevzdá.

Kopírování je v módě

Co je ale obtížné pochopit, je fakt, že ostatní výrobci se vydali stejnou cestou jako Apple, tedy bezostyšným kopírováním jeho výřezu. Vracejí nás tak do časů patentových válek mezi Samsungem a Applem, kde jádrem sporu bylo právě nepokryté kopírování ze strany korejského výrobce. Od té doby uplynulo mnoho času a na chvíli se zdálo, že vlastní značka je pro většinu relevantních výrobců opravdová hodnota.

Noa N10 navazuje na kopírovací tradice čínských výrobců

Bohužel se zdá, že se opět vracíme na stezku kopírování a bezostyšné inspirace, která je doménou především čínských výrobců chytrých telefonů. Proč se výrobci uchylují ke stejnému řešení jako Apple, když někteří výrobci v čele s Xiaomi nebo Vivo dokázali, že to jde i bez výřezu a funguje to?

Některým výrobcům chybí soudnost

Pokud někteří výrobci nemají kapacity na vlastní vývoj natolik dobře financované, aby se mohli odlišit (u některých je to těžko uvěřitelné) od ostatních, proč alespoň nesedí potichu v koutě a nešoupou nohama? Asus by tento postup měl rozhodně aplikovat a nikoli se na své tiskové konferenci ostentativně vyhýbat srovnáním s „ovocným telefonem X“ a chvástat se menším výřezem, než má iPhone X.  Copak si myslí, že běžného uživatele zajímá, jak velký je výřez, který hyzdí jeho telefon?

Asus se inspiroval u iPhonu zepředu i zezadu

Ačkoli je z chytrých telefonů s minimálními rámečky trend, který započal v loňském roce, jen málokterá společnost jej zvládne zapracovat dobře. Firmy by se měly minimálně pokoušet o to, aby zpracovaly tento trend ve svých zařízeních co nejlépe, nikoli pouze bezostyšně kopírovat konkurenci, která si mnohdy sama neví rady.

Dočkáme se znovu inovací?

Je velká škoda, že motor inovací, kterým systém Android posledních několik let bezesporu je, brzdí výrobci špatnými rozhodnutími. Apple se v poslední době potácí na místě a místo skutečných inovací se snaží šokovat, kde se dá, ať už jde o absenci 3,5mm jack konektoru nebo čtečky otisků prstů, kterou paradoxně pomohl sám prosadit. Místo toho nasazuje akorát technologie, které se používají už léta bez sebemenšího vylepšení, jako například bezdrátové nabíjení.

I únik chystané vlajkové lodi LG má výřez

Výrobci jako Asus, LG nebo Lenovo by se měli chytit za nos a přestat servírovat svým zákazníkům pouhé kopie úspěšných mobilních zařízení a místo toho by se měli zaměřit na vlastní výzkum a vývoj. Protože zákazníků, kteří chtějí pouhou kopii něčeho, je mnohem méně než těch, kteří chtějí originální zařízení.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku