Domů » Články » Došly výrobcům nápady? Kopií iPhone X stále přibývá

Došly výrobcům nápady? Kopií iPhone X stále přibývá

Jen málokdo by zapochyboval o tvrzení, že Apple patří mezi technologickou špičku, pokud jde o design svých zařízení. V Cupertinu se věnují skutečně každému aspektu zařízení, aby byla radost jej používat. I přes opravdu velkou péči se nicméně občas stane, že se něco nepodaří, ať už jde o špatný příjem signálu vlivem stínění antén u iPhonu 4, nebo snadnou ohebnost u iPhonu 6.

Prvním smartphonem, který s výřezy přišel, je Essential Phone od duchovního otce Androidu Andyho Rubina. Ačkoli se jedná o povedený kousek hardwaru, na prodejích se to příliš neodrazilo. O smartphonu, který začal hon za výřezy, si konec konců můžete přečíst v naší recenzi. Často se totiž stává, že i když někdo přijde s něčím první, tak vítězí ten, kdo má lepší načasování a komu se podaří vzbudit tu správnou kontroverzi.

Výřez Essential Phonu v prodejích vůbec nepomohl

To se podařilo nejvybavenějšímu iPhonu X – na čelní straně nalezneme už charakteristický výřez, ve kterém se skrývají nezbytné senzory a přední fotoaparát. Podle některých nezbytnost, podle jiných designový zločin. Ať se vám líbí či nikoliv, jedná se o první verzi v podstatě nové řady iPhonů, a proto není jisté, zda se výřez dostane i do dalších generací. Nucená podpora pro výřez v aplikacích napovídá, že se ho Apple jen tak nevzdá.

Kopírování je v módě

Co je ale obtížné pochopit, je fakt, že ostatní výrobci se vydali stejnou cestou jako Apple, tedy bezostyšným kopírováním jeho výřezu. Vracejí nás tak do časů patentových válek mezi Samsungem a Applem, kde jádrem sporu bylo právě nepokryté kopírování ze strany korejského výrobce. Od té doby uplynulo mnoho času a na chvíli se zdálo, že vlastní značka je pro většinu relevantních výrobců opravdová hodnota.

Noa N10 navazuje na kopírovací tradice čínských výrobců

Bohužel se zdá, že se opět vracíme na stezku kopírování a bezostyšné inspirace, která je doménou především čínských výrobců chytrých telefonů. Proč se výrobci uchylují ke stejnému řešení jako Apple, když někteří výrobci v čele s Xiaomi nebo Vivo dokázali, že to jde i bez výřezu a funguje to?

Některým výrobcům chybí soudnost

Pokud někteří výrobci nemají kapacity na vlastní vývoj natolik dobře financované, aby se mohli odlišit (u některých je to těžko uvěřitelné) od ostatních, proč alespoň nesedí potichu v koutě a nešoupou nohama? Asus by tento postup měl rozhodně aplikovat a nikoli se na své tiskové konferenci ostentativně vyhýbat srovnáním s „ovocným telefonem X“ a chvástat se menším výřezem, než má iPhone X.  Copak si myslí, že běžného uživatele zajímá, jak velký je výřez, který hyzdí jeho telefon?

Asus se inspiroval u iPhonu zepředu i zezadu

Ačkoli je z chytrých telefonů s minimálními rámečky trend, který započal v loňském roce, jen málokterá společnost jej zvládne zapracovat dobře. Firmy by se měly minimálně pokoušet o to, aby zpracovaly tento trend ve svých zařízeních co nejlépe, nikoli pouze bezostyšně kopírovat konkurenci, která si mnohdy sama neví rady.

Dočkáme se znovu inovací?

Je velká škoda, že motor inovací, kterým systém Android posledních několik let bezesporu je, brzdí výrobci špatnými rozhodnutími. Apple se v poslední době potácí na místě a místo skutečných inovací se snaží šokovat, kde se dá, ať už jde o absenci 3,5mm jack konektoru nebo čtečky otisků prstů, kterou paradoxně pomohl sám prosadit. Místo toho nasazuje akorát technologie, které se používají už léta bez sebemenšího vylepšení, jako například bezdrátové nabíjení.

I únik chystané vlajkové lodi LG má výřez

Výrobci jako Asus, LG nebo Lenovo by se měli chytit za nos a přestat servírovat svým zákazníkům pouhé kopie úspěšných mobilních zařízení a místo toho by se měli zaměřit na vlastní výzkum a vývoj. Protože zákazníků, kteří chtějí pouhou kopii něčeho, je mnohem méně než těch, kteří chtějí originální zařízení.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

48 komentářů

 1. Tak snad Applu po tomto článku aspoň spadne cena akcií, ať mají v redakci důvod k oslavě:)

  Jen tak vypíchnu, jakou metodikou se určilo, že tlačení uživatele do digitálního audia je potácení, šokování, stagnace a ne inovace/evoluce? Jako že od dob záznamu hudby na válečky to jde jen z kopce?

  • uni: Ty, který všechny věčně opravuješ a hraješ si na odborníka, tak vypustíš z huby takovou blitku jako „digitální audio“? Audio musí být vždy analogové ty trotle, jde jen o to, kde ten D/A převodník je, jestli v telefonu nebo na kabelu/ve sluchátkách.
   Hlavně pak nezapomeň zase zvracet pod články o BB, že jde o TCL.

  • Tak dobře, digitální výstup z telefonu. Nechtělo se mi to psát.

 2. Oni nápady nikdy nemali. To, že kopírujú to sme si už zvykli ale to, že budú kopírovať aj absurdné veci tak nad tým už rozum zastáva. Otočený foťák ešte by som prehliadol keby nebol aspoň dizajnovo rovnaký ako ten na X-ku ale výrez v displeji tak to už je na doktora. Apple tam ten výrez má lebo tam má technológiu na odomykanie telefónu. Ostatní ten výrez majú lebo to má tak aj Apple. Demencia tu graduje.
  Oni si vôbec neuvedomujú, že keby Apple nepotreboval mať ten výrez a tú technológiu umiestni do tenučkého rámika nad dsiplej tak by tam ten výrez nemal.
  Tu sa delí zrno od pliev a teda značky ktoré majú sebaúctu od tých ktoré len bezhlavo driapu od konkurencie aj keď to nedáva logiku a ani zmysel…

 3. Výrobci jsou spíš neschopní. Bliju, když to vidím.

 4. Je to teď asi jediné rozumné řešení jak se pohnlout kousek dál a mít „vetší displej“ a přitom přední kamerku a reprák normální. Sice to jde vyřešit jako u mi mix ale to není ono a je to nepraktické. Uživatelé i výrobci jsou konzervy :)

  Vypadá to fakt hodně blbě, nelíbí se mi to, ale na ikonky stavu baterie a notifikací to stačí :)

  Displeje jsou vyšší o 100 pixelů 2280 × 1080 pix u Oneplus 6 alias Oppo R15

  [odkaz] a protože oppo a oneplus používá stejné displeje a tvar telefonu, ne cpu a software tak by o tom redakce taky mohla neco naspat jak bude vypadat oneplus 6 :)

  A ten výřez snad půjde vyřešit pomocí anti-notch wallpaper, nebo nějaká anti-notch aplikace a tak to bude černé a v jedné lajně … problem solved.

  A Android P bude mít notch support :)

  • Reproduktor se dá udělat jak u XZ2 spodní reproduktor a přední kameru jak u Mi Mix 2s.

 5. Přestože používám mobilní top výrobky s překrásnými displey, stále se nemohu zbavit dojmu, že honba za co největší plochu přední strany je zcela směšná. Na kvalitním notebooku, tabletu a zejména monitoru , budou multimedia vždy vypadat lépe. Pro účely sledování displaye ve vlaku, autobusů a na lavičce v parku, skutečně nepotřebuji co největší display. Domnívám se, že je to jen další stupeň marketingového divadla pro méně znalé obecenstvo. Prodeje celosvětově upadají a je třeba se nějak zviditelnit, ať to stojí co to stojí. Tudy cesta nevede.

 6. Co taky na tom jiného dělat když se všichni rozhodli najednou dělat nudlidní displeje, čtečky na zádech a teď ten výřez. Když byly rámečky dalo se cokoliv měnit teď už všechny mobily vypadají stejně bez nápadů protože žádný nápad tam už nelze mít.

  • No počkej, notch opravdu není důsledek evoluce designu, to je skutečně jen kopírování:)
   A jak je vidět, Apple opět prostě něco dotáhl. Ano, Essential byl dříve (ačkoli z pohledu vývoje ne), měl tam kameru. Všechnu to nechalo chladným. Apple tam dal i ostatní senzory a ostatní najednou „aha“…:)

  • Uni, uz to nehul. Notch je jenom vykrik, pristi rok si na nej nikdo nevzpomene.

  • Jistě, tak jako čtečka otisku prstu, odebraný jack nebo telefony bez slotu na pam. karty:)

 7. Výřez je nesmysl, designově zatím nejlépe ze předu Samsung. Momentálně používám Samsung Galaxy S7 Edge – dočasně,takže si krásně otestuji ty zaoblené hrany.
  Takhle, bezrameckove nesmysly řešit nějakým výřezen, nebo něčím výsuvným je blbost. Ano, proč nevyužít čelní plochu pořádně, úzký proužek nahoře a dole není žádný problém. Nahoře senzory, kamery reproduktor. Dole aspoň reproduktor, po případě čtečka (která už lze integrovat do displeje). Výzva je řešení tvaru celého přístroje, řešit materiály apod. Proc kazit funkčnost (např. výřez displeje) obdélník je zatím ideální. Hlavní změny by se měly dít uvnitř. Z venku už jen kosmetické úpravy, malé změny designu. Ta krabička je úplně v pohodě. Spíš by měli zpomalit a nevydavat jeden mobil za druhým každý rok…zbytečně. Proč?

  • Výřez je mnohem menší zlo než ohnuté hrany u Samsungu a to ze 3 důvodů – nechtěné dotyky displeje, obraz “tekoucí” za roh, ale hlavně a především to, že jde o totální nesmysl a design pro design! Apple udělal výřez, protože musel někam schovat všechny ty senzory a kameru, a těmi růžky po stranách se elegantně odlišil od konkurence. Jsem si 100% jistý, že vyrobili obě varianty – s výřezem i s rovnou plochou pod senzory a dny a týdny zvažovali, která varianta je lepší přičemž argumentů bylo milión. Samsung udělal ohyb jenom proto, že to jde a že to umí vyrobit – není v tom žádná přidaná hodnota.

  • Nezapomeň na položení telefonu na stůl displejem dolů a pak vidíš barvičky událostí! ????

  • Jaké položení displejem dolů a jaké barvičky?

  • Pleteš se. Samsung aspoň udělal displej tvaru obdélníku a přidána hodnota, pokud bereš taky to odlišit se, je také v aplikacích na okraji, AOD režimu na té zaoblené hraně aplikace měřidla a ergonomii si zkouším momentálně. Každopádně jsem zastánce flat displeje. A ten výřez je pak funkčně (kazí prostě plochu dispeleje) blbost.

  • xzeit: Reklamní kampaň Samsungu. Jo, takové kraviny umí vyplodit????

  • Nějaký odkaz prosím, vůbec nevím o co jde ????

  • Uni…. To je ale S6. Ta neměla always on. Od S7 už umí Samsung Always On Display…..

  • xzeit: To nevím, nicméně zcela irelevantní:)

  • Irelevantní byl tvůj příspěvek s displejem dolů. Lepší telefony mají always on a nebo aspoň notifikacni diodu.

  • xzeit: Stále offtopic.

  • uni: Hlavně se pořád nevyjadřuj k něčemu, čemu nerozumíš…

  • xzeit: Tobě unikne komplet reklamní kampaň Samsungu (byla i v ČR pokud se pamatuji), ale problém je u jiných. Jsi fakt borec.

  • uni: to bude asi v tom, že mě reklamní kampaně moc nezajímají. Zajímají mě pouze fakta, recenze, osobní zkušenosti.

   Nebo mě tady budeš hanit za to, že jsem neviděl reklamu na Samsung Galaxy S6, který mě vlastně ani nijak nezaujal…

  • xzeit: Neřeš. Pointa je stejně jinde, u toho Edge. Ale to jsi za celou dobu vlákna nějak nepochopil. Pojďme dál.

  • uni: Já to pochopil, ale nepochopil jsem nařčení z toho, že jsem neviděl reklamu….

  • xzeit: zu si si mohol zvyknut ze uni cerpa len z reklam…

  • TomasSX1: Což ale nejde moc dohromady s mou údajnou oblibou bazarového zboží, co…?:)

  • TomasSX1: Já zapomněl :-) Uni čerpá z reklam a tam ten o něco výše Pavel (neregistrovaný) a jeho další tři nicky vaří z vody :-)

  • uni: preco by neslo dohromady branie info z reklam a nakupovanie bazarovych telefonov?

  • TomasSX1: Protože marketing staví na aktuálních modelech:D Tedy nyní jsi nádherně zaperlil…

  • uni: Aktuálních? A proto ty sem dáváš 3 roky starou reklamu :-)

  • uni: a co? Zaujimat sa o nove modely mozes, kupovat podla ostatnych zu ani nie. Ja mam napr. tiez zalubu pozerat sa na supercars, to ale neznamena ze ich aj kupujem (zatial si ich nemozem dovolit). Takze kto tu co zaperlil?!

  • „Výřez je nesmysl, designově zatím nejlépe ze předu Samsung.“

   Vyrez jde, kdyz to proste esteticky vypada dobre, coz se bohuzel zatim povedlo jen u iPX a essentialu. Jinak Samsung, zvlast S8/S9, s tim souhlasim, musim rict, ze tu predni plochu zmaknul na jednicku, symetricky ramecek a zaroven dostatecne maly na to, aby skoro zanikl pri pouzivani telefonu.
   Kazdopadne ta zaoblenost je proste blbost, jak pise JP23, zaoblenost je fakt jen na koukani a showcase toho, co jde s AMOLED displejem.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).